“Çocukların oyunu oyun değil, onların en ciddi uğraşıdır.” – Montaigne. Siz de bazen çocuklar gibi oyuna dalmak istiyor musunuz? Çocuklar için oyun, basit bir küpün gemiye, rokete, binaya, zürafaya ve sonsuz olasılığa dönüşebildiği yerdir. Orada her şey mümkündür. Doktor, kedi, astronot, korsan olabilirsiniz ve hiçbir sınava girmek gerekmez. Kağıda çizdikleri bir rengin “anne” olması, tepeye yerleştirilen güneşin “baba” olması mümkündür. Elmanın mor, çimenin kırmızı, civcivlerin yeşil olması mümkündür. Bu yüzden bir çocuğa hediye edilebilecek en güzel şeyin, oyun olduğunu düşünüyoruz. Karşınızda Fisher-Price®’ın büyülü dünyasından aldığımız ilhâmla hazırladığımız; 1, 2 ve 3 yaş çocuklar için doğru hediyeyi seçme rehberi! Oynamaya hazırsanız, başlıyoruz.

1 Yaş Ne İster?

Demek 1 yaş, inanılmaz! Kısa bir süre önce sağından soluna dönemeyen o bebek, gülücükler saçmaya, sizi ufak ufak taklit etmeye, süreklilik kavramını öğrenmeye ve belki de ilk adımlarını atmayı denemeye başladı bile! 1 yaşındaki bebeklerde beyin gelişimi inanılmaz hızlıdır. Keşfetmeye ve zihinlerinin odalarını her an yepyeni uyaranlarla doldurmaya çok istekli oldukları bu dönemi değerlendirmenin en iyi yolu; elbette durmaksızın oyun oynamaktan geçiyor! Bu döneme kısaca “her uykusunda yeni bir güncelleme” dönemi diyebiliriz.

Fisher-Price® Eğlen & Öğren Eğitici Köpekçik

Hediye seçimine gelince; teması, duyusal uyaranları ve sarılmayı çok seven 1 yaş ile yumuşacık ve konuşkan Fisher-Price® Eğlen & Öğren Eğitici Köpekçik, oldukça tatlı bir arkadaşlık kuracaklardır. İlk adımlarını atmaya çok yaklaştıkları bu dönemde minik adımlarının hızı, keşif isteklerinin hızına yetişemiyor. Yürüteçler ve tekerlekli oyuncaklar, güvenli alanlarda gönüllerince keşfetmeleri konusunda en önemli destekçileri olacaktır. Özellikle çift yönlü yürüteçlere mutlaka göz atın.

Fisher-Price® Eğlen & Öğren Eğitici Hikaye Kitabı (Türkçe)

Ve bize sorarsanız 1 yaşta yatırım yaptığınıza en çok mutlu olacağınız oyuncaklar, müzikli ve eğitici kitaplardır. Bebeklere kitap okumayı sevdirmenin gerçekten de yaşı yok. Sayfaları küçük parmaklarıyla çevirmelerini, müziklerini dinlerken gözleriyle takip etmeye çalışmalarını, boyutları, şekilleri, harfleri ve cisimleri öğrenmelerini izleme keyfi ise paha biçilemez. Öykü saati rutini ise, tam bu dönemde oturmaya başlıyor.

Fisher-Price® Türkçe Dil Destekli Mavi Neşeli Hayvanlar Piyanolu Jimnastik Merkezi

Son olarak bu dönemde “tummy time” olarak adlandırılan bir aktivite var. Bebeğin fiziksel gelişimi için büyük önem taşıyan karın üstü vakti eğlenceli kılacak bir jimnastik merkezi almanız, hem bebeğe tummy time, hem de ebeveynlere “me time” kazandıracaktır. Bir taşla bir sürü kuş!

2 Yaş Ne Sever?

İkinci yaş mı demeliyiz, yoksa dönüm noktaları yaşı mı? Neredeyse yalnızca karnı acıkınca, bezi ıslanınca, uykusu gelince tepkiler veren o 1 yaşındaki bebek, şimdi karmaşık duygularını da sergiliyor! Her gün başka bir özelliğine şaşıracağınız 2 yaş dönemi boyunca, yanınıza bolca sabır, hayranlık, mizah ve oyuncak tavsiye ediyoruz. Çünkü bize inanın, iki yaş ile evden çıkarken bezini almayı unutsanız da olur ama oyuncaksız günleri hayal bile edemiyoruz. Bu dönemde özellikle “roleplay” becerileri artmaya başlayan miniklerin bayılacağı hediyeler arasında neler var birlikte bakalım!

Fisher-Price® Türkçe Dil Desteğiyle Yürüme Çağındaki Çocuklar Için Müzikli Eğlen Ve Öğren Yaşa Göre Gelişim Elektronik, Eğitici Oyuncak Tablet

Roleplay demişken; çalışırken, telefonla konuşurken ve kumandayla ev teknolojisini yönetirken sizi izleyen 2 yaş, günlük hayatta kullandığımız cihazların oyuncak versiyonuna bayılacaktır. Eğitici oyuncak tabletler, oyuncak uzaktan kumandalar, otomobil anahtarını andıran aktiviteli oyuncaklar roleplay için muhteşemdir.

Fisher-Price® Eğitici Eğlenceli Tuvalet

Dönüm noktalarından bahsetmiştik. Genellikle 2 yaş civarında başlayan tuvalet eğitimi serüveni bu dönemin temel taşlarından biri. Fizyolojik ve psikolojik hassasiyetlerle dolu bu süreci keyifli bir hale getirmek için “kesin alınmalı” önerimiz, eğitici ve eğlenceli tuvaletler! Miniğin başarılarını kutlayan teknolojisi, peçete asma yerine kadar düşünülmüş realist yapısı ve etkileşim başarısı, bu tuvaleti özel kılıyor.

3 Yaş Nasıl Mutlu Edilir?

Karşınızda hem aile hem bebek için en eğlenceli dönemlerden biri. Hoş geldin hayal gücünün, yükselen duyguların, karşılıklı sevgi gösterilerinin, yeni yeni huyların, dalgalanmaların, durulmaların ve öğrenmenin doruk noktası 3 yaş! Peki 3 yaşında bir bebeği nasıl mutlu edebiliriz?

Fisher-Price® Little People® Araçlar

Bu dönem, bebek için “dahil etme” ve “dahil olma” dönemidir diyebiliriz. Oyunlara sizi de entegre etmek ister ve oyuncaktan çok oyun kurma, birlikte oynama anlam kazanır. Bu yüzden hediyenizi seçerken kafanızda oyunun hikayesini de kurmaya başlayın deriz. Little People® Serisi, birlikte oynamak için harikadır. Karakterleri seslendirmeye, birlikte nefes kesen yarışlar yapmaya uygun olmasıyla ilk favorimize buradan göz atabilirsiniz.

Fisher-Price® Imaginext® DC Super Friends Bat-Tech Batcave Batman’in Mağarası

Korsan maceraları, çılgın köpek balıkları, kahramanların serüvenleri, heyecan ve çok daha fazlası nerededir derseniz; Imaginext® deriz! 3 yaşında birinin dikkatini tek bir oyuna odaklamak hiç kolay bir iş değildir. Imaginext® Serisi, küçük ve dahice detaylarıyla bunu çok iyi başarıyor. Hop bir yerden top fırlıyor derken korsanlar denize atlıyor, sağdan gizli bir kapı açılıyor, bir tuşa basıp kendinizi asansörlerde buluyorsunuz. O keşfederken, kendinize nihayet sıcak bir kahve hazırlayabilirsiniz demektir.

Fisher-Price® Thomas ve Arkadaşları – Süper Kule Oyun Seti

Son bölümü bir fenomene ayırdık. Kendisi dünyanın en tatlı ve arkadaş canlısı treni. Evet, Thomas & Friends™! Parkurları, parçalarını sürekli olarak genişletebilme ve koleksiyon yapma imkanı ile ona bayılıyoruz. Şimdi önereceğimiz hediyeyi özellikle doğum günü için düşünebilirsiniz çünkü en az doğum günü kadar görkemli ve özel. Thomas & Friends™ Süper Kule Oyun Seti ile 25 fitlik parkurda kontrolü ona bırakın ve eğlenceye dahil olun!

Özetle, gerçekten iyi ki doğdunuz çocuklar. Siz olmasaydınız günlük tempomuzun içinde vakit yaratıp, hiçbir şey düşünmeden, telefonumuza bakmadan oyun oynamanın büyülü dünyasına dahil olamazdık. Bize hediye ettiğiniz “çocukluğu yeniden yaşama” şansı için teşekkürler! Bu hediyeler sizin için.