2012, ev sahipliği yaptığı etkinliklerle, şehrin dört bir yanında açılan yeni mekanlarıyla, sergileriyle, ağırladığı birbirinden ünlü sanatçı ve gruplarla ve vizyona giren filmlerle dolu dolu geçti hepimiz için. Biz de yılın en iyilerini hep birlikte seçmek istedik. Üç hafta boyunca gelen oylarınız sonucunda seçtiğimiz 2012’nin En İyileri’ni bulacaksınız bu yazıda…

2012 boyunca yaşamakla kalmayıp, anketimizde oyunu kullanan herkese teşekkürler!

2012′nin En İyi Filmi – Cloud Atlas (Bulut Atlası), % 27.1

Ülkemizde 26 Ekim 2012′de vizyona giren, Tom Tykwer ve Wachowski Kardeşler’in işbirliği ile çekilen destansı film “Cloud Atlas“ta (Bulut Atlası) Tom Hanks, Halle Berry, Hugo Weaving, Jim Sturgess, Jim Broadbent, Hugh Grant, Susan Sarandon gibi oyuncular yoğun makyaj altında rol alıyor, altı farklı hikayede insanlığın öyküsü anlatılıyordu. (İkinci: “Dark Knight Rises” (Kara Şövalye Yükseliyor), % 23.5)

2012′nin En İyi Konseri – Madonna, % 40.7

Pop müziğin kraliçesi Madonna, MDNA albümünün turnesi kapsamında İstanbul’u da ziyaret etti. 07 Haziran 2012′de Türk Telekom Arena’da düzenlenen konseri 50,000′e yakın kişi izledi. (İkinci: Beirut, % 19.1)

2012′nin En İyi Konser Mekanı – Babylon, % 39.3

Birçok yerli ve yabancı sanatçı ve grubu İstanbul seyircisiyle buluşturan Babylon, 2012 boyunca birçok partiye, özel etkinliğe ve festivale de ev sahipliği yaptı. Asmalımescit’in vazgeçilmez konser mekanlarından olan Babylon’un en yoğun ilgiyi gören konuğuysa kuşkusuz Kings of Convenience oldu. (İkinci: KüçükÇiftlik Park, %23.5)

theMagger’dan Kings of Convenience üzerine…

2012′nin En İyi Müzik Festivali – 19. İstanbul Caz Festivali, % 30.2

İstanbul Caz Festivali 03 – 19 Temmuz 2012 tarihleri arasında, bu yıl 19. kez İKSV tarafından düzenlendi. Festivalin konukları arasında Morissey, Keith Jarrett, Marcus Miller, Antony and the Johnsons, Erykah Badu ve Caro Emerald gibi sanatçılar vardı. (İkinci: 22. Akbank Caz Festivali, % 26.6)

2012′nin En İyi Sergisi – Monet’nin Bahçesi (SSM), % 30.7

09 Ekim 2012′de Sakıp Sabancı Müzesi’nde başlayan ve 06 Ocak 2013 tarihine kadar devam edecek olan “Monet’nin Bahçesi” sergisinde, empresyonizm (izlenimcilik) akımının öncülerinden Monet’nin birçok eseri bulunuyor. (İkinci: Burhan Doğançay: Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı (İstanbul Modern), % 24.7)

theMagger’dan sergi izlenimleri…

2012′nin En İyi Galerisi -Galerist (Tepebaşı), % 33.5

Tepebaşı ve Hasköy’de iki semtte bulunan Galerist‘in Tepebaşı’ndaki galerisi, 2012 boyunca Gavin Turk, Haluk Akakçe ve Erwin Wurm’un solo sergileri ile “Le jardin de la speculation cosmique” adlı karma sergiye ev sahipliği yaptı. (İkinci: Galeri Nev (Mısır Apartmanı), %20.5)

2012′nin En İyi Etkinliği – !f Bağımsız Filmler Festivali, % 24.9

16 – 26 Şubat 2012 tarihleri arasında düzenlenen !f Bağımsız Filmler Festivali, bu yıl İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra İzmir’e de uğradı. Festival, geçtiğimiz yılın Oscar adaylarından “The Descendants”ın da aralarında bulunduğu birçok bağımsız film, belgesel ve müzik filmini sinema tutkunlarıyla buluşturdu. (İkinci: İstanbul Tasarım Bienali, %23.3 ve Filmekimi 2012, %23.3)

theMagger’dan !f 2012 günlükleri…

2012′nin En İyi Tasarım Mağazası – İKSV Tasarım Mağazası (Şişhane), % 29.1

Yıl boyunca satışa sunduğu özel koleksiyonları ve yılın son haftalarında yaptığı online mağaza sürprizi ile İKSV’nin Şişhane’deki Nejat Eczacıbaşı Binası’nın altında hizmet veren İKSV Tasarım Mağazası, bugünlerde Yılbaşı Özel Koleksiyonu ile gündemde. (İkinci: Kağıthane (Karaköy ve Nişantaşı), % 25.8)

2012′nin En İyi Cafe’si – Karabatak (Karaköy), % 31.0

2012′nin Yükselişteki Semti diye bir kategorimiz olsa, büyük ihtimalle birincisi Karaköy olurdu. Birçok cafe, restoran, galeri ve tasarım mağazasının açılmasıyla yılın en sevilen semti haline gelen Karaköy’ü ilk keşfedenlerin uğrak yeri ise Karabatak Cafe(İkinci: Mangerie (Bebek), % 18.3)

theMagger’dan Karabatak yazısı…

theMagger’dan kahve keyfine yakışan mekanlar…

2012′nin En İyi Öğle Yemeği Mekanı – House Cafe (Atiye Sokak), % 25.8

İstanbul’daki 8 şubesinin yanı sıra Ankara, İzmir ve Antalya’da da bulunan House Cafe, Teşvikiye Atiye Sokak’taki yenilenen şubesi ile öğle yemeği için sıkça ziyaret ettiğimiz yerlerden biri. (İkinci: Auf (Pera), % 21.6)

2012′nin En İyi Bar/Gece Kulübü – Tektekçi (Tomtom Sokak), % 28.3

Henüz geçtiğimiz ay 1. yaşını kutlayan, fakat sanki hep varmış gibi hissettiğimiz, hatta yokken ne yaptığımızı hatırlayamadığımız mekanlardan Tektekçi… Rengarenk ve çeşit çeşit shot’ları, sokak dolduran kalabalığı, turşu ve bonibonları ile Beyoğlu’nun dışına, Çeşme, Ankara ve Bebek’e de taşmış durumda. (İkinci: Nublu Caz Bar (Karaköy), % 21.3)

theMagger’dan Tektekçi röportajı...

2013′te de gezmeye, görmeye, tatmaya ve yazmaya devam edin… Mutlu yıllar!

Not:

Anketimize katılan her 50. kişiye, seçimlerine göre değişen, birbirinden güzel hediyelerimiz olacak. Eğer bu kişilerden biriyseniz, sizinle bir hafta içinde iletişime geçeceğiz. Her an eposta kutunuzda bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?