Kimileri özenle tüm filmleri inceleyip kendisi için en doğru olan filmi bulmaya çalışır, kimileri sinema salonunun gişesinde anlık kararlar verir, kimisi de vizyondaki hemen hemen tüm filmleri izlemeye çalışır… Hangi gruba dahil olursanız olun, yolunuz sinemadan geçecekse, eninde sonunda cevabını öğreneceğiniz sorudur: “Bu hafta vizyonda ne var?”

Festivalin ardından sudan çıkmış balığa dönmüş olduğumuzu daha da hissetmemiz için vizyon bu hafta çok sakin. Üstelik “sudan çıkmış balık” metaforunu güçlendirmek istercesine kahramanı balık olan iki animasyon da haftanın filmleri arasında yer alıyor. Bu sakinliği festival sırasında kaçırdığınız vizyon filmlerini izlemekle değerlendirebilir ya da bir haftalık sinema detoksu yapabilirsiniz.

Haftanın Animasyonları: Finding Nemo 3D (Kayıp Balık Nemo 3D) ve The Reef 2: High Tide (Cesur Balık 2)

Pixar Animation Studios’un elinden çıkan en iyi animasyonun 2003′teki “Finding Nemo” olduğunu düşünüyorsanız, şu anki halinizden 10 yaş gençken izlediğiniz hikayeyi bir kez daha beyazperdede izlemek istiyorsanız ve Dory’i özlediyseniz size çok güzel bir haberim var: Eski büyük prodüksiyon ve animasyonları 3D olarak yeniden vizyona sokma furyasında, sıra “Finding Nemo”ya geldi! Oğlu Nemo’yu aramak için okyanusları aşan bir babanın hikayesini anlatan animasyonu henüz izlemediyseniz çok şey kaçırdığınızı söylemeye gerek bile duymuyor, direkt sinemaya yöneleceğinizi umuyorum. Bir hatırlatma da gelecekle ilgili: Filmin devamı niteliğindeki “Finding Dory”nin, 2015′te vizyona gireceği açıklandı. “Finding Nemo” nostaljisine rakip olarak yine bir balıklı-animasyon var karşımızda: Dünyanın farklı yerlerinde iki farklı isimle, “Shark Bait” ve “The Reef” olarak vizyona girmiş olan 2006 tarihli animasyonun devamı “The Reef 2: High Tide”, kahraman balık Pi’nin yeni macerasını anlatıyor.

Haftanın Aksiyonları: The Last Stand (Geçit Yok) ve Stolen (Suç Ortağı)

Aksiyon cephesinde, artık görmekten sıkıldığımızı düşündüğüm tanıdık yüzlerle dolu vasat bir hafta… Meksika sınırındaki bir kasabada şeriflik yapan ve bir uyuşturucu baronuna karşı koyan Ray Owens rolünde Arnold Schawarzenegger‘i izleyeceğimiz “The Last Stand“in yönetmeni, ilk İngilizce filmini çeken Güney Koreli yönetmen Jee-woon Kim. Haftanın diğer aksiyonu olan Nicolas Cage‘li “Stolen” ise hapisten yeni çıkmış bir hırsızın kızını kurtarmak için zamana karşı verdiği mücadeleyi konu alıyor.

Haftanın Korkuları: Texas Chainsaw 3D (Teksas Katliamı 3D) ve Evil Dead (Kötü Ruh)

İki klişeden hangisini tercih edersiniz? 4 genç, içlerinden birine miras kalan ıssız bir yerdeki malikaneyi görmek üzere yola çıkarlar ve yoldan aldıkları bir otostopçu da onlara katılır, malikaneye ulaştıklarında yolculukları bir kabus döner. Hafta sonunu ormanda geçirmeye karar veren 5 arkadaş, sığındıkları kulübede “Book of Dead” (Ölülerin Kitabı) adında bir kitap bulurlar ve hafta sonları kabusa döner. Korkarak vakit geçirmekten zevk alıyor, korku filmleri klişeleriyle dalga geçmeyi seviyor ya da biriyle yakınlaşmak için korku filmi izleme numarasını hala kullanıyorsanız, seçeneklerimiz bunlar. İlk cümle için, Texas Chainsaw Massacare konseptli altıncı film olan “Texas Chainsaw 3D“i, ikinci cümle için 1981 yapımı “The Evil Dead“in yeniden çevrimini tercih edebilirsiniz.

Haftanın Yerlileri: Yabancı ve Bahar İsyancıdır

Filiz Alpgezmen’in yönettiği ilk film olan “Yabancı“, 1980 darbesi sonrası Paris’e yerleşmiş bir Türk ailenin kızı Özgür’ün, babasının son arzusu olan ülkesine gömülme isteğini yerine getirmek için verdiği mücadeleyi ve bu sırada tanıştığı Ferhat ile olan ilişkisini konu alıyor. Filmde, Sezin Akbaşoğulları ve Caner Cindoruk başrolleri paylaşıyor. Haftanın diğer yerli yapımı “Bahar İsyancıdır” ise, varlığı 90′lardan günümüze uzanan tiyatro topluluğu Oyuncular Kumpanyası‘nın öyküsünü anlatıyor.

Tabii geçtiğimiz haftanın filmleri de halen vizyonda. Yoğun bir festival döneminin ardından benim de tercihim geçtiğimiz haftanın filmlerinden Tom Cruise ve Morgan Freeman’lı “Oblivion“ı izlemek olacak.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?