Geriye dönüp baktık 2017’de yaşam theMagger’da nasıl geçmiş bir görelim istedik. Bakın neler keşfettik, neler öğrendik, kimlerle tanıştık…

Çiçek Pasajı | Fotoğraf: rhisshotelmaltepe.com

Her yıl olduğu gibi bu yıl da theMagger’da İstanbul’u sokak sokak keşfetmeye çalıştık. MEKAN kategorimizde Kadıköy’den Boğaz hattına, Arnavutköy’den Yeldeğirmeni’ne, Teşvikiye’den Reşitpaşa’ya, Karaköy’den Balat’a bu yıl uğradığımız birçok mekan hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ama bununla da sınırlı kalmadık, içinde yaşadığımız şehrin tarihi ve kültürel zenginlikleri nedeniyle de her yıl olduğu gibi bu yıl da kendimizi şanslı hissettik. İstanbul’un tarihi apartmanlarını, Beyoğlu’nun tarihi pasajlarını, farklı semtlerde sizi turist gibi hissettirecek yerleri ve şehrin pazarlarını sizlerle paylaştık; Öğretmenler Günü’nü de İstanbul sevgisiyle birleştirip, şehrin tarihi binalarıyla göz kamaştıran ve mezunlarına “Ben bir sanat eserinde okudum!” dedirten okullarını mercek altına aldık.

 Kabak Koyu | Fotoğraf: blog.hellovillam.com

2017 boyunca toplumsal ve siyasi gelişmeler İstanbul’da ve Türkiye’de yaşamayı her gün biraz daha zorlaştırsa da, yaşamı zevk aldığımız şeylerle doldurmaktan asla vazgeçmedik. İtalyan kahvelerini, parfüm reklamlarını, Monocle dergisini, viski kültürünü ve daha fazlasını YAŞAM kategorimize taşıdık. Fırsat buldukça doğayla iç içe olmaya çalıştık, siz de kendinizi doğaya bırakın, biraz temiz hava alın diye doğayla iç içe tatiller ve bisiklet rotaları için önerilerde bulunduk.

Nihan & Sütlü | theMagger Pet röportajlarından…

2017’de sosyal sorumluluk da sayfalarımıza sık sık taşıdığımız bir konu oldu; hem kendimizi hem de theMagger’ı okuyanları bilinçlendirmeyi amaçladık. Beyoğlu’nun sevdiğimiz halinden gittikçe uzaklaşsa da biz ondan uzaklaşmadık, Beyoğlu Hâlâ Yaşıyor! dedik ve hatıralarımızdaki Beyoğlu’nu canlı tutan mekanları size de hatırlatmak istedik. Gündemi üzülerek takip ederken, yeri geldi Zeytinime Dokunma! diyerek Ege kıyısındaki en sevdiğimiz destinasyonları hatırlamaya, yeri geldi toplumsal eşitlik konusunda bizi bilgilendirecek filmler izlemeye, yeri geldi dünyayı daha iyi bir yer yapmak için uğraşan ünlülerin ilham verici hikâyelerini dinlemeye ihtiyaç duyduk. 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde AIDS ve HIV hakkında bilgi vermekle kalmadık, Türkiye’de anonim ve ücretsiz HIV testi yaptırabileceğiniz klinikleri listeledik.  Yeme-içme alışkanlıklarımızı bu konuda eğitici ve öğretici belgeseller izleyerek değiştirmeyi hedefledik. Hayvan dostlarımızı da unutmadık, 2018’de daha da geliştireceğimiz theMagger Pet projemizi hayata geçirdik, işe Evcil Hayvan Sahipleriyle Söyleşiler serimizin ilk röportajlarıyla başladık.

Şahika Ercümen | Fotoğraf: Jonathan Sunnex

Yaşamın farklı alanlarından ilham verici hikâyeler, sevdiğimiz markalara hayat veren girişimciler ve tasarımcılar, sanatın farklı dallarından yetenekli ve başarılı sanatçılar, sevgili magger dostlarımız… 2017’de RÖPORTAJ kategorimizi de doldurmaya, her röportajla yeni şeyler öğrenmeye devam ettik. Melike Alpay bizi Minval‘le, Ayşe İyigündoğdu Coco Mambo‘yla, Tuğba Kuzdere TukuTukum‘la, Esther Levi Epidotte‘la, Lara Tale Make May Day‘le, Deniz Hotamışlıgil Emojum‘la tanıştırdı. Çellist Zoë Keating Salon’daki konseri öncesi, Nejat Dimili albümü öncesi theMagger sayfalarına konuk oldu. Dalış rekortmeni Şahika Ercümen bizi su altına, Ninetoes bizi tech-house dünyasına, Ediz Anavi bizi stop-motion rüyalarına götürdü. Melikşah Altuntaş‘tan film önerileri aldık, Artemis Günebakanlı’yla Manyetik Bant‘ı, Utku Çubukçu’yla Nordik Simit‘i, Taner Turna’yla Rave Mag Dergi‘yi konuştuk.

2017’de yaşamımız keşiflerle, kitaplarla, sanatla, tiyatroyla, müzikle, filmler ve dizilerle, lezzetle doldu. Tüm bunlar bir yana, aramıza yeni yazarlar ve yeni okurlar eklendi. theMagger’da yazılarını okuduğunuz isimleri ve onların gözünden bizi daha yakından tanımak isterseniz 40’a yakın magger’a 2017’yi nasıl geçirdiklerini ve bizimle nasıl tanıştıklarını sorduğumuz şu üç yazıya göz atabilirsiniz: Vol.1 | Vol.2 | Vol.3

2018’de siz de yazılarınızla aramıza katılabilir, yaşamakla kalmayıp magger olabilirsiniz.

Mutlu yıllar!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?