Paolo Sorrentino imzalı Youth, filmini izledik ve çok sevdik. Filmin başrol oyuncusu Michael Caine’in son yıllardaki unutamadığımız performansları #themaggerda!

Youth
Youth

2013’e damgasını vuran filmlerden, İtalya’ya En İyi Yabancı Dilde Film Oscar ödülünü kazandıran La grande bellezza  (The Great Beauty / Muhteşem Güzellik) filmi ile dünyaca ün kazanan Paolo Sorrentino’nun İngilizce olarak çektiği yeni filmi Youth, Cannes Film Festivali’ndeki prömiyerinden birkaç ay sonra ülkemizde ilk kez Filmekimi’nde gösterilmişti. Youth, biri sinema diğeri klasik müziğe yıllarını adamış iki arkadaşın yaşlılıklarında kafa dinlemek için kapandıkları İsviçre Alpleri’ndeki bir otelde geçiyor. Gençlik ve yaşlılık başta olmak üzere birçok zıtlık ve fikir ayrılığı üzerinden derin sohbetler, hepsi birbirinden ilginç ve hayatın içinden karakterler ve her yaştan insanın bir şeyler bulabileceği bilgelik dolu derslerle bezeli Youth’un başrollerini Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz, Paul Dano paylaşırken, kısa ama etkili oyunuyla Jane Fonda da filmin oyuncuları arasında yer alıyor.

Youth
Youth

Vizyona konuk olan Youth’u fırsat bilerek, filmin başrol oyuncusu Michael Caine’in 2000’li yıllardaki unutulmaz performanslarını bir araya getirdik:

En İyi Michael Caine Filmleri

The Quiet American | 2002, Phillip Noyce

The Cider House (1999) ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandıktan sonra etkileyici bir başrol performansı ile ödül sezonunun bir kez daha dahil olan Michael Caine, The Quiet American’da bir gazeteci olan Thomas Fowler’ı canlandırmıştı. 1950’li yıllarda geçen filmde, Vietnam’da görevli olan Fowler, genç bir Vietnamlı kadın için Amerikalı bir doktorla rekabete giriyor, Caine’e Brendan Fraser ve Do Thi Hai Yen eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Batman Begins | 2005, Christopher Nolan
The Dark Knight | 2008, Christopher Nolan
The Dark Knight Rises | 2012, Christopher Nolan

Daha önce Tim Burton ve Joel Schumacher tarafından çekilen Batman filmlerini unutturan, Batman’in sinema macerasında bambaşka, kapkaranlık ve heyecan verici yeni bir sayfa açan Batman üçlemesinde Christopher Nolan’ın imzası vardı. Memento, The Prestige ve Inception gibi filmleriyle çağımızın en yaratıcı ve en başarılı yönetmenlerinden olduğunu kanıtlayan Nolan’ın Batman üçlemesinde Bruce Wayne/Batman’i Christian Bale canlandırıyordu. Seride önemli rolleri Michael Caine, Gary Oldman ve Morgan Freeman üstlenirken kötü adamlar olarak karşımıza Cillian Murphy, Liam Neeson, Heath Ledger ve Tom Hardy gibi isimler çıkmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10 IMDb Puanı: 9.0/10 IMDb Puanı: 8.4/10

The Weather Man | 2005, Gore Verbinski

Chicagolu bir hava durumu sunucusu olan David Spritz’in aynı anda karışan iş ve özel yaşamını ve yaşadığı trajedi ve komedileri konu alan The Weather Man’de başrolü Nicolas Cage üstleniyordu. Spritz’in babası rolünde Michael Caine’i izlediğimiz filmde ayrıca Hope Davis ve kariyerinin başındaki Nicholas Hoult da rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

Children of Men | 2006, Alfonso Cuarón

Alfonso Cuarón’un etkileyici, yakın gelecekte geçen distopyası Children of Men, insanların doğurganlığını yitirdiği kaotik 2027 yılında geçiyor ve yeni doğumların olmadığı, nüfusun gittikçe yaşlandığı bir dünyaya dair tüm umutlar yitiriliyordu. Gerçekçi ve karamsar bir dünya tasviriyle ve Emmanuel Lubezki’nin devrim niteliğindeki görüntü yönetmenliğiyle dikkat çeken filmde başrolleri Clive Owen, Julianne Moore, Chiwetel Ejiofor ve Michael Caine paylaşıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

The Prestige | 2006, Christopher Nolan

Michael Caine ve Christopher Nolan’ın Batman serisinin ilk filmi ile başlayan işbirlikleri, bir yıl sonra devam etmişti. 19. yüzyılın sonlarında iki sihirbazın ölesiye rekabetini konu alan The Prestige’de Christian Bale ve Hugh Jackman performanslarıyla büyülüyordu. Filmde aynı zamanda bilge kişiliğiyle Michael Caine, Nikola Tesla yorumuyla David Bowie ve ayrıca Scarlett Johansson ve Rebecca Hall da yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10

Sleuth | 2007, Kenneth Branagh

Michael Caine ve Laurence Olivier’in rol aldığı 1972 yapımı Sleuth’un 35 yıl sonrasında, filmin yeniden çevriminde tanıdık bir isim vardı: Michael Caine, bu kez Olivier’in rolünü üstleniyor, kendi rolünü ise Jude Law’a emanet ediyordu. İki erkeğin yüzleşmesini konu alan film, Harold Pinter’ın uyarladığı bir Anthony Shaffer tiyatro oyunu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Inception | 2010, Christopher Nolan

Günümüzde büyük bütçeli yapımlar dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Christopher Nolan Michael Caine’i 2000’lerin sonuna doğru vazgeçilmez oyuncuları arasına eklediğini kesinleştirmişti. Rüyalara yolculuk ederek bu dünyadan sırlar çalan ya da bu dünyaya komutlar eken bir ekibin zorlu görevini konu alan filmde Caine, kısa fakat yine bilge ve ağırbaşlı bir rolde, akıl hocası rolünü üstleniyordu. Leonardo DiCaprio’nun başrolde olduğu kadroda Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Marion Cotillard, Ken Watanabe, ve Tom Hardy gibi güçlü isimler yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.8/10

Now You See Me | 2013, Louis Leterrier

Michael Caine bir kez daha sihirbazların dünyasına girmişti Now You See Me ile… Kendilerini Four Horseman olarak adlandıran sihir dörtlüsü ve onların Las Vegas’taki gösterileri sırasında gerçekten Avrupa’daki bir bankayı soymayı nasıl başardıklarını anlamaya çalışan FBI ve Interpol ajanlarının eğlenceli kovalamacasını konu alan filmde başrollerde Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Isla Fisher, Dave Franco ve Mélanie Laurent yer alıyor; yaşlı ve bilge sihirbaz rolleri ise Morgan Freeman ve Michael Caine’e düşüyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Mr. Morgan’s Last Love | 2013, Sandra Nettelbeck

80’lerindeki dul profesör Matthew Morgan’ın Paris’te tanıştığı genç dans hocası Pauline ile aşkı yeniden bulmasını ve çocuklarının bu aşka engel olmaya çalışmasını konu alıyordu. Filmin başrollerini Michael Caine ve Mélanie Laurent paylaşmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Interstellar | 2013, Christopher Nolan

Christopher Nolan, son filminde de Michael Caine’den vazgeçmemişti. İnsanoğlunun kaderini belirleyecek bir uzay yolculuğunu, evren ve uzaya dair birçok bilinmeyeni etkileyici bir şekilde önümüze koyarak anlatan Interstellar’daki bilimsel araştırmaların başındaki bilim adamı rolünde Michael Caine’i izlemiştik. Filmin geniş oyuncu kadrosunda Matthew McConaughey, Anne Hathaway ve Jessica Chastain dikkat çekiyor, Hans Zimmer müzikleriyle büyülüyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri