Oyun İrlanda’nın unutulmuş bir kasabası olan Inishmore’da geçiyor, IRA’nın hakimiyetini sürdürdüğü, anlamsız terörün devam ettiği 90’ların sonunda. Eski IRA üyesi olan Deli Padraic’in (kendisi oldukça deli) kedisi Arap; tıfıl, bisikletli bir genç tarafından yolun kenarında kafası kopmuş halde ölü bulunur. İki silahı ve bir adet bıçağıyla köşeye sıkıştırdığı İrlandalıyı infaz etmek üzere olan Padraic, kedisinin hasta olduğunu söyleyen babasının telefonu üzerine apar topar eve döner ve olaylar başlar.

inishmore fotosu

inishmorelu yuzbasiHikayede aşk, çıkar ilişkisi, IRA örgüt üyeleri de var, alışılmadık baba-oğul ilişkisi, zır deli bir yüzbaşı ve ölü kedi de… Diyaloglar bazen gerçekten güldürüyor, bazen ise oyuncuların mimikleri sizi gülümsetiyor. Çok derin bir oyun beklemeyin, çünkü absürtlük ve kara komedi iç içe geçmiş durumda.

Oyuncuların performansı oldukça iyi, Deli Padraic rolündeki Reha Özcan ve Davey rolündeki Engin Şahin rollerini daha da parlatmışlar. Oyunun yazarı Martin Mcdonagh ise İrlanda’nın en iyi yazarlarından kabul ediliyor. Kendisinin “Six Shooter” isimli bağımsız filmiyle 2006’da Oscar kazanmışlığı ve de ”In Bruges” ile “Seven Psychopaths” filmlerinin senaryosunu yazıp yönetmişliği var.

inishmorelu yuzbasi

Ben kuru sıkı patlayan silahların arasında oyunu izlerken, bir kedinin bunca ölüme yol açmasına şaştım önce, sonra da deli yüzbaşının acımasızlığına.

Oyundan çıkınca da, bir namus uğruna ölenler, bir anlık delilikten ailesini doğrayanlar, canı sıkıldı diye tekmeleyerek kedi öldürenler geldi aklıma.

Bakacak vakit bulduğumuzda, aslında kara komedi hayatımızın her yerinde, keyifli seyirler!

inishmorelu yuzbasi