Kimileri özenle tüm filmleri inceleyip kendisi için en doğru olan filmi bulmaya çalışır, kimileri sinema salonunun gişesinde anlık kararlar verir, kimisi de vizyondaki hemen hemen tüm filmleri izlemeye çalışır… Hangi gruba dahil olursanız olun, yolunuz sinemadan geçecekse, eninde sonunda cevabını öğreneceğiniz sorudur: “Bu hafta vizyonda ne var?”

İstanbullu sinefillerin Açlık Oyunları başlıyor! Çünkü bu Cumartesi, 32. İstanbul Film Festivali biletleri satışa çıkıyor. Ama olsun, saatlerce beklemesi zevk veren tek kuyruk festival bileti için beklenen kuyruktur… Nisan’ın ilk iki haftası izleyeceğiniz filmlerin biletlerini kaptıktan sonraysa vizyonda görebileceğiniz, hepsi bambaşka türlerde 6 yeni film ve müzelerde takip edebileceğiniz gösterim programları var.

Haftanın Filmi: Jîn

Günümüz Türkiye sinemasının en iyi yönetmenlerinden Reha Erdem, Berlin Festivali’nde gösterildikten sonra Türkiye prömiyerini !f İstanbul’un “Galalar” bölümünde yapan son filmi “Jîn” ile vizyonda bu hafta. Festival programımı yaparken vizyona gireceğine emin olduğum için dahil etmedim ve bu yüzden haftanın en merak ettiğim filmi olduğunu söyleyebilirim. Reha Erdem’in her haliyle şiirsel olan ve sesleri bağımsız birer karakter gibi işlediği sinemasının odağında bu kez güncel bir konu var: “PKK kaçağı Kürt bir kızın doğunun damgalanmış dağlarından inip, batının rüya dünyasına – dayısının İzmir’deki evine – yaptığı yolculuk” olarak tanımlanıyor “Jîn”.

Haftanın Festivalden Kalanı: The Loneliest Planet (Yalnız Gezegen)

32. İstanbul Film Festivali gündemdeyken, 31. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünün galibiThe Loneliest Planet” da bu hafta vizyona giriyor. Geçtiğimiz yıl jüri başkanının Nuri Bilge Ceylan olduğunu söylemek, yönetmenin ve sinemasının hayranlarını Altın Lale sahibi filme koşturacaktır. Diğer yandan ülkece pek sevdiğimiz Gael García Bernal‘in filmin başrolünde olduğunu söylemek de salonun geri kalan kısmını doldurmaya yetecektir. Genç bir çifti Gürcistan ormanlarında çıktıkları gezinin, doğanın güzel olduğu kadar korkutucu ortamı içerisinde ilişkilerini sınayan bir sınava dönüşmesini konu alan filmin yönetmeni Julia Loktev.

Haftanın Korkutanı: The Barrens (Şeytanın Ormanı)

Filmografisinde “Saw”un devam filmleri “Saw II”, “Saw III” ve “Saw IV” ve bir korku müzikali olan “Repo! The Genetic Opera” gibi filmler yer alan yönetmen Darren Lynn Bousman, aynı türden devam ediyor. Filmde Vineyard ailesinin kabusa dönüşen kamp macerası konu alınıyor.

Haftanın Animasyonu: Las aventuras de Tadeo Jones (Hazine Avcısının Maceraları)

Chicago’da çalışan sıradan bir inşaat işçisi olan Tad’in en büyük hayali hazine peşinde koşmaktır. Bir gün yanlışlıkla kendini Peru’daki Kayıp Şehir’i arayan bir profesörün yerine geçmiş olarak bulur. Hayalleri gerçek olan sıradan bir insan ve konuşan hayvanları buluşturan bu animasyon da sadece 3 boyutlu olduğu için vizyon takvimimizde yer alan filmlerin arasına katılıyor. Diğer yandan film, ülkesi İspanya’daki Goya Ödülleri ve Gaudi Ödülleri’nde En İyi Animasyon seçilmiş.

Haftanın Yerlisi: Aşk Kırmızı

Türkiye televizyonlarına sayısız dizi armağan etmiş Osman Sınav, “Uzun Hikaye”den sonra arayı hiç açmadan yeni bir sinema filmi ile vizyonda: “Aşk Kırmızı”nın başrollerinde Nurgül Yeşilçay, Tayanç Ayaydın ve Ezgi Asaroğlu var. Bir aşk üçgenini konu alan filmi şahsen en çok “Pazar: Bir Ticaret Masalı”nın ardından hiç izlemediğim Tayanç Ayaydın’ı hatırlamak için merak ediyorum.

Haftanın Diğer Yerlisi: Çanakkale: Yolun Sonu

Türk tarihi epiklerine bu hafta bir yenisi daha ekleniyor: Berrak Tüzünataç‘ın da oyuncuları arasında yer aldığı “Çanakkale: Yolun Sonu”.

Haftanın Etkinliği: Isabelle Huppert: SıraDişi @ Pera Müzesi

Pera Film, yeni bir gösterim programı ile karşımızda bu hafta… Isabelle Huppert’in rol aldığı 7 filmin gösteriminin yapılacağı programda bu hafta sonu 16 Mart Cumartesi saat 18:00′da 1980 yapımı “Loulou“, 17 Mart Pazar saat 16:00′da ise 1981 yapımı “Coup de torchon” var. 11. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali de 16 Mart Cumartesi günü başlıyor. Festivalin İstanbul Modern’deki gösterimleri arasında 16 Mart Cumartesi saat 12:30′da gösterilecek son Yeşim Ustaoğlu harikası “Araf“ı kaçırmayın. Son olarak, SSM geçtiğimiz Pazar başladığı  Zeki Demirkubuz filmlerinin gösterimine 17 Mart Pazar saat 14:00′da 2001 yapımı “Yazgı“ ile devam ediyor.

Etkinlik demişken, 32. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin biletlerinin de yarın genel satışa çıkacağını bir kez daha hatırlatayım. Festival önerilerime daha önce bu yazımda yer vermiştim.

Tabii geçtiğimiz haftanın filmleri de halen vizyonda. Ama eğer halen “Les Misérables“ı izlemediyseniz benim önerim bir önceki haftadan ve yine bu film olacak. İyi seyirler!

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?