2015’in gelmesiyle beraber yeni yıl kararları arasına “daha çok seyahat etmek” yazan kişiler çoktan planlarını yapmaya başladı. Bu zamanlar gerçekten gezginlerin yıllık seyahat planlarını yapması açısından çok ideal çünkü biletler nispeten daha ucuz :) Ve çok iyi biliyorum ki ben dahil birçok kişinin bu yılki hayallerinde dünyaca ünlü bir müzik festivaline gitmek var.

Müzik festivalleri, sadece müzik dinleyip ruhunuzu besleyeceğiniz bir ortam olmanın çok ötesinde tamamen doruklarda bir eğlence festivali olmaya geçtiğinden beri herkesin hayallerini süslemeye başladı.

mussssss-700x350

İşte 2015 planlarını yapanlar için dünyanın en ünlü müzik festivalleri…

Coachella, 10-12 – 17-19 Nisan 2015

coachella

Indio, California’da düzenlenen Coachella Amerika’nın en ünlü müzik festivali. Dünyaca ünlü grupları ağırlayan bu müzik festivali aynı zamanda son yıllarda ünlüleri görmek ya da kendini göstermek isteyenleri gittiği 1 numaralı etkinliğe dönüşmüş durumda. Bu kadar popüler olması size korkutmasın. Ben oraya gidip de eğlenmeden döneni hiç duymadım! 2015’te etkinlik yoğun ilgi üzerine iki hafta sonu olarak düzenlenecek. Biletler 375 dolar.

Glatsonbury 24-28 Haziran 2015

glastonbury-2015

İngiltere’nin Somerset şehrinde düzenlenen bu müzik festivali, festival dünyasının zirvesi olarak görülüyor. 1970’lerde başlayan bu festival kimleri ağırlamamış ki; U2’dan Paul Mccartney’e, Beyonce’den Metalica’ya diyeyim gerisini siz tahmin edin. :) Hep rastladığımız çamur içinde konser dinleyen gençler görüntüleri de hep bu konserden! 2015 konser listesi henüz belli değil ama ben eminim ki bizi çok sıkı bir sürpriz bekliyor. Bilet fiyatları 170 Pound civarında.

Roskilde 27 Haziran – 4 Temmuz 2015

roskilde

Danimarka’nın güneyinde yer alan Roskilde’de yapılan bu festival 1970 lerden beri düzenlenen köklü festivallerden bir tanesi. Kuzey Avrupa’nın ise en ünlüsü. Malum Kuzey Avrupa’ya doğru gittikçe metal müziğe olan ilgi yoğunlaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda da festivali bu ilgi şekillendirmiş diyebilirim. Ama son dönemde festivalin de popülerleşmesi ile birlikte popular isimlere de yer vermeye başlamışlar. Festivalin en büyük, en büyük rahatlığı şehir merkezine diğer festivallere nispeten yakın olmanız. Yani isterseniz gece kamp alanında kalmak zorunda değilsiniz, şehir dönüp keyfinize de bakabilirsiniz çadırda kalmak istemiyorsanız tabi ki :) Full Festival bilet fiyatları yaklaşık 300 dolar.

Benicassim 16-19 Temmuz 2015

benicassim

Barcelona-Valencia arasında Akdeniz kıyılarında yapılan bu festival de bir başka favori. Deniz, kum, güneş bir de güzel müzik başka ne isterim diyorsanız kaçırmayın derim. Bu festivalin en büyük artısı ise tatilin her türlü nimetini bir arada sunması. 2015 konser listesi henüz belli değil. Biletler ise 130 Euro.

Sziget Festivali 10-17 Ağustos 2015

sziget-map

Sziget ya da bizim bildiğimiz adıyla Zigetvar Festivali Avrupa’nın en ünlü festivallerinden biri. Sultan Süleyman’ın son seferini yaptığı Zigetvar yani Sziget tam bir eğlence ve özgürlükler adasına dönüşmüş durumda. Bu festivalin en büyük avantajı 1000’den fazla farklı performans sergilenmesi ve saymakla bitmeyecek yan aktiviteleri. Bu yıl konser verecek dev isimler henüz açıklanmamış da olsa 2014 yılının “After Movie” videosunu izlemek bu yılki biletinizi almak için yeterince ikna edici olacaktır. Sziget için 5 günlük bilet 199, 7 günlük bilet ise 229 Euro.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN