Sinema macerası 2009’da yenilenen Star Trek serisinin “Star Trek Beyond” filmini izledik! Bunu fırsat bilerek, filmin, kısa bir süre önce genç yaşında kaybettiğimiz oyuncularından Anton Yelchin filmlerini hatırlayıp anmak istedik.

Star Trek Beyond
Star Trek Beyond

Efsane televizyon dizisi ve film serisi Star Trek, 2009 yılında sinema macerasına yeni bir başlangıç yapmış, yönetmen koltuğunda J.J. Abrams’ın oturduğu, seriyle özdeşleşmiş Captain Kirk ve Mr. Spock’ı sırasıyla Chris Pine ve Zachary Quinto canlandırmıştı. 2013 yılında Star Trek Into Darkness ile devam eden serinin en yeni filmi Star Trek Beyond, haftanın vizyon filmleri arasında yer alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise bu kez Furious 7 ile büyük beğeni toplayan yönetmen Justin Lin oturuyor. Devam filminde Captain Kirk ve tayfasının bilinmeyen, uzak bir gezegende rehin alındığı, tekrar bir araya gelerek kurtulmaya çalıştığı ve gemileri Atılgan’ın neredeyse yok olduğu bir felaket senaryosuna tanık olacağız.

Star Trek Beyond
Star Trek Beyond

Filmin oyuncuları arasında, 2009 yılından beri bu yeni seride Chekov karakterini canlandıran Anton Yelchin de bulunuyor. Yelchin, geçtiğimiz aylarda, talihsiz bir kaza sonucu henüz 27 yaşında hayata veda etmiş ve geriye geleceği parlak gözükse de erken sonlanan bir kariyer bırakmıştı. Star Trek Beyond‘u izlemeden önce, Yelchin’in filmografisini hatırlamak istedik:

Anton Yelchin Filmleri

Hearts in Atlantis | 2001, Scott Hicks

youtube play youtube play

Yaşlı bir adam ve 11 yaşındaki bir çocuk arasındaki dostluğu merkezine alan Hearts in Atlantis, dul bir anne ve oğlunun tanıştığı gizemli bir yabancının hayatlarını nasıl değiştirdiğini anlatıyordu bizlere. Stephen King’in kitabından uyarlanan ve mistik öğelerle bezeli filmin yönetmen koltuğunda Shine ile tanıdığımız Scott Hicks otururken, filmin başrollerini Anthony Hopkins, henüz 12 yaşındaki Anton Yelchin ve Hope Davis paylaşıyordu. Bu, Yelchin’in filmografisindeki ilk büyük rolüydü.

IMDb Puanı: 6.9/10

Alpha Dog | 2006, Nick Cassavetes

youtube play youtube play

FBI’ın en çok arananlar listesine girmeyi başarmış (!) en genç uyuşturucu kaçakçılarından biri olan Jesse James Hollywood’un gerçek hikayesinden esinlenilerek ortaya çıkarılmış Alpha Dog, minimalist bir suç hikayesi olmasının yanı sıra yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosunu bir araya getiriyordu: Emil Hirsch, Justin Timberlake, Anton Yelchin, Bruce Willis, Sharon Stone, Ben Foster, Olivia Wilde…

IMDb Puanı: 6.9/10

Charlie Bartlett |  2007, Jon Poll

youtube play youtube play

Zengin bir ailenin oğlu olan Charlie Bartlett’in kentteki tüm özel okullardan atıldıktan sonra bir devlet okulunda yaşadıklarını anlatan ve adını karakterinden alan filmde Anton Yelchin’i başrolde izlemiştik. Okulun belalı tiplerinden kurtulmak için onlarla iş yapmaya karar veren ve öğrencilere psikologluk yaparak onlara yasadışı yollardan ilaçlar satan Charlie Bartlett ve çalınmış çocukluğunun hikayesinde Yelchin’e Robert Downey Jr. ve Hope Davis eşlik etmişti.

IMDb Puanı: 7.0/10

New York, I Love You | 2008

youtube play youtube play

Paris, je t’aime’in iki yıl sonrasında aynı formül, yani dünyanın en sevilen birkaç yönetmeninin bir araya gelerek kentin farklı mahallelerinde geçen kısa filmler çekmesi, bir başka dünya şehri, New York için uygulanmıştı. New York, I Love You’da yer alan 10 kısa filmden Brett Ratner imzalı olanı, engelli bir kız ve saf erkek arkadaşının okul balosuna gidişini konu alıyor, bu bölümde Anton Yelchin, James Caan, Olivia Thirlby ve Blake Lively rol alıyordu.

IMDb Puanı: 6.3/10

Star Trek | 2009, J.J. Abrams
Star Trek Into Darkness | 2013, J.J. Abrams

youtube play youtube play

Star Trek serisinin 2009 yılında J.J. Abrams’ın kaptanlığında yeniden beyazperdeye dönüşü yılın en başarılı bulunan aksiyon filmlerinden birini ortaya çıkarmış, seri ile özdeşleşen Captain Kirk ve Mr. Spock karakterlerini sırasıyla Chris Pine ve Zachary Quimto canlandırmıştı. Atılgan, Captain Kirk ve tayfasının evrendeki heyecan verici maceraları 2013 yılında Star Trek Into Darkness ile devam etmişti. Serinin bu yeni versiyonunda Karl Urban, Zoe Saldana, Simon Pegg ve John Cho’nun yanı sıra Chekov rolünde Anton Yelchin de rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10 IMDb Puanı: 7.7/10

Terminator Salvation | 2009, McG

youtube play youtube play

Arnold Schwarzenegger’siz bir Terminatör filmi düşünebildiniz mi? O film 2009’da yapılsa da, ne yazık ki beklenen başarıyı elde edemedi. 2018 yılında geçen ve Terminator 3: Rise of the Machines (2003) ve Terminator Genisys (2015) arasında bir köprü kuran filmde John Connor’ı Christian Bale canlandırırken, ona Sam Worthington, Anton Yelchin ve Helena Bonham Carter gibi oyuncular eşlik etmişti.

IMDb Puanı: 6.5/10

Like Crazy | 2011, Drake Doremus

youtube play youtube play

Bağımsız sinemanın başarılı genç yönetmenlerinden Drake Doremus, üçüncü filminde yıldızı hızla yükselen üç oyuncuyu bir araya getirmişti: Anton Yelchin, Felicity Jones ve Jennifer Lawrence. İngiliz ve Amerikalı iki öğrencinin birbirine aşık olması fakat kızın vizesi bitmesine rağmen ülkede kalması sonucu sınırdışı edilmesi ile büyük bir ayrılıkla başa çıkmaya çalışmasını yaratıcı bir şekilde anlatan Like Crazy, özellikle Felicity Jones’un kariyerinde bir kaldıraç rolü üstlenmişti.

IMDb Puanı: 6.7/10

Fright Night | 2011, Craig Gillespie

youtube play youtube play

Korku ve komedi türlerini başarılı bir şekilde harmanlayan Fright Night’ın yönetmen koltuğunda 2007 yılında Lars and the Real Girl filmiyle bizi oldukça güldüren Craig Gillespie oturuyordu. 1985 yapımı filmin yeniden çevrimi olan Fright Night, yeni komşusunun vampir olduğundan şüphelenen Charley Brewster’ın bir vampir avcısından yardım istemesini konu alıyordu. Filmde Anton Yelchin, Colin Farrell, Toni Collette, David Tennant, Imogen Poots, Christopher Mintz-Plasse ve Dave Franco gibi oyuncuları izlemiştik.

IMDb Puanı: 6.3/10

Only Lovers Left Alive | 2013, Jim Jarmusch

youtube play youtube play

Büyük bir hayran kitlesine sahip, nevi şahsına münhasır yönetmen Jim Jarmusch, Only Lover Left Alive filminde Tilda Swinton ve Tom Hiddleston’u sinema tarihinin en cool vampirleri arasına koymuştu. Film iki vampir, Adam ve Eve arasında yüzyıllar süren bir aşkı konu alıyorken, Adam’ın etrafa kontrolsüzce enerji saçan kız kardeşi Ava’nın ortaya çıkmasıyla işler karışıyordu. İki usta oyuncuya filmde eşlik edenler arasında Mia Wasikowska, Anton Yelchin, Jeffrey Wright ve John Hurt de bulunuyordu.

IMDb Puanı: 7.3/10

Green Room| 2015, Jeremy Saulnier

youtube play youtube play

Geçtiğimiz !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde izleme fırsatı bulduğumuz korku türündeki film Green Room, bir punk rock grubunun konser öncesinde tanık olduğu bir cinayetin ardından kendi hayatları için mücadele etmek zorunda bırakılışını konu alıyordu. Anton Yelchin ve Imogen Poots’u başrollerde izlediğimiz filmin oyuncu kadrosunda büyük oyuncu Patrick Stewart da yer alıyordu.

IMDb Puanı: 7.0/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri