İskoçyalı oyuncu Ewan McGregor, başta Star Wars üçlemesindeki Obi-Wan Kenobi karakteri olmak üzere, müzikallerden aksiyon filmlerine, romantik komedilerden roman uyarlamalarına birçok filmde karşımıza çıktı ve her seferinde kalbimizi çaldı. Fargo mini-dizisindeki rolüyle Altın Küre ödülüne uzanan 1971 doğumlu McGregor, bugünlerde heyecanla beklenen bir dizi projesiyle Disney+ için Obi-Wan Kenobi karakterine geri dönmeyi planlıyor. Bu heyecanlı bekleyiş sürerken, en sevdiğimiz Ewan McGregor filmleri ve performanslarını bir araya getirdik.

Ewan McGregor
Ewan McGregor

En İyi Ewan McGregor Filmleri

Doctor Sleep | 2019, Mike Flanagan

Overlook Oteli’ne geri dönmeye hazır mısınız? Stephen King’in efsaneleşmiş romanı ve Stanley Kubrick’in başyapıtı The Shining‘in yıllar sonrasında geçen ve o zamanlar küçük bir çocuk olan Dan Torrance’in bir yetişkin olarak küçük bir kızı doğaüstü güçlerden korumaya çalışmasını anlatan Doctor Sleep, kabuslarınızı geri döndürecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Christopher Robin | 2018, Marc Forster

Disney’in sevilen ve sevimli karakterlerinden Winnie the Pooh’un yıllar sonra geri döndüğü bu film, hep çocuk kalmayı unutmamamızı öğütlüyor. Çocukluğu Winnie the Pooh ve arkadaşlarıyla olan dostluğu ve onlarla atıldığı maceralarla şekillenen Christopher Robin, artık sıkıcı bir şehirde, sıkıcı bir işe sahip sıkıcı bir adam… Winnie the Pooh ve arkadaşları için ona hayatın zevklerini ve anlamını hatırlatmayı amaç ediniyor! Christopher Robin rolünde izlediğimiz Ewan McGregor‘a Jim Cummings‘in başı çektiği yetenekli bir seslendirme kadrosu eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

The Impossible | 2012, J.A. Bayona

İspanyol-Amerikan ortak yapımı bu felaket filmi, 2004 yılında Tayland’ı vuran tsunami felaketi sırasında tatilde olan bir ailenin dramına odaklanıyor. Dalgalara kapılıp sürüklenmeye başlayan ve her bir bireyi kendini ayrı bir dehşetin içinde bulan beş kişilik ailenin yeniden bir araya gelmeye çalışmasını anlatan Lo imposible (The Impossible), Naomi Watts ve Ewan McGregor kadar genç oyuncu Tom Holland’ın performansıyla da dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Salmon Fishing in the Yemen | 2012, Lasse Hallström

Paul Torday’ın romanından uyarlanan Salmon Fishing in the Yemen, imkansız bir hayali gerçekleştirmek, çölün ortasında somon avlamak isteyen Yemenli şeyhe danışmanlıkla görevlendirilen Dr. Alfred Jones’un komik ve duygusal hikayesini anlatıyor. Başrol oyuncuları Ewan McGregor ve Emily Blunt’a birer Altın Küre adaylığı kazandıran bu mütevazı komedinin yönetmen koltuğunda Chocolat, What’s Eating Gilbert Grape ve The Cider House Rules gibi filmleriyle tanıdığımız İsveç kökenli yönetmen Lasse Hallström oturuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Beginners | 2011, Mike Mills

Usta oyuncu Christopher Plummer’a oldukça geç kalmış ilk Oscar’ını kazandıran (ve onu Oscar tarihinde ödülü kazanan en yaşlı kişi yapan) Beginners, kendinizi iyi hissettirecek bir bağımsız film. Film, aynı anda babasıyla ilgili iki şok edici haber edinen, hem kansere yakalandığını hem de genç bir erkek sevgilisi olduğunu öğrenen Oliver’ın bu iki gelişmeyle başa çıkmaya çalışmasını konu alıyor. Bu sımsıcak filmin başrollerinde Ewan McGregor, Mélanie Laurent ve Christopher Plummer’ı izliyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Perfect Sense | 2011, David Mackenzie

Oldukça minimalist bir kıyamet filmi olan Perfect Sense, insanlığın beş duyusunu kitlesel olarak ve sırasıyla kaybettiği bir senaryoyu konu alıyor. Bir salgın hastalık sonucu önce koku duyusunu kaybetmekle başlayan insanların kaybettiği her duyu, filmin merkezindeki bir şef, bir bilim insanı ve ilişkileri üzerinden bize aktarılıyor. Ewan McGregor ve Eva Green’i izlediğimiz filmin yönetmen koltuğunda ise David Mackenzie oturuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

The Ghost Writer | 2010, Roman Polanski

Tecavüz suçundan arandığı için ABD’ye giremeyen yönetmen Roman Polanski’nin birçok ödül kazanan filmi The Ghost Writer, eski İngiliz başbakanının anılarını onun adına yazmakla görevlendirilen bir yazarın yaşadıklarını konu alıyor. Öğrendiği sırlar sonucunda ikilemlerde kalan ve kendini gerilim dolu bir kovalamacanın içinde bulan hayalet yazarı Ewan McGregor canlandırıyor, eski İngiliz başbakanı Adam Lang rolünde ona Pierce Brosnan eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Angels & Demons | 2009, Ron Howard

Dan Brown’un en popüler romanı ve simgebilimci Robert Langdon en popüler macerası Da Vinci Şifresi olsa da, Angels & Demons ya da Türkçe adıyla Melekler ve Şeytanlar, seriyi ve macerayı başlatan roman. Langdon, bu macerasında Vatikan’daki simgeleri okuyarak ve ipuçlarını takip ederek bir cinayeti çözmeye ve Vatikan’ı hedef alan bir terörist saldırıyı engellemeye çalışıyor ve ona bir nükleer fizikçi eşlik ediyor. Tom Hanks ile özdeşleşen Robert Langdon’ın bu macerada yolununun kesiştiği isimleri Ewan McGregor, Ayelet Zurer, Stellan Skarsgard ve Armin Mueller-Stahl gibi isimler canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Cassandra’s Dream | 2007, Woody Allen

Woody Allen’ın hak ettiği ilgiyi göremeyen filmlerinden Cassandra’s Dream, yönetmenin birbiri ardına Londra’da çektiği üçüncü film olma özelliği taşıyor. Para kaybettikleri işlere ve yatırımlara bulaşan iki erkek kardeşin çareyi para karşılığı suç işlemekte bulması ve ters giden planlar nedeniyle birbirlerine düşman olmalarını konu alan filmde başrolleri Colin Farrell ve Ewan McGregor paylaşıyor. Filmin oyuncu kadrosundaki isimler arasında Hayley Atwell, Sally Hawkins ve Tom Wilkinson da yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Big Fish | 2003, Tim Burton

Ölüm döşeğindeki babası Ed Bloom ile bir bağ kurabilmek için, yıllar boyunca anlattığı hikayelerdeki insanların peşine düşen bir oğulun macerasını konu alan filmde birbirinden renkli karakterlerle tanışarak sımsıcak bir baba-oğul hikayesi izleyeceksiniz. Ed Bloom’un gençliğini ve yaşlılığını canlandıran Ewan McGregor ve Albert Finney dışında filmin zengin oyuncu kadrosunda Jessica Lange, Helena Bonham Carter, Alison Lohman, Marion Cotillard gibi isimler yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8:0/10

Black Hawk Down | 2001, Ridley Scott

Somalili iki üst rütbeli askeri yakalamak için Somali’ye bırakılan 123 Amerikan askeri, beklediklerinden çok fazla sayıda bir karşı güçle karşılaşıyor. Bu durumun yarattığı zorlu çatışmaları konu alan Black Hawk Down, dönemin genç ve yıldız isimlerini bir araya getiriyor. Film teknik dallardaki başarısı ile dikkat çekerken, oyuncu kadrosunda Josh Hartnett, Ewan McGregor, Eric Bana, William Fichtner ve Sam Shepard gibi oyuncular rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Moulin Rouge! | 2001, Baz Luhrmann

Baz Luhrmann’ın Kırmızı Perde Üçlemesi’nin son filmi, büyüleyici müzikal Moulin Rouge!, sinema tarihinin en iyi müzikal filmleri arasında. Ewan McGregor ve Jim Broadbent’in Nicole Kidman’a eşlik ettiği film, bohem bir yazarın Paris’teki Moulin Rouge’un dansçılarından Satine’e olan imkansız aşkı anlatıyor. Dekor ve kostümleri ile göz kamaştıran filmin, 20. yüzyıl popüler müzik tarihinden seçilmiş şarkıların yeniden düzenlemelerinden oluşan müzikleri de kulaklara hitap ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace | 1999, George Lucas
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones | 2002, George Lucas
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith | 2005, George Lucas

George Lucas’ın engin hayal dünyasını gözler önüne seren, efsaneleşmiş ve günümüzde yeni devam filmleri ve genişleyen bir evrenle devam eden Star Wars serisinin ikinci üçlemesi, Anakin Skywalker’ın çocukluğunu ve gençliğini anlatıyor. 1977’den itibaren tüm dünyada fırtınalar koparan üçlemenin öncülü niteliğindeki bu ikinci üçlemenin oyuncu kadrosunda Hayden Christensen, Ewan McGregor, Liam Neeson, Natalie Portman, Samuel L. Jackson ve Christopher Lee gibi isimler yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10, IMDb Puanı: 6.6/10, IMDb Puanı: 7.5/10

Trainspotting | 1996, Danny Boyle
T2 Trainspotting | 2017, Danny Boyle

Edinburgh’un uyuşturucunun esiri olmuş arka sokaklarını, birbirinden tuhaf ve kayıp bir grup genç üzerinden işleyen, Irvine Welsh imzalı kült romandan uyarlanan Trainspotting, düşmeyen temposu ve iz bırakan sahneleriyle 90’lar sinemasının unutulmayanlarından biri. Danny Boyle imzalı filmde Ewan Mc Gregor yıldızlaşırken ona Ewen Bremmer, Robert Carlyle ve Kelly Macdonald gibi isimler eşlik ediyor. T2 Trainspotting ise, onun tam 21 yıl sonra gelen devam filmi…

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #158, IMDb Puanı: 7.2/10

Shallow Grave | 1994, Danny Boyle

Üç arkadaş, uzun uğraşlar sonucu buldukları dördüncü ev arkadaşlarını bir gün ölü buluyor, üstelik odasında yüklü miktarda paranın saklı olduğunu fark ediyorlar. Cesetten kurtulup paranın üzerine yatmakla, polisi aramak arasında bir seçim yapmaları gerektiğinde tüm hayatları değişiyor. Danny Boyle’un ilk filmi, aynı zamanda Ewan McGregor’un rol aldığı ilk filmlerden biri…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri