Son yıllarda en sevdiğimiz konser mekanlarından biri olan Salon, 2013 boyunca geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yerli ve yabancı birçok grup ve sanatçıyı ağırlayacak. Indie-rock, alternatif rock ve caz başta olmak üzere farklı müzik türlerininin yanı sıra edebiyat ve tiyatro etkinliklerine de ev sahipliği yapacak Salon’da bu yıl izleyeceğimiz sanatçılara bir göz atalım istedik.

Salon’un 2013 Sürprizleri

Salon’un 2013 sürprizlerinin başında, piyanoya getirdiği farklı tekniklerle tanınan Lubomyr Melnyk (23 Ocak) ve Björk ile “Dancer in the Dark” filminden bu yana devam eden işbirliği ile tanınan İzlandalı müzisyen Valgeir Sigurdsson (21 Şubat) geliyor.

İstanbul’a olan hayranlıkları ile daha önce sempatimizi kazanmış Brazzaville 9 Şubat‘ta bir kez daha Salon’a uğruyacak. Bebe 15 Şubat‘ta İspanyol usulü rock’n roll ile, Wovenhand 1 Mart‘ta “low folk” ile, Calexico 2 Mart‘ta Latin-folk ile, Mono 9 Mart‘ta Japonya kökenli enstrümantal rock ile yeni türlerle tanışmanızı sağlayabilir.

Uzun vadeli plan yapmaktan çekinmeyenlerdenseniz, Salon’un bahar konserleri de şimdiden şekillenmeye başladı: 11 Nisan‘da Teksaslı enstrümantal/deneysel müzik grubu Balmorhea, 4 Mayıs‘ta ise Danimarkalı grup Efterklang‘ı dinlemeye hazır olun!

Salon’un Yerlileri

2013′te birçok yerli sanatçı ve grubun yeni albümlerinden şarkıları da Salon’da duyacağız. 10 Ocak‘ta Ceyl’an Ertem‘in “Ütopyalar Güzeldir”, 12 Ocak‘ta Melis Danişmend‘in “Biraz Gülmek İstiyorum”, 16 Ocak‘ta Yora‘nın “Gün Sözleri”, 17 Ocak‘ta Kırıka‘nın “Yılların Ettiğini” albümlerinden şarkılar dinleyecek, bazıları ile yeni tanışacağız. İstanbul alternatif müzik sahnesinin kült isimlerinden Nekropsi de uzun bir aradan sonra ilk kez 2 Şubat‘ta Salon’da olacak.

Salon’da Caz ve Soul

Yılın caz sürprizi, Garanti Caz Yeşili konserlerinin bir parçası olarak NU-DC işbirliğiyle Salon’da gerçekleşecek “Caz Ağacı” projesi olacak gibi duruyor. Her konser ile caz müziğin ayrı bir efsanesinin anılacağı projenin ilki 26 Ocak gecesi Cole Porter anısına gerçekleşecek. Vedat Özdemir‘in sunuculuğunu üstleneceği gecede sahnede Başak Yavuz, Bora Çeliker, Ceyda Özbaşarel, Çağıl Kaya, Şirin Soysal, Adem Gülşen, Tamer Temel, Baran Say ve Erdem Göymen‘i izleyebileceğiz. “Caz Ağacı” projesi kapsamında Mart ve Mayıs aylarında iki konser daha gerçekleşecek.

“Caz Ağacı” dışında İngiliz caz-rock topluluğu Mercury Ödülü adayı Roller Trio 24 Ocak‘ta, Amerikalı caz dörtlüsü Mostly Other People Do the Killing 16 Şubat‘ta, neo soul’un ünlü ismi Jamie Lidell 23 Mart‘ta Salon’da olacak. Geçtiğimiz yaz düzenlenen 19. İstanbul Caz Festivali kapsamında Marcus Miller ile aynı sahneyi paylaşan gitar virtüözü Bilal Karaman ise 25 Ocak‘ta yeni albümü “Patika”yı Salon’da tanıtacak.

Salon’da Yalnızca Müzik Yok!

dot’un aynı metin üzerinden iki kadın, iki erkek, bir kadın-bir erkek oyuncu ikilileriyle farklı okumalar doğuracak şekilde sahneye koyduğu “İki Kişilik Bir Oyun” da yılın ilk haftalarında Pazartesi geceleri saat 21.00′da Salon’da sahnelenmeye devam edecek.

Salon’un edebiyat ve müzik üzerine gerçekleştirdiği söyleşiler de Ocak’ta sürüyor: Doğan Kitap işbirliğiyle düzenlenen 22 Ocak’taki “Suç ve Kahkaha“nın konukları ilginç bir ikili, kriminalist Sevin Atasoy ve karikatürist Erdil Yaşaroğlu olacak. Müzik yazarı, eleştirmen, radyo yapımcısı, müzik direktörü, editör ve DJ “Murat Beşer ile Müzik Sohbetleri29 Ocak‘ta, Türkiye’de menajerlik ve menajer-sanatçı ilişkilerinin tartışılacağı söyleşi ile devam edecek.

Yaşamakla kalmayın!

Kısacası 2013 de Salon’daki konserler açısından dolu dolu geçecek. Sanatçı ve gruplarla ilgili bildiklerini ya da konserleri dinlemekle kalmayıp izlenimlerini paylaşmak isteyen herkesin yazılarını bekliyoruz!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN