Uzun bir yaz tatilinin ardından evinizin yolunu tekrar nasıl buluyorsunuz? Bize sorarsanız Hansel ve Gretel’in kaybolmasının sebebi, ekmek kırıntılarına güvenmeleriydi. Oysa biz, İstanbul’a doğru yola çıktığımızda yönümüzü duvarları renklendirmeye başlayan posterlerin belirlemesine izin veriyoruz! Film festivalleri, konserler, tiyatrolar ve tabii ki yerel ve uluslararası sanatçıların buluşma noktası olan Contemporary İstanbul. Eğer hepimiz şehirdeki evimizin yolunu bulduysak sonbahar kültür ve sanat ritüellerimize başlayabiliriz. İlk sırada 27 Eylül ile 1 Ekim tarihleri arasında devam eden Contemporary İstanbul var!

LG OLED ART x Cecilia Bengolea “Animations in Water” Sergisi | Fotoğraf: LG

Contemporary İstanbul, 18. edisyonunda çağdaş sanatın nabzını binlerce yıldır değişen bir boğaz manzarasının tanıklığında tutmaya devam ediyor. 27 Eylül ile 1 Ekim tarihleri arasında Tersane İstanbul’da düzenlenen Contemporary İstanbul, yirmi iki farklı ülkeden altmış yedi çağdaş sanat galerisi, dört inisiyatif ve dört sanat kurumunun katılımı ile gerçekleşiyor. Bu sene Contemporary İstanbul’da bizi çok heyecanlandıran bir iş birliği de bulunuyor! LG’nin sanat ve teknolojinin gücüyle hayatı daha iyi bir hale getirme misyonunun bir parçası olan OLED ART Projesi, Contemporary İstanbul’a bir kez daha dahil oluyor ve bizi tüm dünyanın dikkatini çeken Arjantinli çağdaş sanatçı Cecilia Bengolea ile tanıştırıyor.

LG OLED ART x Cecilia Bengolea “Animations in Water” Sergisi | Fotoğraf: LG

Animations in Water Sergisi

Geleneksel medyanın sınırlarını aşarak sanata ve sanatçılara yeni olasılıklar sağlamayı hedefleyen LG, OLED ART projesi kapsamında 18.Contemporary Istanbul’da Arjantinli sanatçı Cecilia Bengolea ile bir işbirliği gerçekleştiriyor. Cecilia Bengolea; üretimlerinde performans, video, heykel gibi farklı yeni medya çalışmalarını bir araya getiriyor. Dansı radikal empati ve duygusal alışveriş için hem bir araç hem de bir ortam olarak gören Bengolea, çalışmalarını bedenin bireysel ve kolektif bir araç olduğunu düşünerek şekillendiriyor.Contemporary İstanbul’a gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken Animations in Water başlıklı sergi, LG OLED ART deneyim alanında sergileniyor.

Performans ve video enstalasyonları, Guggenheim Museum, Bilbao (2021 ve 2022) ve Tate Modern, London (2015) gibi önemli müzelerde sergilenen sanatçının özel seçkisinden oluşan serginin yaratıcı kurgusunu yeni nesil sanat ve tasarım platformu Mercado üstleniyor. Son teknoloji LG OLED ekranların kullanıldığı sergide sanatçının suyun ve hareketin akışından ilham aldığı video çalışmaları bulunuyor.

LG OLED ART x Cecilia Bengolea “Animations in Water” Sergisi | Fotoğraf: LG

Dünyanın İlk Kablosuz OLED TV’si LG SIGNATURE OLED M, Contemporary İstanbul’da!

18. Contemporary İstanbul’un en dikkat çeken sergilerinden Animations in Water’ın tam da sanatçının aklından geçtiği gibi bize ulaşmasını sağlayan LG OLED ekranlarını yakından keşfetmeye ne dersiniz? 

18. Contemporary İstanbul kapsamında LG OLED ART alanında sergilenen LG SIGNATURE OLED M, dünyanın ilk kablosuz OLED TV’si olma özelliği taşıyor. LG SIGNATURE OLED M, harici cihazları bağlamak için tüm giriş bağlantı noktalarının arkada veya yanda olduğu geleneksel televizyonların aksine video ve ses sinyallerini kablosuz olarak ekrana gönderen ayrı bir Zero Connect kutusuyla geliyor. Televizyondan uzağa yerleştirilebilen Zero Connect kutusu, daha temiz ve dikkat dağıtmayan bir izleme ortamı oluşturmaya yardımcı oluyor. Ayrıca kullanıcılara alanları düzenleme konusunda daha fazla özgürlük sağlıyor! Kısacası kutu, kablo/uydu, set üstü kutuları ve oyun konsolları gibi yaygın kullanılan HDMI aygıtlarını bağlamak için birden çok bağlantı noktası sunuyor ve daha zengin, daha güçlü ses ve ek kablosuz rahatlık için uyumlu soundbar ses sistemlerine kablosuz olarak bağlanabiliyor!

LG OLED ART x Cecilia Bengolea “Animations in Water” Sergisi | Fotoğraf: LG

18. Contemporary İstanbul’da bulunan LG OLED ART alanında da deneyimleyebileceğimiz bu kablosuz çözümü, televizyonun kendinden aydınlatmalı OLED ekranına, yüksek kaliteli video ve ses aktarımı sağlamak için en son teknolojilerden yararlanarak, 4K 120Hz kalitesinde içeriklerde kesinti veya kalite düşüşü olmadan üstün görüntü ve ses deneyimi ile kullanıcıların keyfini çıkarmasına olanak tanıyor.

LG OLED ART’ın farklı iş birlikleri ile oluşturduğu kültürel akımın bir parçası olacağımız keşiflerde görüşmek üzere!

Kapak Fotoğrafı: LG