Genç yıldızlar Kristen Stewart ve Nicholas Holut’u buluşturan bilimkurgu Equals vizyonda, Kristen Stewart’ın hızla inşa edilen kariyerinden 10 performans #themaggerda!

equals 1

Duyguların köreldiği ütopik bir gelecekte geçen bilimkurgu Equals (Aşk Uğruna), bir hastalık nedeniyle yeniden hissetmeye başlayan iki gencin birbirine aşık olması sonucu gelişen olayları konu alıyor. Like Crazy filmiyle tanıdığımız yönetmen Drake Doremus’un imzasını taşıyan filmde iki genç yıldız oyuncu Kristen Stewart ve Nicholas Hoult başrolleri paylaşıyor.

equals 2

Equals‘ın vizyona gelişini fırsat bilerek, kariyerine küçük yaşta önemli yönetmen ve oyuncularla çalışarak başlayan ve Twilight serisi sayesinde dünyaca ünlenen Kristen Stewart’ın filmografisini mercek altına aldık:

Bu hafta Equals (Aşk Uğruna) dışında vizyonda izleyebileceğiniz yeni filmler şunlar: Sevilen animasyon serisinin son filmi Ice Age: Collision Course (Buz Devri 5: Büyük Çarpışma), sivridilli belgeselci Michael Moore’dan Where to Invade Next (Şimdi Nereyi İşgal Edelim?), İran-Brezilya ortak yapımı I Am Not Salvador (Ben Salvador Değilim), Bollywood filmi Sultan, Fransız aksiyon filmi Braqueurs (Soygun) ve bilimkurgu The Call Up (Simülasyon). 

***

En İyi Kristen Stewart Filmleri

Panic Room | 2002, David Fincher

Fight Club ile 90’lara ikinci bir başyapıt da armağan etmiş olan Fincher, 2000’li yıllara yine diğer filmlerinin gölgesinde kalan “Panic Room” ile giriş yapmıştı. Film, kocasından boşandıktan sonra kızıyla birlikte yeni ve büyük bir eve taşınan Meg’in, bir gece evine giren üç adamdan saklanması üzerine şekilleniyordu. Kızıyla birlikte evin Panik Odası adı verilen güvenli odasına saklanan Meg ve kızı Sarah, gerilim dolu bir gece geçiriyordu. Filmde Jodie Foster, Kristen Stewart, Forest Whitaker, Dwight Yoakam ve Jared Leto rol alıyordu.

Into the Wild | 2007, Sean Penn

Gerçek hikayelerden sinemaya uyarlanan filmler arasında belki de en hüzünlülerindendi Into the Wild. Sean Penn’in yönetmen koltuğunda oturduğu film, yıldız bir öğrenci olarak üniversiteden mezun olarak $24.000 dolarını yardım kurumlarına bağışlayıp, sahip olduğu her şeyden vazgeçerek vahşi doğanın ortasında yaşamak için Alaska’ya gitme kararı alan Chris McCandless’ın hikayesini anlatıyordu. Alaska’daki günleri dışında ailesiyle olan tartışmalarını ve yolda geçirdiği günlerde tanıştığı insanlarla olan ilişkilerini de izlediğimiz Chris’i Emile Hirsch canlandırıyor; ona Marcia Gay Harden, William Hurt, Jena Malone, Catherine Keener, Hal Holbrook, Vince Vaughn ve Kristen Stewart gibi isimler eşlik ediyordu.

Twilight | 2008, Catherine Hardwicke
The Twilight Saga: New Moon | 2009, Chris Weitz
The Twilight Saga: Eclipse | 2010, David Slade
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 | 2011, Bill Condon
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 | 2012, Bill Condon

Kristen Stewart ve Robert Pattinson ikilisi, dünyanın en çok tanınan genç çiftlerinden biri olmalarını, Stephenie Meyer’ın Twilight serisinin sinema uyarlamasına borçlu. Yazarın vampir Edward Cullen, kurtadam Jacob Black ve lise öğrencisi Bella Swan’ın aşk üçgenine odaklanan sıra dışı (fakat klişelerle dolu) gençlik romanı serisinin kopardığı fırtına sinema uyarlamasıyla da devam etmişti. Bella rolünü üstlenen Kristen Stewart, aldığı olumsuz eleştiriler bir yana milyonlarca hayran edinmiş, fırtınalar koparan ve büyük gişe rakamları elde eden bu serinin sağladığı yükselişten faydalanmıştı.

The Yellow Handkerchief | 2008, Udayan Prasad

2008’de aynı zamanda bağımsız bir yol filminin kadrosunda yer alan Eddie Redmayne’e William Hurt ve Maria Bello gibi usta oyuncuların yanı sıra yükselen bir başka genç yıldız Kristen Stewart eşlik etmişti. Film, Louisiana eyaletinde bir yolculuğa çıkan üç yabancının kesişen duygularına odaklanıyordu.

Adventureland | 2009, Greg Mottola

Son yıllarda kariyerleri gittikçe iyiye giden iki oyuncu Jesse Eisenberg ve Kristen Stewart’ı başrollerde izleyebileceğiniz “Adventureland”, 1987 yazında bir Amerikan kasabasında geçiyordu. Her genç gibi okulunu bitirdikten sonrası için büyük hayalleri olan James’in yaz tatilini kasabasındaki eğlence parkında çalışarak geçirmek zorunda kalmasının ona iyi bir hayat dersi verişini izlemiştik filmde. Eğlence parkları ve yaz aşkları üzerine iyi bir bağımsız film olan Adventureland, Kirsten Stewart’ın kariyerine Twilight serisi dışında sağlam adımlarla devam edeceğinin de kanıtı gibiydi.

Snow White and the Hunstman | 2012, Rupert Sanders

2012, Pamuk Prenses’in yılıydı! Aynı yıl içinde farklı türlerde 3 ayrı uyarlamayla karşımıza çıkan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalının ilk ve belki de en karanlık uyarlaması olan “Snow White and the Huntsman”, masalın başlığındaki cüceleri geri plana iterek, avcıya önem veriyordu. Kötü kalpli kraliçenin emrettiği üzere onu ormanda öldürmek yerine koruması altına alan avcıyı Chris Hemsworth canlandırırken, Snow White rolünde Kristen Stewart’ı izlemiştik. Charlize Theron’un başarılı bir cadı olduğu film, sanatsal ve teknik dallarındaki başarısıyla dikkat çekiyordu.

On the Road | 2012, Walter Salles

Jack Kerouac’ın dünyaca ünlü romanından uyarlanan bu yol hikayesi, özgür ruhlu Dean Moriarty ve kız arkadaşının çıkagelmesiyle hayatı değişen yazar Sal Paradise’ın birlikte çıktığı yolculuğu anlatıyor. Yazar Kerouac’ın gerçek yaşamöyküsünün bir yansıması olarak bilinen romanın bu ilk sinema uyarlaması, Arjantinli yönetmen Walter Salles’in imzasını taşıyor. Filmde Sam Riley, Garrett Hedlund ve Kristen Stewart’ın canlandırdığı üçlüye, Amy Adams’tan Kristen Dunst’a, Viggo Mortensen’den Elisabeth Moss’a güçlü bir oyuncu kadrosu eşlik ediyordu.

Camp X-Ray| 2014, Peter Sattler

Bağımsız Amerikan sinemasıyla arası oldukça iyi olan Kristen Stewart, Peter Sattler’ın düşük bütçeli ilk filminde başrolleri İran sinemasının tanınan yüzü Peyman Moaadi’yle paylaşmıştı. Film, Guantanamo Körfezi’ndeki hapishanedeki bir mahkum ve bir kadın gardiyan arasındaki dostluğu konu alıyordu.

Clouds of Sils Maria | 2014, Olivier Assayas

Kristen Stewart, Avrupa sinemasının usta yönetmenlerinden Olivier Assayas’ın filminde yaşayan en yetenekli kadın oyunculardan Juliette Binoche ile başrolleri paylaşmıştı. Bir yeniden-uyarlamada kariyerinin en önemli rollerinden birini canlandırmaya hazırlanan Maria Enders ve asistanı Valentine’in bir dağ evinde geçirdikleri hazırlık sürecinde etkileyici ve ağır diyaloglarla ilerleyen filmde Juliette Binoche ve Kristen Stewart’ın yanı sıra Chloë Grace Moretz de önemli bir rolde karşımıza çıkıyordu.

Still Alice | 2014, Richard Glatzer & Wash Westmoreland

Julianne Moore’a kariyeri boyunca defalarca hak ettiği Oscar ödülünü kazandıran Still Alice, genç yaşta Alzheimer hastalığına yakalanan Alice Howland’in gerçek hikayesini anlatıyordu. Bir dilbilimci olan Alice’in kelimeleri kaybetmeye başlayarak hızla ilerlemeye başlayan hastalığında ona destek olan ailesinin bireylerini Alec Baldwin ve Kristen Stewart canlandırıyordu.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN