Keşiflerle dolu bir yılı geride bırakırken 10 kişiye sorduk: Bu yıl keşfettiğin en güzel sokaklar / en güzel bölge neresiydi?

Alfama (1)

Alfama, Lizbon, Portekiz | Neşe Pelin Özmen

“Tejo nehrinden Lizbon kalesine doğru uzanan yamaca kurulu, Lizbon’un en eski mahallesi olan Alfama, 2016 yılındaki seyahatlerim içinde en iz bırakanlardandı. Dar yokuşları, kimi zaman metruk denebilecek kadar eski evleri, binaları kaplayan meşhur Lizbon duvar çinilerinin en güzelleri, fado barları, Arap esintileri, sokakları ele geçirmiş yaşlı teyzeleri, evlerden sızan yemek kokuları, camlardan yükselen acıklı melodileri ile sanki hala geçmişte yaşayan, biraz acı çeken, biraz melankolik, biraz ayakta kalmaya çalışan ve mağrur ifadeli Alfama, belki de Lizbon’un en gerçek hali, en farklı hali…”

 

BlueRidgeMountains

Blue Ridge Parkway, Kuzey Carolina & Virginia, ABD | Merve Arıkan

“Bir yerin bana kendimi nasıl hissettirdiğini anlamaya çalışırken o anda kafamda, arka fonda hangi müziğin çaldığını hatırlamaya çalışırım. Blue Ridge Mountains da tıpkı güzel bir Koop şarkısı gibi; huzurlu, dingin ve rahat. Amerika’nın doğusunda Blue Ridge Mountains ve Smoky Mountains arasından dolanarak yaklaşık 750 km uzunluğuna sahip olan bu yol, Amerika’nın en iyi 10 motorsiklet yolundan biri seçilmiş. Seçmeseler hakikaten şaşırırdım, çok romantik ve özgür bir yol. Burası gerçekten de, roadtrip işini seven bünyeler için cennet gibi bir yer. Belki günün birinde, ben de fularımı bağlar, motoruma atlar buraya yeniden gelirim, hatta belki yolda kamp bile yaparım!”

 

IMG_3548-2

Cortona, Toscana, İtalya | Lisya Kalma

“Bu yılki Toskana gezimde en çok büyülendiğim yerlerden biri Cortona‘ydı. Cortona’nın her sokağı başka bir keşif noktası. Her birinde yürürken farklı hisler hissettim. Özellikle Via Guelfa‘dan geçerken etraftaki restoranlardan gelen muhteşem biberiye ve sarımsak kokusu geliyor aklıma gözlerimi kapattığımda. Cortona’nın ara sokaklarını gezerken o kadar mutluydum ki sanki Nina Zilli’nin 50 mila parçası veya Under The Tuscan Sun’ın soundtrack’leri çalıyordu evlerin içinde. Ve bu sesler sokağı neşelendiriyor gibi geliyordu bana…”

 

IMG_0262

Masai Mara, Tanzanya | Deniz Gormezano

“Bu yıl keşfettiğim en güzel yer Tanzanya sınırları içinde yer alan Masai Mara bölgesinde yarı göçebe bir hayat süren yerli halk Masailerin yaşadığı bir köy. Buldukları dal parçaları, çalılar ve hayvanların dışkılarıyla evlerini nasıl inşa ettiklerini görmek, inekleri öldürmeden nasıl kanını alabildiklerini öğrenmek ve en önemlisi savaşçı bir ırk olan bu kabilenin nasıl hayatta kalabildiğini onların ağızından dinlemek gerçekten çok ilginç bir deneyimdi. Ne demiş Can Yücel: En uzak mesafe ne Afrika’dır, ne Çin, ne Hindistan, ne seyyareler, ne de geceleri ışıldayan yıldızlar. En uzak mesafe, iki kafa arasındaki mesafedir birbirini anlamayan.

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Palermo, Buenos Aires, Arjantin | Oitheblog

“Biz favori belirlemek konusunda hiç iyi değiliz, ne zaman bu tip sorular sorulsa kendimizi “anneni mi daha çok seviyorsun yoksa babanı mı?” sorusu sorulan çocuk gibi hissediyoruz. Ancak 2016’nın favorilerinden birini seçecek olursak Buenos Aires – Palermo bölgesi zirveyi zorluyor diyebiliriz. İstanbul’dan bir yerler ile özdeşleştirecek olursak oraların Cihangir-Çukurcuma tarafları şeklinde betimleyebileceğimiz Palermo, hem bir yerleşim alanı hem de butiklerin, kafelerin, barların, tasarım dükkanlarının yer aldığı, her köşeden farklı bir muralın karşınıza çıkabildiği inanılmaz canlı ve bol sürprizli bir bölge. Ayrıca Buenos Aires’in en iyi sanat müzelerinden biri olan MALBA ve Eva Peron Müzesi de bu bölgede yer alıyor. Bol bol yürüyerek keşfetmek, gecesini ayrı gündüzünü ayrı görmek gerek, yazarken bile özledik!”

 

Processed with VSCO with c1 preset

Pannierstraße, Neukölln, Berlin, Almanya | Deniz Özdağ

“Gitmeye doyamayacağım tek şehir olan Berlin’in Neukölln bölgesi kendine has dokusu, sürprizlere açık sokakları ve mahalle kültürünü yaratan mekanları ile her ziyarette yeni bir nokta keşfetmemi sağlıyor. Özellikle de birden fazla lezzet noktasını barındıran caddeleri unutmak mümkün değil. Mahallenin Pannierstrasse isimli uzun caddesi tüm o hip sokakları birbirine bağlarken bir yandan da müthiş mekanlara ev sahipliği yapıyor. Sabahın erken saatlerinde Croissanterie’nin Fransa’dakilere taş çıkartacak lezzetteki kruvasanlarından deneyebilir, biraz ilerisindeki Two & Two’da bir kahve molası verebilirsiniz. Tadına doyulmaz kahvaltı arıyorsanız caddenin sonunda, ünü şehrin dışına taşmış Roamers’a uğramalısınız. Öğle saatlerinde bu caddeye yolunuz düştüyse de Berlin Burger International’da leziz bir burger deneyimi sizi bekliyor.”

 

Soho_Spirit

Soho, Londra, İngiltere | Lousalome

“So-Hooo! Bu, yıllar önce Soho’nun bulunduğu topraklar asillerin avlanma alanıyken, bu alana gelenlerin uzaktakilere “Av göründü, hedefte!” demek için kullandığı bir seslenme ünlemiymiş.  Daha sonra kaderin de ağlarını örmesiyle beraber sex, rock and roll, moda devrimleri gibi birçok önemli olayın gerçekleştiği, çok sayıda milletten sanatçının yaşadığı ve dünyayı sallayan bir merkez haline gelmiş. Soho’da yer an Spirit of Soho muralı burada gercekleşen devrimleri ve yolu Soho’da kesişen önemli kişileri en güzel betimleyen eser. Londra’ya yolunuz düşerse Soho’ya uğramamazlık etmeyin!”

 

ahmet rustem ekici

Son-Kul, Kırgızistan | Ahmet Rüstem Ekici

“Bu sene en etkileyici keşfim Kırgızistan – Son-Kul bölgesiydi. Nomadic Art Camp katılımcısı olarak gittiğim bu 3200 metre yükseklikteki kampta en etkileyici şey gökyüzünde geceyi aydınlatacak kadar sonsuz yıldızlar ve sonsuz gibi görünen düzlüktü. Çevrede özgürce koşan yüzlerce at özgürlük kelimesini kısa da olsa oldukça derinden hissettiriyor.”

 

04- Milano Gian Giacomo

Via Gian Giacamo Mora, Milano, İtalya | Deniz Yılmaz Akman

“Milano’da San Lorenzo yakınlarında gezerken bir anda karşımıza çıkan Via Gian Giacomo Mora sokağı üzerindeki mavi panjurlu evler, ikinci el giysi satan dükkanlar ve kokteyl barlar sayesinde içim ısındı. Gençler mekan önlerini doldurmuş, sohbet ediyorlardı. Bu sokak sayesinde Milano denilince herkesin aklına ilk gelen, Duomo ve çevresi, “moda” akımları ve “sanayi şehri” hissinden çok uzakta kareler kaldı aklımda.”

 

image

Villefranche, Côte d’Azur, Fransa | Lulucumm

“2016 yazında Alpcan için organize ettiğim sanat ağırlıklı “Anne-Çocuk Tatili”nde Cote d’Azur kıyı şeridinin az nüfuslu, mütevazı ancak en asil sahil kasabası Villefranche ile tanıştık. Kasabaya önce tepelerden bakıp, iki burun arasında kalmış minik koyun görüntüsüne aşık olduk. Daha sonra ara sokaklardan dolanarak, kaybolarak liman bölgesine inerken gördüğümüz şirin evlere, renklere ve içimize çektiğimiz huzuruna… Liman bölgesinde yediğimiz lezzetli yemek, içtiğim iyi soğutulmuş beyaz şarap ve kasabanın hayat kokan evlerine karşı yüzmenin verdiği müthiş hisleri sanıyorum uzun yıllar keyifle hatırlayacak ve yine, yeniden gitmek icin sabırsızlanacağım.”

 

Yeni keşiflerle dolu bir 2017 dileğiyle…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?