Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) bu yıl 49. kez Türkiye sinemasının en iyilerini seçiyor! 15 Mart’ta sahiplerini bulacak ödüllerin öncesinde, aday listesinde öne çıkan 10 filmi bir araya getirdik.

17 Ocak’ta duyurulan 49. SİYAD Ödülleri adaylarında en fazla adı anılan film sekiz kategoride aday gösterilen Ana Yurdu olurken, onu yedi kategoride sekiz adaylıkla Tereddüt ve yedi kategoride aday gösterilen Babamın Kanatları izlemişti. 15 Mart Çarşamba gecesi sahiplerini bulacak ödüllerin adayları, 2016’da Türkiye sinemasının kaçırmamanız gereken filmlerinin bir özeti gibi…

Türkiye sinemasından daha fazla öneri için Günümüz Türkiye Sinemasından İzlemeniz Gereken 10 İlk Film listemize göz atabilirsiniz.

***

SİYAD Adayları 2016

Ana Yurdu | Senem Tüzen

Kendi jenerasyonlarının en iyi oyuncuları arasında yer alan ve son yıllarda bulundukları tüm tiyatro oyunu ve filmlerde parlayan iki oyuncuyu, Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş’ı anne-kız olarak bir araya getiriyor Ana Yurdu. Filmde, yazdığı romanı bitirmek üzere anneannesinin Orta Anadolu’daki bir köydeki evine giden Nesrin’in yazar bunalımı, onu bu küçük köyde yalnız bırakmak istemeyen annesinin ziyaretiyle daha da çekilmez hale geliyor. Ana Yurdu, Asya Pasifik Film Ödülleri’nde En İyi Senaryo ödülüne uzanmış, Ankara Film Festivali’nden En İyi film dahil dört ödülle ayrılmıştı.

Babamın Kanatları | Kıvanç Sezer

İstanbul’da her gün biraz daha göklere yükselen ve fahiş fiyatlara satılan toplu konutların ve lüks sitelerin inşaat sürecindeki hüzünlü ve kişisel hikâyelere odaklanan Babamın Kanatları, ailesine para yollamaya devam edebilmek için hastalığını gizleyen bir adam ile umut ve çalışma aşkı dolu yeğeninin bir inşaatta karşılaştığı zorlukları anlatıyor. Menderes Samancılar’ın başrolde olduğu film, Adana Film Festivali’nden En İyi Erkek Oyuncu dahil üç ödülle ayrılmıştı.

Rüzgarda Salınan Nilüfer | Seren Yüce

2010 yılında ilk filmi Çoğunluk ile ulusal ve uluslararası arenada büyük bir başarı yakalayan, bugünlerde ise internet dizisi Masum ile ortalığı kasıp kavuran Seren Yüce’nin Rüzgârda Salınan Nilüfer’i, şehirli orta sınıfın oldukça gerçekçi bir portresini çiziyor. Eşi ve kızıyla konforlu bir hayat süren Handan’ın yazar olma hevesinin başrolde olduğu film, mizahi yönden oldukça güçlü senaryosuyla dikkat çekiyor.

Tereddüt | Yeşim Ustaoğlu

Günümüz Türkiye sinemasının en önemli yönetmenlerinden Yeşim Ustaoğlu’nun son filmi Tereddüt (Clair-obscur), biri muhafazakar toplumun darbesini en ağır şekilde almış, diğeri özgür ve modern yaşamın tadını çıkaran iki kadının görünenden fazla ortak noktası olduğunu bir doktor-hasta ilişkisi aracılığıyla aktarıyor. Film, Antalya Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma’da En İyi Film dahil üç, Ulusal Yarışma’da ise bir ödül kazanarak büyük bir başarı elde etmiş, İstanbul prömiyerini ise !f İlham Serisi kapsamında yapmıştı.

Toz Bezi | Ahu Öztürk

Geçtiğimiz yılki İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film dahil dört ödül kazanarak büyük bir başarı yakalayan Toz Bezi, İstanbul’da orta sınıf evlere gündelik temizliğe giden Nesrin ve Hatun’un yaşam mücadelelerini, hayallerini ve günlük yaşamlarını konu alıyordu. Sinemamızda görmeye alışkın olmadığımız karakterleri tüm gerçekliğiyle beyazperdeye taşımayı başaran bu ilk-filmde Asiye Dinçsoy ve Nazan Kesal performanslarıyla dikkat çekiyordu.

Albüm | Mehmet Can Mertoğlu

Mehmet Can Mertoğlu’nun esprili ve sivrdilli filmi Albüm, prömiyerini geçtiğimiz Cannes Film Festivali’nde yapmıştı. Film, evlat edinme süreçlerini çevrelerinden gizlemeye çalışan ve bunun için sahte bir hamileliğin fotoğraflı güncesini tutan Anadolulu bir çiftin toplumla ve birbirleriyle olan ilişkileri üzerinden sağlam tespitler yapıyordu. Albüm, Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Film seçilmiş, Adana Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin sahibi olmuştu.

Kalandar Soğuğu | Mustafa Kara

Bu yıl Oscar yarışında ülkemizin aday adayı olan, Asya Pasifik Film Ödülleri’nde En İyi Film seçilen Kalandar Soğuğu, İç Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan Mehmet ve ailesinin yaşama tutunma çabalarını konu alıyordu. Dağlarda kömür madeni arayarak zengin olma hayalleri kuran, diğer yandan öküz güreşlerine merak salarak farklı hayallerin peşinden sürüklenen bu ailenin yaşadıkları, muhteşem görüntüler eşliğinde pastoral bir destana dönüşüyordu. Film, yıl boyunca ulusal ve uluslararası festivallerde yirmiye yakın ödül toplamıştı.

Kor | Zeki Demirkubuz

Türkiye sinemasının usta yönetmenlerinden Zeki Demirkubuz’un iki buçuk saatlik süresiyle zorlayan son filmi Kor, eşinin Romanya’da tutuklanmasının ardından oğlunun hastane masraflarını karşılayabilmek için çalışmak zorunda kalan ve eşinin eski patronuyla karşılaşan Emine’nin yaşadıklarını anlatıyordu. Film, İstanbul Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma bölümünde yarışmıştı.

Baskın: Karabasan | Can Evrenol

Beş polisin gece devriyesi sırasında gelen bir yardım çağrısı üzerine girdikleri, terk edilmiş bir Osmanlı karakolunda başlarına gelenleri konu alan korku filmi Baskın: Karabasan, bu yıl Türkiye izleyicisini ve eleştirmenlerini en çok şaşırtan filmlerden biriydi kuşkusuz. Can Evrenol’un namı ülkemiz sınırlarını aşan (Baskın Toronto Film Festivali’nin Midnight Madness seçkisinde yer almıştı) filminin başarısı ve Türkiye sinemasında sayısı ve kalitesi artmaya başlayan fantastik yapımlar SİYAD Ödülleri’nde yeni bir kategori (En İyi Fantastik Film) açılmasına neden olmuş gözüküyor.

Hasret: Sahnsucht | Ben Hopkins

Türkiye sinemasına (2008’de Altın Portakal kazanan Pazar: Bir Ticaret Masalı filmi gibi) birçok katkısı bulunan İngiliz asıllı yönetmen Ben Hopkins, kurmacanın gerçeğe, fantastiğin belgesele karıştığı bir filmle, oldukça kafa karıştırıcı ama gerçekçi, yer yer eğreti fakat zarif bir İstanbul portresi çizmişti. Geçtiğimiz yıl En İyi Belgesel dalında SİYAD Ödülü kazanan film, vizyona girdikten sonra şimdi de teknik kategorilerde iki adaylık elde etmeyi başarmış.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN