I. Dünya Savaşı yıllarında geçen, Nicole Kidman’ın canlandırdığı İngiliz yazar, arkeolog, gezgin ve casus Gertrude Bell’in hikayesini anlatan Queen of the Desert (Çöl Kraliçesi) filmiyle başlayarak filmin oyuncularından Robert Pattinson’ın filmografisini mercek altına aldık. Harry Potter’dan Twilight’a Robert Pattinson Filmleri:

Queen of the Desert (Çöl Kraliçesi)
Queen of the Desert (Çöl Kraliçesi)

Haftanın heyecan verici vizyon filmlerinden biri, Orta Doğu’da Anadolu’dan Suriye’ye, Arap Yarımadası’ndan Irak’a karış karış gezmiş; yazar, seyyah, arkeolog, kaşif, politikacı, kartograf ve casus gibi birçok görevi ve ünvanı olan İngiliz Gertrude Bell’in I. Dünya Savaşı’nda yaşadıklarını konu alan Queen of the Desert (Çöl Kraliçesi). Alman yönetmen Werner Herzog’un yönetmen koltuğunda oturduğu bu dönem biyografisinde, Bell’i Oscar ödüllü oyuncu Nicole Kidman canlandırırken ona başrolde James Franco eşlik ediyor. Filmin bir diğer dikkat çekici oyuncusu ise Arabistanlı Lawrence rolünde izleyeceğimiz Robert Pattinson.

Queen of the Desert (Çöl Kraliçesi)
Queen of the Desert (Çöl Kraliçesi)

Queen of the Desert’ın vizyona girmesini fırsat bilerek, Harry Potter ve Twilight gibi gençlik serileri ile ünlenen ve ardından kalburüstü yapımlarda başarılı performanslara imza atan Robert Pattinson filmleri mercek altında:

En İyi Robert Pattinson Filmleri

Harry Potter and the Goblet of Fire | 2005, Mike Newell

Tüm dünyanın Robert Pattinson ile tanışması, aynı zamanda kendisinin de rol aldığı ilk sinema filmi olan Harry Potter serisinin dördüncü filmi ile olmuştu. J.K. Rowling’in yaratıcı dünyasında, Avrupa’nın en büyük büyücülük okullarının yarıştığı turnuvada Hogwarts’ı temsil eden Cedric Diggory olarak izlemiştik Patterson’ı. Yalnızca tek filmde yer almasına ve kısa bir rolü olmasına rağmen serinin gidişatı açısından önemli bir anı temsil eden karakterlerden birini canlandırdığı bu filmin, aktöre kariyerinin en önemli rolünün yolunu açtığını da söylemek mümkün.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Twilight | 2008, Catherine Hardwicke
The Twilight Saga: New Moon | 2009, Chris Weitz
The Twilight Saga: Eclipse | 2010, David Slade
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 | 2011, Bill Condon
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 | 2012, Bill Condon

Robert Pattinson ve Kristen Stewart ikilisi, dünyanın en çok tanınan genç çiftlerinden biri olmalarını, Stephenie Meyer’ın Twilight serisinin sinema uyarlamasına borçlu. Yazarın vampir Edward Cullen, kurtadam Jacob Black ve lise öğrencisi Bella Swan’ın aşk üçgenine odaklanan sıra dışı (fakat klişelerle dolu) gençlik romanı serisinin kopardığı fırtına sinema uyarlamasıyla da devam etmişti. Edward Cullen rolünü üstlenen Robert Pattinson milyonlarca hayran edinmiş, oldukça olumsuz eleştiriler alsa da her filmi fırtınalar koparan ve büyük gişe rakamları elde eden bu serinin sağladığı yükselişten faydalanmıştı.

youtube play youtube play

Little Ashes | 2008, Paul Morrison

Twilight serisinin ilk filmi ile aynı yılda Robert Pattinson’ı üç büyük İspanyol sanatçının yaşamlarına ve dostluklarına odaklanan bir dönem filminde de izlemiştik. Ressam Salvador Dalí, yönetmen Luis Buñuel ve yazar Federico García Lorca’nın konu alındığı filmde Robert Pattinson’a düşen rol ünlü ressam Dalí’yi canlandırmaktı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

Remember Me | 2010, Allen Coulter

Twilight serisi üçüncü filmi ile fırtınalar koparmaya devam ederken, Robert Pattinson’ı değeri oldukça az bilinen kalburüstü bir romantik filmde izlemiştik. Televizyondaki başarılı işlerinin ardından 2006’da ilk filmi Hollwyoodland’i çeken Allen Coulter’ın imzasını taşıyan Remember Me’de Robert Pattinson’a Emilie de Ravin eşlik ediyordu. İkili, biri erkek kardeşinin intiharının ardından ayrılan anne-babasının arasında kalan, diğeri ise annesinin cinayetine tanıklık ettiği için dünyası yıkılan iki genci canlandırıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Water for Elephants | 2011, Francis Lawrence

Ailesinin ölümünden sonra beş parasız ve evsiz kalan genç adam Jacob Jankowski’nin hikayesini anlatan film, I Am Legend ve Hunger Games serisi ile tanıdığımız yönetmen Francis Lawrence’ın imzasını taşıyor. Veteriner olarak bir sirkte iş bulan Jacob’ın patronunun eşi Marlena ile yakınlaşmasının işleri bir hayli karıştırdığı filmde ikiliyi Robert Pattinson ve Reese Witherspoon, dengesiz patron August’u ise Christoph Waltz canlandırıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Bel Ami | 2012, Declan Donnelley & Nick Ormerod

1890’ların Paris’inde geçen Bel Ami, şehrin orta yaşlı, etkili ve zengin kadınlarını kullanarak güçlenen genç, yakışıklı ve kurnaz bir adamın hikayesini anlatıyordu. Başrolde Robert Pattinson’ın yer aldığı filmde ona Uma Thurman, Kristin Scott Thomas ve Christina Ricci gibi oyuncular eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.3/10

Cosmopolis | 2012, David Cronenberg

Robert Pattinson, Twilight serisinin sona erdiği 2012 yılında, ünlü Kanadalı yönetmen David Cronenberg’in Cosmopolis’inin başrolünde oynayarak kariyerine sağlam adımlar atarak ve doğru seçimler yaparak devam edeceğinin sinyallerini vermişti. Don DeLillo’nun aynı adlı karanlık romanından uyarlanan film, 28 yaşındaki milyarder Eric Parker’ın saçlarını kestirmek için limuziniyle Manhattan’da çıktığı yolculuğu konu alan gerçek zamanlı ve sürükleyici bir filmdi. Günümüz dünya düzenine dair birçok söz söyleyen ve birçok simgeyle bezeli Cosmopolis’in oyuncu kadrosunda ayrıca Juliette Binoche’tan Samantha Morton’a, Paul Giamatti’den Mathieu Amalric’e birçok ünlü isim yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.0/10

The Rover | 2014, David Michôd

Animal Kingdom filmiyle 2010’da başarılı bir çıkış yapan Avustralyalı yönetmen David Michôd, ikinci filmi The Rover’da başrollerden birini Robert Pattinson’a emanet etmişti. Küresel bir ekonomik çöküşün ardından gelen postapokaliptik bir fonda geçen hikaye, tek tutkusu olan arabasını çaldıran bir adam ve hırsızın yakaladığı erkek kardeşinin çıktığı garip ve tehlikeli yolculuğu konu alıyordu. Bu garip ikilinin diğer tarafını canlandıran ise ünlü oyuncu Guy Pearce olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Maps to the Stars | 2014, David Cronenberg

David Cronenberg’in, Jullianne Moore’a Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandıran son filmi Maps to the Stars, Hollywood dünyasına dair ağır eleştirilerde bulunan, mizahi ve duygusal yönden güçlü, muhteşem performanslarla bezeli bir destan gibiydi. Kısa bir aradan sonra bir kez daha David Cronenberg ile çalışan Robert Pattinson’ın yanı sıra kadrosunda Mia Wasikowska, John Cusack, Olivia Williams, Sarah Gadon ve Evan Bird gibi isimler de yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

Life | 2015, Anton Corbijn

James Dean ve unutulmaz pozlarını çeken LIFE dergisi fotoğrafçısı Dennis Stock’un hikayesini anlatan Life, Control filmi ile tandığımız Anton Corbijn’in imzasını taşıyordu. Geçtiğimiz yıl izlediğimiz kalburüstü biyografik yapımlardan olan filmde, Stock’u Robert Pattinson, efsanevi aktör James Dean’i ise günümüzün yükselişteki bir başka genç oyuncusu Dane DeHaan canlandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.0/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri