Oyunculuğa adım attığı ilk yıllardan itibaren yüzünü geniş kitlelerin tanıdığı, 2000’lerin ikinci yarısında Twilight serisi sayesinde neslinin en popüler oyuncularından biri haline gelen 1990 doğumlu Kristen Stewart, Prenses Diana’yı canlandırdığı performansıyla 2021 sinemasının iz bırakanlarından oldu. Bu günlerde Spencer filmiyle Oscar kampanyasını sürdüren Stewart, önümüzdeki aylarda David Cronenberg imzalı bilim kurgu Crimes of the Future ile bir kez daha izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

İşte henüz kariyerinin başlarında olmasına rağmen David Fincher’dan Kelly Reichardt’a Walter Salles’ten Olivier Assayas’a birçok ünlü yönetmenle çalışmış Kristen Stewart’ın filmlerinden bir seçki:

En İyi Kristen Stewart Filmleri

Spencer | 2021, Pablo Larraín

youtube play youtube play

Son yıllarda özellikle Netflix’in İngiliz Kraliyetine odaklandığı dizi The Crown nedeniyle yeniden gündeme gelen Prenses Diana, Jackie ve Neruda gibi biyografik filmlerle adını dünya çapında duyurmuş Pablo Larraín‘in yönettiği bir filmle, bu kez Kristen Stewart’ın performansıyla hayat buluyor. 1991 Noelinde yabancılaştığı, ezildiği, baskılandığı ve kenara itildiği ailesiyle birlikte üç günlüğüne Norfolk’taki Sandringham Estate’e kapanmak zorunda kalan Prenses Diana’nın maruz kaldığı psikolojik baskıyı duygu yüklü müzikler, büyülü görüntüler ve göz kamaştıran kostümlerle anlatan film, Kristen Stewart‘ın en beğenilen performanslarından biri.

IMDb Puanı: 6.8/10

Happiest Season | 2020, Clea DuVall

youtube play youtube play

Kız arkadaşından uzak bir Noel geçireceğini düşünürken, anlık bir kararla onunla birlikte ailesinin evine doğru yola çıkan Abby, tüm tatili olmadığı biri gibi davranmak zorunda geçireceğini fark edince bu kararını sorgulamaya başlıyor. Aile sevgisi, dürüstlük ve kabullenme üzerine başarılı bir komedi olan Happiest Season‘da başrolleri Kristen Stewart ve Mackenzie Davis paylaşıyor.

IMDb Puanı: 6.4/10

Seberg | 2016, Benedict Andrews

youtube play youtube play

Fransız Yeni Dalgası’nın ikonlaşmış aktrislerinden Jean Seberg‘in yaşamına odaklanan bu biyografik film, oyuncunun 1960’larda aktivist Hakim Jamal’la ilişkisi nedeniyle FBI’ın hedefi haline gelmesini ve bunun onda bıraktığı psikolojik zararları konu alıyor. Kristen Stewart, başrolünü üstlendiği bu ilk biyografide devleşiyor.

IMDb Puanı: 6.4/10

Personal Shopper | 2016, Olivier Assayas

youtube play youtube play

Parisli ünlü bir modelin alışveriş danışmanlığını yapan genç kadın, ikiz kardeşiyle yıllar önce bir anlaşma yapmıştır ve hayatını ilk kaybeden, geride kalana ‘diğer taraftan’ bir işaret yollayacaktır. Ölen ikiz kardeşinden bir işaret beklerken bir gün ansızın bilinmeyen bir numaradan mesajlar almaya başlayan kadının hikâyesi, bu gizemli filmde adeta bir hayalet hikayesine dönüşüyor. Clouds of Sils Maria‘dan sonra bir kez daha yolları kesişen Olivier Assayas ve Kristen Stewart, bu kez ortaya metafizik bir iş çıkarıyor.

IMDb Puanı: 6.1/10

Certain Women | 2016, Kelly Reichardt

youtube play youtube play

Amerikan bağımsız sinemasının önemli yönetmenlerinden Kelly Reichardt‘ın bu filmi, Batı ABD’de kasaba hayatına sıkışığp kalmış üç kadının hikayelerini anlatıyor. Yeni bir ev kurmaya çalışırken sorunlarla yüzleşen bir kadını Michelle Williams, kendini evinden çok uzakta eğitim verirken ve öğrencilerinden biriyle yakınlaşan bir avukatı Kristen Stewart, müvekkilini sakinleştirmeye çalışan bir diğer avukatıysa Laura Dern canlandırıyor.

IMDb Puanı: 6.4/10

Equals | 2015, Drake Doremus

youtube play youtube play

Duyguların köreldiği ütopik bir gelecekte geçen bilimkurgu Equals, bir hastalık nedeniyle yeniden hissetmeye başlayan iki gencin birbirine aşık olması sonucu gelişen olayları konu alıyor. Like Crazy filmiyle tanıdığımız yönetmen Drake Doremus‘un imzasını taşıyan filmde iki genç yıldız oyuncu Kristen Stewart ve Nicholas Hoult başrolleri paylaşıyor.

IMDb Puanı: 6.1/10

Still Alice | 2014, Richard Glatzer & Wash Westmoreland

youtube play youtube play

Julianne Moore’a kariyeri boyunca defalarca hak ettiği Oscar ödülünü kazandıran Still Alice, genç yaşta Alzheimer hastalığına yakalanan Alice Howland’in gerçek hikayesini anlatıyor. Bir dilbilimci olan Alice’in kelimeleri kaybetmeye başlayarak hızla ilerlemeye başlayan hastalığında ona destek olan eşini Alec Baldwin ve kızını Kristen Stewart canlandırıyordu.

IMDb Puanı: 7.5/10

Clouds of Sils Maria | 2014, Olivier Assayas

youtube play youtube play

Kristen Stewart, Avrupa sinemasının usta yönetmenlerinden Olivier Assayas’ın filminde yaşayan en yetenekli kadın oyunculardan Juliette Binoche ile başrolleri paylaşıyor. Bir yeniden-uyarlamada kariyerinin en önemli rollerinden birini canlandırmaya hazırlanan Maria Enders ve asistanı Valentine’in bir dağ evinde geçirdikleri hazırlık sürecinde etkileyici ve ağır diyaloglarla ilerleyen filmde Juliette Binoche ve Kristen Stewart’ın yanı sıra Chloë Grace Moretz de önemli bir rolde karşımıza çıkıyor.

IMDb Puanı: 6.7/10

Camp X-Ray| 2014, Peter Sattler

youtube play youtube play

Bağımsız Amerikan sinemasıyla arası oldukça iyi olan Kristen Stewart, Peter Sattler’ın düşük bütçeli ilk filminde başrolleri İran sinemasının tanınmış yüzü Peyman Moaadi’yle paylaşıyor. Film, Guantanamo Körfezi’ndeki hapishanedeki bir mahkum ve bir kadın gardiyan arasındaki dostluğu konu alıyor.

IMDb Puanı: 6.9/10

Snow White and the Huntsman | 2012, Rupert Sanders

youtube play youtube play

2012, Pamuk Prenses’in yılıydı! Aynı yıl içinde farklı türlerde 3 ayrı uyarlamayla karşımıza çıkan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalının ilk ve belki de en karanlık uyarlaması olan Snow White and the Huntsman, masalın başlığındaki cüceleri geri plana iterek, avcıya önem veriyor. Kötü kalpli kraliçenin emrettiği üzere onu ormanda öldürmek yerine koruması altına alan avcıyı Chris Hemsworth canlandırırken, Snow White rolünde Kristen Stewart’ı izliyoruz. Charlize Theron’un cadı rolünde yeteneklerini sergilediği film, sanatsal ve teknik dallarındaki başarısıyla dikkat çekiyor.

IMDb Puanı: 6.1/10

On the Road | 2012, Walter Salles

youtube play youtube play

Jack Kerouac’ın dünyaca ünlü romanından uyarlanan bu yol hikayesi, özgür ruhlu Dean Moriarty ve kız arkadaşının çıkagelmesiyle hayatı değişen yazar Sal Paradise’ın birlikte çıktığı yolculuğu anlatıyor. Yazar Kerouac’ın gerçek yaşamöyküsünün bir yansıması olarak bilinen romanın bu ilk sinema uyarlaması, Arjantinli yönetmen Walter Salles’in imzasını taşıyor. Filmde Sam Riley, Garrett Hedlund ve Kristen Stewart’ın canlandırdığı üçlüye, Amy Adams’tan Kirsten Dunst’a, Viggo Mortensen’den Elisabeth Moss’a güçlü bir oyuncu kadrosu eşlik ediyor.

IMDb Puanı: 6.1/10

Adventureland | 2009, Greg Mottola

youtube play youtube play

2000’lerin ikinci yarısında kariyerleri yükelişe geçen Jesse Eisenberg ve Kristen Stewart’ı başrollerde izleyebileceğiniz Adventureland, 1987 yazında bir Amerikan kasabasında geçiyor. Her genç gibi okulunu bitirdikten sonrası için büyük hayalleri olan James’in yaz tatilini kasabasındaki eğlence parkında çalışarak geçirmek zorunda kalmasının ona iyi bir hayat dersi verişini izliyoruz. Eğlence parkları ve yaz aşkları üzerine iyi bir bağımsız film olan Adventureland, Kristen Stewart’ın kariyerine Twilight serisi dışında sağlam adımlarla devam edeceğinin de kanıtı gibi.

IMDb Puanı: 6.8/10

Twilight | 2008, Catherine Hardwicke
The Twilight Saga: New Moon | 2009, Chris Weitz
The Twilight Saga: Eclipse | 2010, David Slade
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 | 2011, Bill Condon
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 | 2012, Bill Condon

youtube play youtube play

Kristen Stewart ve Robert Pattinson ikilisi, dünyanın en çok tanınan genç çiftlerinden biri olmalarını, Stephenie Meyer’ın Twilight serisinin sinema uyarlamasına borçlu. Yazarın vampir Edward Cullen, kurtadam Jacob Black ve lise öğrencisi Bella Swan’ın aşk üçgenine odaklanan sıra dışı (fakat klişelerle dolu) gençlik romanı serisinin kopardığı fırtına sinema uyarlamasıyla da devam ediyor. Bella rolünü üstlenen Kristen Stewart, bu filmle aldığı olumsuz eleştiriler bir yana milyonlarca hayran edinmiş, fırtınalar koparan ve büyük gişe rakamları elde eden bu serinin sağladığı yükselişten faydalanıyor.

IMDb Puanı: 5.2/10 IMDb Puanı: 4.7/10 IMDb Puanı: 5.0/10 IMDb Puanı: 4.9/10 IMDb Puanı: 5.5/10

Panic Room | 2002, David Fincher

youtube play youtube play

Se7en ve Fight Club ile 90’lara iki başyapıt armağan etmiş olan David Fincher, 2000’li yıllara diğer filmlerinin gölgesinde kalan Panic Room ile giriş yapıyor. Film, kocasından boşandıktan sonra kızıyla birlikte yeni ve büyük bir eve taşınan Meg’in, bir gece evine giren üç adamdan saklanması üzerine şekilleniyor. Kızıyla birlikte evin ‘panik odası’ adı verilen güvenli odasına saklanan Meg ve kızı Sarah, gerilim dolu bir gece geçiriyor. Filmde Jodie Foster, Kristen Stewart, Forest Whitaker, Dwight Yoakam ve Jared Leto rol alıyor.

IMDb Puanı: 6.8/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri