Biz tiyatroseverler için yılın en heyecanla beklediğimiz organizasyonu açıklandı. 20. İKSV Tiyatro Festivali, perdelerini 3 Mayıs’ta açıyor hem de birbirinden güzel oyunlar, dans gösterileri ve performanslarla. Bu durumda bize de yapacak tek şey kalıyor: Hemen listemizi hazırlamak, biletlerimizi almak ve arkamıza yaslanıp oyunları büyük bir keyifle izlemek.

20tiy

3-28 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek 20. İKSV İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl tam bir tiyatro şölenine dönüşüyor. Yurtdışından 9, Türkiye’den 23 oyun, dans ve performanstan oluşan 32 gösteri ve zengin içerikli 18 yan etkinlik 25 farklı mekânda sanatseverlerle buluşuyor. Benim için en önemli özelliği ise 21 yerli yapımın Türkiye prömiyerini gerçekleştirmesi. Bu durumda ben de hemen listemi oluşturdum, bilet sırasına girdim ve şimdiden sabırsızlıkla oyunların sahneleneceği Mayıs ayını beklemeye başladım.

İşte oyun listem ve önerilerim:

Godot’yu Beklerken

Godotyu-beklerken_01

Öncelikle böyle bir festivalin açılışına yakışan bir oyun seçildiğini belirtmek istiyorum. Godot’yu Beklerken, Sahika Tekand ve Stüdyo Oyuncuları ile festivalin açılış oyunu olarak 3 ve 4 Mayıs tarihlerinde “Ve Perde!” diyecek. Bizler de bekleme eylemi, beklenti, umut, umutsuzluk ve çaresizlikle dolu bu oyunu en önden izlemeye koyulacağız.

Şizo Şeyks

Sizo_seyks_01

Shakespeare ve içinden Shakespeare geçen tüm oyunların bende her zaman önceliği vardır. Yiğit Sertdemir’e hayranlığım ve imzasını attığı oyunlara olan beğenim da malum. Sonuç: açılış oyunundan önce ilk bileti de Şizo Şeyks’e aldım. Shakespeare’in yapıtlarından yola çıkarak; düne bugüne, aşka, iktidara, hırsa, ihanete, kadere, zamana ve çökeyazan şu koca dünyaya koca bir nazire denemesi ve kahkahanın acıttığı bir seyirlik olacakmış. Heyecanla bekliyoruz!

Shakespeare’in Bütün Ölümleri

The_complete_deaths-_02

Shakespeare’in tüm oyunlarında geçen toplam 75 ölüm, dört soytarı tarafından canlandırılacak.  Bu soytarılar, bildiğimiz soytarı kalıplarının dışına çıkacak, ciddi, taşkın, akıllı ve komik olacak. Belki de kendilerini öldürecek, bilemiyoruz! Bizler de hep birlikte, ölümünün 400. yılında Shakespeare’e, ağırbaşlı, kasvetli ve hayli komik bir saygı duruşunda bulunacağız.

Üç Kız Kardeş

Uc_kiz_kardes_01

Çehov’un en beğendiğim eserleri, festival kapsamında yine sahnede olacak. Daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir yer hayaliyle yola çıkan üç kız kardeşin hikayesini Hayal Perdesi’nin kalıpları kıran yorumuyla izleyeceğiz. Kadroda Özge Özder, Selin İşcan ve Tuba Karabey varsa, iyi bir oyunculuğun da bizi beklediğine emin olabiliriz.  

Kahramanın El Kitabı

Kahramanin_el_kitabi_01

Festivalin en ilginç gösterimlerinden biri olacak Kahramanın El Kitabı, İlhami Algör’ün Albayım Beni Nezahat ile Evlendir ve Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku isimli romanlarından uyarlanan bir performans. Deniz Celiloğlu’nun gerçekleştireceği bu eğlenceli anlatıda video animasyonlar eşliğinde ismini saydığımız filmlerin imgeleriyle büyümüş bir kuşağın zihnindeki “kahraman erkek” imgesini sorguluyacağız.

Kıyamete Kadar Kapattım Kalbimi

Kiyamete_kadar_Kapattim_kalbimi

Biriken’in mimarları Melis Tezkan ve Okan Urun’un kaleme aldığı ve yönettiği bu oyun kavganın, korkunun ve aşksızlığın içinde, kendilerini gecenin dönüştürücü gücüyle sınayanları sahneye taşıyacak. Oyunun kadrosu da oldukça güçlü.  Meral Çetinkaya, Defne Halman, Can Kulan, Efecan Şenolsun ve Okan Urun ile festivalin en iddialı oyunlarından birini izleme keyfini yaşayacağız.

Yaşlı Çocuk

Yasli_cocuk_01

Galata Perfom’un festival için sahneleyeceği Yaşlı Çocuk, bize savaşı ve savaş yüzünden erken büyüyen çocukların hikayesini anlatacak. Yeşim Özsoy’un kaleme aldığı ve yönettiği bu oyunda, Burak Safa Çalış, Ceren Demirel ve Hümay Güldağ gibi sevdiğim oyuncular yer alıyor. Farklı coğrafyalardan dört karakterin ve dört gölgenin İstanbul’da toplanmış hikayelerini dinlemeye şimdiden hazırız.

Vanya, Sonya, Maşa ve Spike

Vanya_Sonya_Masha_01 (1)

Tiyatro Pera, festivalde Cehov’un oyunlarına göndermeler yapan Vanya, Sonya, Maşa ve Spike ile yer alıyor. Tilbe Saran, Nesrin Kazankaya ve Şerif Erol gibi tiyatronun en iyi oyuncuları bize taşra insanının umutsuzluğunu ve modern insanın yalnızlığını anlatıyor. Zeki bir komedinin hüzünle buluştuğu bu oyun da listemize girmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Baba ve Piç

Baba_ve_pic_01

Her ne kadar Elif Şafak’la ve kitaplarıyla yıldızım pek barışmasa da, Baba ve Piç‘in birçok tiyatroseverin listesinde yer alan bir oyun olduğu kesin. Serra Yılmaz, Nihal Koldaş, Nora Tokhosepyan, Hande Ataizi, Gökçen Gökçebağ, İstanbul-San Francisco hattında aynı sülaleden dört kuşak kadının hikayesini sahneye taşıyor. Geçen yıl İtalya’da sahnelenen Baba ve Piç, bu yıl da ilk kez ülkemizde sahnelenecek.

Macbeth

Macbeth_01 - Copy

Shakespeare’in modası hiç geçmeyen oyunu Macbeth bu kez de festivalde kendinden söz ettirecek. Bülent Emin Yarar’ın yönetmenliğini üstlendiği bu oyunda Macbeth’in iktidarı ele geçirmek ve elinde tutmak için oynadığı tüm kozlarının bugün ne kadar farklı olduğunu ya da ne kadar aynı olduğunu görecek ve sorgulayacağız.

tiyatro_2016_poster1-01

Gördüğünüz gibi, 20. İKSV İstanbul Tiyatro Festivali’nde bizi dolu dolu bir program, zengin oyuncu kadrosu ve ayakta alkışlayacağımız oyunlar bekliyor. Programın diğer oyunlarını İKSV’nin websitesinden takip etmek mümkün. Uyarmakta fayda var; biletler iki gün önce satışa çıktı ve birçok oyunun bileti, tükendi tükenecek. O zaman hemen listeleri hazırlamak ve eyleme geçmek için elimizi çabuk tutmak gerek. Şimdiden iyi seyirler!

Fotoğraflar: tiyatro.iksv.org

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?