Heyecanlıyız çünkü Contemporary İstanbul tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen CI Bloom yaklaşıyor! Bu sene 26-28 Nisan’da, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı – Rumeli Salonları’nda gerçekleşecek CI Bloom, ilk yıllarında olduğu gibi bu yıl da BMW ile sanatı yakınlaştırıyor. Sanatseverler olarak bu sene, Borusan Contemporary işbirliğiyle, İngiltere merkezli dijital sanat pratiği ve tasarım stüdyosu Universal Everything’in Yeni BMW X2’yi bir tuvale dönüştürdüğü çalışması 1000 Hands’i görebileceğiz…

Yeni BMW X2’yi keşfedin.

Yeni BMW X2

BMW Türkiye ve CI Bloom Partnerliği

1000 Hands projesine geçmeden önce CI Bloom’dan kısaca bahsedelim. CI Bloom, Türkiye’deki çağdaş sanat galerileri ve sanatçıların, yurt dışındaki sanat fuarlarına katılımlarında devlet desteği bulunmaması nedeniyle karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelmeyi amaçlayarak, yurt dışındaki koleksiyoner gruplarına ve basın mensuplarına Türkiye çağdaş sanatını küresel ölçekte tanıtmayı hedefleyen bir sanat fuarı. Fuarın bu üçüncü edisyonu, aynı zamanda fotoğraf sanatına odaklanan CI Photo etkinliğine de ev sahipliği yapıyor.

Geçtiğimiz senelerde CI Bloom’u ziyaret ettiyseniz hatırlarsınız, BMW Türkiye, geçtiğimiz yıl CI Bloom’da tamamen elektrikli kompakt SAV modeli Yeni BMW iX1’i, Art On İstanbul sanatçılarından Kerem Giriş’in özel cam tasarımı Dream Away ile sergilemişti. Fuarın ilk yılına ise multidisipliner sanatçı Can Büyükberber’in tamamen elektrikli Yeni BMW iX için özel olarak tasarladığı, görsel ve işitsel deneyimi bir arada sunan sanat eseri Monolit ile katılmıştı. Ne mutlu ki, bu sene de BMW Türkiye ve CI Bloom partnerliği devam ediyor ve şimdi sırada Yeni BMW X2 ve Universal Everything Stüdyosu’nun 1000 Hands projesi yer alıyor!

Yakından Tanıyalım: 1000 Hands Projesi

BMW Türkiye, Yeni BMW X2’yi Borusan Contemporary iş birliğiyle güncel görüntüleme teknolojilerini tuvale dönüştüren Universal Everything’in izleyenleri içine çeken, sürükleyici videosu ile birlikte görülmeye değer bir seyir şölenine dönüştürüyor.

1000 Hands Projesi bir mobil uygulama aracılığıyla interaktif biçimde üretilmiş çizimlerden oluşuyor. CI Bloom’da sonsuz döngü video formatında bizlerle buluşacak olan eser, sade çizimleri detaylı ve evrimleşen formlara çeviriyor. Proje aşamasında izleyicilerin katkısıyla oluşmuş bin farklı şekil, üç boyutlu hale gelip renk kazanıyor ve müzikle birlikte hareketleniyor. Kolektif bir çalışmanın ürünü olan eserde göz alıcı şekiller fon müziğinin yükselen ve alçalan tonuna bağlı olarak sürekli deviniyor. Yeni BMW X2, güncel görüntüleme teknolojilerini tuvale dönüştüren Universal Everything’in izleyenleri içine çeken, sürükleyici videosu ile bizlere eşsiz bir deneyim sunacak!

Peki Universal Everything stüdyosu kim? Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda da temsil edilen, İngiltere merkezli dijital sanat pratiği ve tasarım stüdyosu Universal Everything, büyük ölçekli deneysel çalışmalar yaratmak için 3D baskı, dokunmatik ekranlar, hareket yakalama, geniş formatlı video gösterimleri ve karmaşık ses tasarımı gibi modern teknolojilerden yararlanıyor. Çalışmaları genellikle mimariyi, modernizmi, sinesteziyi, manzaraları, antropomorfizmi, insan hareketini ve figüratif formları içeriyor ve bunlara referans veriyor. 

“Geçtiğimiz aylarda satışına başladığımız, her kesimden tüketicinin dikkatini çeken iddialı tasarımı ve sahip olduğu güncel teknolojileriyle öne çıkan modelimiz Yeni BMW X2’yi Türkiye’nin en önemli çağdaş sanat fuarlarından CI Bloom’da sergilediğimiz için çok heyecanlıyız. BMW’nin sanat dünyasına olan katkısına Borusan Otomotiv ve BMW Türkiye olarak ilham kaynağı olmak bizim için çok kıymetli.”

Can Mete Paker, BMW MINI BMW Motorrad Genel Müdürü