Kimileri özenle tüm filmleri inceleyip kendisi için en doğru olan filmi bulmaya çalışır, kimileri sinema salonunun gişesinde anlık kararlar verir, kimisi de vizyondaki hemen hemen tüm filmleri izlemeye çalışır… Hangi gruba dahil olursanız olun, yolunuz sinemadan geçecekse, eninde sonunda cevabını öğreneceğiniz sorudur: “Bu hafta vizyonda ne var?”

Şubat ayı, her yıl olduğu gibi bir Oscar öncesi telaşı ile karşımıza çıkacak. Bu haftanın filmi “Django Unchained” ile başlayıp önümüzdeki hafta “Lincoln” ve “Zero Dark Thirty” ile devam edecek olan bu ‘x dalda Oscar adayı!‘ ibareleri afişler silsilesi 24 Şubat’ta ödüllerin dağıtılması ile de sona ermeyecek. Çünkü yılın en önemli yapımlarından “Les Miserables” için akılalmaz bir şekilde Mart ayını beklemek zorundayız. Sanırım dağıtım şirketleri, bu gibi seçimlerle gerçek sinema seyircisini aylarca merakta bırakıp korsana yönlendirdiklerinin farkında değil.

Şubat, her birini izlemek istediğim 4 filmle açılıyor:

Haftanın Filmi: Django Unchained (Zincirsiz)

90′ların sinemaya en büyük armağanlarından Quentin Tarantino, yeni filmi ile karşımızda. “Reservoir Dogs” ile sanki yıllardır film çekiyormuş gibi bir ilk filme imza atan yönetmen, ardından “Pulp Fiction”dan “Inglourious Basterds”a uzanan bir filmografi ile kendi karakteristik sinemasını yarattı. Yazdığı diyaloglarla da, çektiği şiddet sahneleriyle de akıllara kazındı. Yeni filminde kölelik dönemi Mississippi’si sularında yüzen yönetmenin çalıştığı oyuncular bu kez Jamie Foxx, Christoph Waltz ve Leonardo DiCaprio!

Filmde Alman bir kelle avcısı (Christoph Waltz) ve yardımı karşılığında özgür bıraktığı bir köle olan Django’nun (Jamie Foxx) bir toprak sahibinin (Leonardo DiCaprio) peşine düşmesi konu alınıyor. “Django Unchained“, En İyi Film ve En İyi Senaryo dahil 5 dalda Oscar adayı.

Haftanın Yerlisi: Hükümet Kadın

Ülkemizin en iyi kadın komedyeni olduğunu düşündüğüm Demet Akbağ, yeni bir karakter ile karşımızda: Xate. Midyatlı, 8 çocuklu ve okuma-yazma bilmeyen bir kadın olan Xate, Midyat’ın belediye başkanı seçiliyor. Filmin yönetmen ve senaristi, aynı zamanda oyuncularından olan Sermiyan Midyat. Filmde ayrıca Ercan Kesal, Cezmi Baskın ve Rıza Akın gibi oyuncular da rol alıyor. “Hükümet Kadın”ın Türkiye’de hem Kürt hem kadın olmak üzerine yerinde tespitleri ve söylediği güzel lafları olduğunu umuyorum.

Haftanın Fantezisi: Hansel & Gretel: Witch Hunters (Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları)

Klasik masal ya da romanlara fantastik uyarlamalar yapma trendi yükseliyor. 2012 yazında “Pride & Prejudice & Zombies” romanının yazarı Seth Grahame-Smith’in bir başka romanından uyarlanan “Abraham Lincoln: Vampire Hunter”ı izlemiştik. Şimdi de Norveçli yönetmen Tommy Wirkola‘dan izleyeceğimiz bu filmde “Hansel ve Gretel” masalına bulaşıyor fantastik öğeler. Yaşadıkları cadılı ve pastadan-evli çocukluk travmasından yıllar sonra, iki kardeş cadı avcısı olarak sürdürüyorlar yaşamlarını ve tabii ki geçmişleri onları rahat bırakmıyor. “Hurt Locker” sonrasında “Avengers” ve “Bourne Legacy” gibi gişe filmlerinde izlediğimiz Jeremy Renner‘ı Hansel rolünde izleyeceğiz. Gretel rolünde ise İngiliz sinemasını takip edenlerin tanıyacağı Gemma Arterton var. Filmin en az “Abraham Lincoln: Vampire Hunter” kadar kötü olacağını tahmin etsem de merakıma yenileceğime eminim. Ne olursa olsun, eğlence garanti.

Haftanın Ünlüler Geçidi: Movie 43 (Çatlak Film)

Her birinde birbirinden ünlü isimlerin rol aldığı 15′e yakın kısa filmden oluşan “Movie 43“, komedilerin “Paris je t’aime”i olacakmış gibi geliyor bana. (Fakat IMDb notu benimle aynı fikirde değil) Filmde her kuşaktan, aklınıza gelebilecek neredeyse tüm oyuncuları görmek mümkün: Kate Winslet’ten Uma Thurman’a, Richard Gere’dan Gerard Butler’a, Chloë Grace Moretz’den Emma Stone’a, Hugh Jackman’dan Josh Duhamel’e kadar… Gülmek ve iyi vakit geçirmek için ideal duruyor.

Haftanın Etkinliği: Yakın Dönem Katalan Sinemasına Bir Bakış

Şubat ayı boyunca her Cumartesi saat 15:30′da Akbank Sanat’ta İspanyol Cervantes Enstitüsü ve AECID işbirliğiyle yakın dönem Katalan sinemasından bir film gösterilecek. Program, bu Cumartesi 1996 yapımı “Cosas que nunca te dije” ile başlıyor. Filmin yönetmeni “My Life without Me” ve “Elegy” gibi filmlerden tanıyabileceğiniz Isabel Coixet. Bu arada !f biletleri de bugün (01 Şubat Cuma) satışa çıkıyor. Henüz program yapmamış olanlarınız varsa !f önerilerime göz atabilirler.

Tabii geçtiğimiz haftanın filmleri de halen vizyonda. Aralarından en iyisini, “No“yu kaçırmamanızı ve koca ülkede oynadığı tek salon olan Beyoğlu Sineması’nı desteklemenizi öneririm.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?