14 Eylül – 10 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek 13. İstanbul Bienali’nin başlığı, kavramsal çerçevesi ve kapsamı dün duyuruldu. Bienalin bu yılki küratörü Fulya Erdemci ve İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer, başlığın şair Lale Müldür’ün aynı adlı kitabından alıntılandığını açıkladı: “Anne, ben barbar mıyım?”

Adriano Pedrosa ve Jens Hoffman eşküratörlüğünde ve “isimsiz (12. İstanbul Bienali), 2011″ başlığı altında düzenlenen bienalin ardından bu yıl Fulya Erdemci‘nin küratörlüğünde oldukça ‘isimli’ bir bienal ile karşı karşıyayız: Lale Müldür‘ün “Anne Ben Barbar mıyım?” kitabı ile aynı adı taşıyan bienalin odak noktası ‘siyasi bir forum olarak kamusal alan’ fikri olacak. Bu bağlamda bienal, uygarlık-barbarlık ilişkisi, demokrasi, mekansal-ekonomik politikalar ve kentsel dönüşüme  yoğunlaşacak.

Kamusal alan ve kentesel dönüşüm kavramlarına eğilen bienalin mekanları da bu temayı destekleyecek. 13. İstanbul Bienali’nde sergi mekanları olarak kentsel dönüşüm sonucunda geçici olarak boş bırakılan kamusal yapıların kullanılacağı bilgisi heyecan verici. Kullanımı planlanan mekanlar arasında adliyeler, okullar, askeri yapılar, postaneler, tersaneler, tren istasyonları ve Taksim Meydanı ile Gezi Parkı bulunuyor.

Bienal kapsamında Şubat 2013’te başlayacak bir “Kamusal Program” da bulunuyor. “Kamusal Simya” başlığını taşıyan bu program Fulya Erdemci ve Goldsmiths, Londra Üniversitesi Sanat Bölümü Öğretim Görevlisi ve Güzel Sanatlar ve Küratörlük Doktora Araştırmaları Programı Direktörü Dr. Andrea Phillips‘in eşküratörlüğünde düzenlenecek. Program 8-10 Şubat tarihleri arasında İstanbul’un güncel kentsel dönüşümüne odaklanacak olan “Şehri Kamusallaştırmak” başlığı ile başlayacak ve bienalin sonuna dek 5 ayrı başlıkla farklı haftalarda devam edecek. Kamusal Program dahilinde seminerler, atölye çalışmaları ve konferanslar yer alacak.

13. İstanbul Bienali etkinlikleri arasında, 30 Mart – 14 Nisan 2013 tarihleri arasında düzenlenecek 32. İstanbul Film Festivali kapsamında yer alacak bir film seçkisi de olacak. Seçkide barbarlık, sivil uyanış ve şehir kavramlarını tartışmaya açan filmler olacak.

14 Eylül – 10 Kasım 2013 tarihleri arasında İKSV tarafından, Koç Holding sponsorluğu ile düzenlenecek ve etkinlikleri yıl geneline yayılacak olan bienali, sanatçı ve mekanlarını heyecanla bekliyoruz.

13. İstanbul Bienali hakkında daha fazlası…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN