32. İstanbul Film Festivali henüz bitmiş ve klasik müzik tutkunları şimdiden 41. İstanbul Müzik Festivali için gün saymaya başlamışken, bu yıl 20. yaşını kutlayacak olan İstanbul Caz Festivali’nin programı da açıklandı. 2-18 Temmuz 2013 tarihleri arasında düzenlenecek festivalin biletleri 26 Nisan Cuma günü satışa sunulacak.

20. İstanbul Caz Festivali programı, 15 Nisan Pazartesi akşamı gerçekleşen ve İKSV’den Görgün Taner, festival sponsoru Garanti Bankası’ndan Nafiz Karadere ve festival direktörü Pelin Opçin‘in katıldığı basın toplantısı ile açıklandı. Bu yıl 14 farklı mekanda gerçekleşecek festivalin programında 25′e yakın konser ve bu yıl dördüncü kez gerçekleşecek Tünel Şenliği yer alıyor.

1 Temmuz Pazartesi gerçekleşecek açılışın ardından festivalin ilk konuğu 2 Temmuz’da, günümüzün en iyi kadın vokallerinden, R&B ve soul müziğin ünlü sesi Alicia Keys olacak. Ayrıca Bryan Ferry (8 Temmuz), John Legend (29 Temmuz), Anthony Strong (4 Temmuz), Melody Gardot (5 Temmuz) gibi ünlü konukları da ağırlayacak olan festivalin 20. Yıl Özel Konserleri de göz kamaştırıyor: Türkiye’de cazın ilk sesi Sevinç Tevs anısına düzenlenecek konserde Şehrazat, Fatih Erkoç, Sibel Köse, Ayşe Gencer ve Elif Çağlar gibi solistlere Aycan Teztel yönetimindeki İstanbul Superband eşlik edecek. (11  Temmuz) Diğer bir özel konser ise “E.S.T. Symphony“. Efsanevi caz triosu Esbjörn Svensson Trio’nun bestelerinin senfonik düzenlemelerini dinleyeceğimiz konser 10 Temmuz’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Festival programında ayrıca bu yıl dördüncü kez Galata-Tünel hattındaki birçok mekandaki konserlere ev sahipliği yapacak Tünel Şenliği (6 Temmuz) ve Salon’da gerçekleşecek, Türkiye caz sahnesinin başarılı isimlerini Avrupalı ustalarla buluşturan European Jazz Club konserleri yer alacak. (4, 10,11,12,15 ve 17 Temmuz) Genç Caz konserleri, belgesel gösterimleri, Nardis Jazz Club’daki konserler de festivalin paralel etkinlikleri olarak programda yer alıyor.

Bu yıl festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülleri ise caz müzisyeni ve orkestra şefi Durul Gence ile Türkiye’nin ilk caz kulübünü açan müzisyen ve ağız armonikacısı Hasan Kocamaz‘a takdim edilecek.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN