John le Carré romanı uyarlaması Our Kind of Traitor (Hain) bu haftanın vizyon filmleri arasında! Bunu fırsat bilerek, filmin başrol oyuncusu Ewan McGregor’un 2000’li yıllardaki performanslarını bir araya getirdik.

our-kind-of-traitor-1-ewan-mcgregor-and-naomie-harris

Haftanın vizyon filmleri arasındaki Our Kind of Traitor (Hain), bir John le Carré romanı uyarlaması. Bugüne kadar The Constant Gardener, Tinker Tailor Soldier Spy ve A Most Wanted Man gibi romanları sinemaya uyarlanmış usta polisiye gerilim yazarının Our Kind of Traitor başlıklı romanı, İngiliz Gizli Servisi ve Rus mafyası arasında kalan bir çiftin hikayesini anlatıyor. Televizyon kökenli yönetmen Susanna White’ın imzasını taşıyan yapımda başrolleri Ewan McGregor, Stellan Skarsgard, Damien Lewis ve Naomie Harris paylaşıyor.

Our-Kind-of-Traitor-3

Our Kind of Traitorın vizyona konuk oluşunu fırsat bilerek, 1990’larda iki önemli Danny Boyle filmi Shallow Grave ve Trainspotting ile tanıdığımız Ewan McGregor’un 2000’li yıllardaki önemli performanslarını bir araya getirdik.

Bu hafta Our Kind of Traitor (Hain) dışında vizyonda izleyebileceğiniz yeni filmler şunlar: Atom Egoyan imzalı Remember (Hatırla), korku filmi Lights Out (Işıklar Sönünce), animasyon Doraemon: Nobita and the Birth of Japan (Doraemon: Taş Devri Macerası), Fransız komedisi Les Profs 2 (Amman Hocam 2) ve yerli korku filmi Kanlı Girdap.

***

En İyi Ewan McGregor Filmleri

Star Wars: Episdoe I – The Phantom Menace | 1999, George Lucas
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones | 2002, George Lucas
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith | 2005, George Lucas

George Lucas’ın engin hayal dünyasını gözler önüne seren, efsaneleşmiş ve günümüzde yeni devam filmleri ve genişleyen bir evrenle devam eden Star Wars serisinin ikinci üçlemesi 1999-2005 yılları arasında karşımıza çıkmış ve Anakin Skywalker’ın çocukluğunu ve gençliğini anlatmıştı. 1977’den itibaren tüm dünyada fırtınalar koparan üçlemenin öncülü niteliğindeki bu ikinci üçlemenin oyuncu kadrosunda Hayden Christensen, Ewan McGregor, Liam Neeson, Natalie Portman, Samuel L. Jackson ve Christopher Lee gibi isimler rol almıştı.

Moulin Rouge! | 2001, Baz Luhrmann

Baz Luhrmann’ın Kırmızı Perde Üçlemesi’nin son filmi, büyüleyici müzikal Moulin Rouge!, sinema tarihinin en iyi müzikal filmleri arasında. Ewan McGregor ve Jim Broadbent’in Kidman’a eşlik ettiği film, bohem bir yazarın Paris’teki Moulin Rouge’un dansçılarından Satine’e olan imkansız aşkı anlatıyordu. Dekor ve kostümleri ile göz kamaştıran filmin, 20. yüzyıl popüler müzik tarihinden seçilmiş şarkıların yeniden düzenlemelerinden oluşan müzikleri de kulaklara hitap ediyordu.

Black Hawk Down | 2001, Ridley Scott

Somalili iki üst rütbeli askeri yakalamak için Somali’ye bırakılan 123 Amerikan askerinin beklediklerinden çok fazla sayıda bir karşı güçle karşılaşması sonucu yaşadıkları zorlu mücadeleyi konu alan filmde dönemin genç ve yıldız isimleri bir araya gelmişti. Film teknik dallardaki başarısı ile dikkat çekerken, oyuncu kadrosunda Josh Hartnett, Ewan McGregor, Eric Bana, William Fichtner ve Sam Shepard gibi oyuncular rol alıyordu

Big Fish | 2003, Tim Burton

Tim Burton 2000’li yıllara vasat bir Planet of the Apes yeniden çevrimi ile başlamış olsa da, oldukça kişisel ve görsel açıdan zengin bir film ile devam etmişti: Big Fish. Ölüm döşeğindeki babası Ed Bloom ile bir bağ kurabilmek için, yıllar boyunca anlattığı hikayelerdeki insanların peşine düşen bir oğulun macerasını konu alan filmde birbirinden renkli karakterlerle tanışarak sımsıcak bir baba-oğul hikayesi izlemiştik. Ed Bloom’un gençliğini ve yaşlılığını canlandıran Ewan McGregor ve Albert Finney dışında filmin zengin oyuncu kadrosunda Jessica Lange, Helena Bonham Carter, Alison Lohman, Marion Cotillard gibi isimler yer alıyordu.

Cassandra’s Dream | 2007, Woody Allen

Woody Allen’ın hak ettiği ilgiyi göremeyen filmlerinden Cassandra’s Dream, yönetmenin ardarda Londra’da çektiği üçüncü film olma özelliği taşıyordu. Birbiri ardına para kaybettikleri işlere ve yatırımlara bulaşan iki erkek kardeşin çareyi para karşılığı suç işlemekte bulması ve ters giden planlar nedeniyle birbirlerine düşman olmalarını konu alan filmde başrolleri Colin Farrell ve Ewan McGregor paylaşıyordu. Filmin oyuncu kadrosundaki isimler arasında Hayle Atwell, Sally Hawkins ve Tom Wilkinson da yer alıyordu.

The Ghost Writer | 2010, Roman Polanski

Sürgündeki yönetmen Roman Polanski’nin yıllar sonra fırtınalar koparan ve başta Avrupa Film Ödülleri’nde olmak üzere birçok ödül kazanan filmi The Ghost Writer, eski İngiliz başbakanının anılarını onun adına yazmakla görevlendirilen bir yazarın yaşadıklarını konu alıyordu. Öğrendiği sırlar sonucunda ikilemlerde kalan ve kendini gerilim dolu bir kovalamacanın içinde bulan hayalet yazarı Ewan McGregor canlandırıyor, eski İngiliz başbakanı Adam Lang rolünde ona Pierce Brosnan eşlik ediyordu.

Beginners | 2011, Mike Mills

Usta oyuncu Christopher Plummer’a oldukça geç kalmnış ilk Oscar’ını kazandıran (ve onu Oscar tarihinde ödülü kazanan en yaşlı kişi yapan) Beginners, kendinizi iyi hissettirecek bir bağımsız. Filmi, aynı anda babasıyla ilgili iki şok edici haber edinen, hem kansere yakalandığını hem de genç bir erkek sevgilisi olduğunu öğrenen Oliver’ın bu iki gelişmeyle başa çıkmaya çalışmasını konu alıyordu. Bu sımsıcak filmin başrollerinde Ewan McGregor, Mélanie Laurent ve Christopher Plummer’ı izlemiştik.

Perfect Sense | 2011, David Mackenzie

Oldukça minimalist bir kıyamet filmi olan Perfect Sense, insanlığın beş duyusunu kitlesel olarak ve sırasıyla kaybettiği bir senaryoyu konu alıyordu. Bir salgın hastalık sonucu önce koku duyusunu kaybetmekle başlayan insanların kaybettiği her duyu, filmin merkezindeki bir şef, bir bilimkadını ve ilişkileri üzerinden bize aktarılıyordu. Ewan McGregor ve Eva Green’i izlediğimiz filmin yönetmen koltuğunda ise David Mackenzie oturuyordu.

The Impossible | 2012, J.A. Bayona

İspanyol-Amerikan ortak yapımı bu felaket filmi, 2004 yılında Tayland’ı vuran tsunami felaketi sırasında tatilde olan bir ailenin dramına odaklanıyordu. Dalgalara kapılıp sürüklenmeye başlayan ve her bir bireyi kendini ayrı bir dehşetin içinde bulan beş kişilik ailenin yeniden bir araya gelmeye çalışmasını anlatan Lo imposible (The Impossible), Naomi Watts ve Ewan McGregor kadar genç oyuncu Tom Holland’ın performansıyla da dikkat çekmişti.

Salmon Fishing in the Yemen | 2012, Lasse Hallström

Paul Torday’ın romanından uyarlanan Salmon Fishing in the Yemen, imkansız bir hayali gerçekleştirmek, çölün ortasında somon avlamak için Yemenli bir şeyhe danışmanlıkla görevlendirilen Dr. Alfred Jones’un komik ve duygusal hikayesini anlatıyordu. Başrol oyuncuları Ewan McGregor ve Emily Blunt’a birer Altın Küre adaylığı kazandıran bu mütevazı komedinin yönetmen koltuğunda Chocolat, What’s Eating Gilbert Grape ve The Cider House Rules gibi filmleriyle tanıdığımız İsveç kökenli yönetmen Lasse Hallström oturuyordu.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN