İstanbul’daki farklı mekanlarda size yeni bakış açıları kazandıracak, görsel anlamda cezbedici oldukları kadar düşündürdükleriyle de aklınızda kalacak güncel sergilerden birkaç öneride bulunmak istedik.

Refik Anadol: Eriyen Hatıralar

Refik Anadol | Melting Memories: Data Paintings, 2018

Son günlerde Instagram’da sıkça karşınıza çıkmış olması muhtemel bu ve benzeri büyüleyici fotoğraflar, Refik Anadol‘un Pilevneli Gallery’deki “Eriyen Hatıralar” sergisine ait. Kısa bir süre önce SALT Galata’daki “Arşiv Rüyası” başlıklı medya yerleştirme ile hem görsel olarak hem de ‘zekasıyla’ aklımıza yerleşen imza atan Anadol, yine büyük ölçekli yerleştirmeleriyle karşımıza çıkıyor. Sergide yer alan işler, bir anıyı hatırladığımız esnada beynimizde oluşan hareketlerin Kaliforniya Üniversitesi nöroloji laboratuvarlarında kullanılan üstün araştırma odaklı bir beyin dalgası sensörü aracılığıyla algoritmalara dönüştürülmesi fikrinden yola çıkarak üretilmiş. 10 Mart’a kadar ziyaret edebileceğiniz sergide yer alan heykelleri ve üç boyutlu tuvalleri, mimari ölçekli LED ekranlarda ışık ve projeksiyonlar eşliğinde deneyimleyebiliyorsunuz.

Garip Meyve

Susie MacMurray | Swarm 2, 2011

Akbank Sanat‘ta bulacağınız bir dizi ‘garip meyve’ renkli, cezbedici, çekici görünümlerinin ardında dikenler ve tehlikeler saklıyor. 10 Mart’a kadar devam eden, Hasan Bülent Kahraman‘ın küratörlüğündeki sergideki işler için sanatçı Susie MacMurray, olta iğnelerinden hayvan tüylerine, ağaç dallarından kumaş parçalarına, dikenli tellerden balmumuna birçok farklı malzeme kullanmış. Kimi ‘garip meyveleri’, kimi mitoljik figürleri andıran eserler, bir rüya aleminin bitki örtüsü arasında geziniyormuşsunuz hissi yaratacak.

 

Vik Muniz

Vik Muniz | Postcards from Nowhere, 2017

Brezilyalı sanatçı Vik Muniz, ince bir işçilik gerektiren şaşırtıcı tekniğiyle öne çıkıyor. Bu sergide daha çok parçalanmış dergi ve kartpostallardan oluşturulmuş Pictures of Magazine ve Postcards from Nowhere serilerinden işler yer alsa da, sanatçı havyar, çikolata sosu, pırlanta, toz, çöp, delgeçle oluşturulmuş kağıt parçaları, şeker, iplik ve oyuncak gibi nükteli ve kimi zaman da tedirgin edici malzemeleri kullanarak resimler oluşturuyor, yeniden yorumluyor. 11 Mart’a kadar Dirimart‘ın Dolapdere‘deki mekanında ziyaret edebileceğiniz serginin ardından, Dirimart‘ın Nişantaşı‘ndaki diğer galerisindeki “Başka Ayın Yaratılışı” başlıklı Âbidin Elderoğlu sergisine de uğrayabilirsiniz.

 

Nejad Devrim: Soyutun İnşası

Sezonun başında, İstiklal Caddesi çevresinden ayrılarak Juma Art binasına taşınan ve Karaköy‘ün sanat ortamını yeniden canlandıran dört galeriden biri olan Galeri Nev17 Mart’a kadar Nejad Devrim‘in işlerine yer veriyor. Türkiye sanatının ilk soyut işlerinden bazılarına imza atmış, Türkiye’nin ilk modernist sanatçılarından biri olan Devrim ile tanışmak için güzel bir fırsat… Eğitim gördüğü Paris’in özgürlükçü ortamından Bizans mozaiklerine kadar farklı ilham kaynakları olan sanatçının sergideki işleri, ilk kez sergileniyor.

 

Osman Dinç: Balmumu Arıların Alın Teridir

Osman Dinç | Arının Alın Teri, 2017

Yeni sezonla birlikte Karaköy’deki yeni yerine taşınan bir diğer galeri olan PiArtworks ise Osman Dinç‘in bu şiirsel isimli (“Balmumu Arıların Alın Teridir“) sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide, farklı materyallerden oluşan fakat birbiri ile iletişimde olan çok sayıda heykel yer alıyor. Özellikle sergiye ismini veren, 100 adet alüminyum dökümle yapılan ve içleri balmumu ile dolu çanaklardan oluşan enstalasyon güçlü bir kurgusal anlatıma sahip. Sergi, 28 Mart’a kadar sürüyor.

 

Yeni galeriler keşfetmek ve daha fazla sergi önerisi için Bu Aralar Keşfetmeniz Gereken Galeriler ve Güncel Sergileri başlıklı listeyi inceleyebilirsiniz.

Kapak Görseli: Susie MacMurray | Strange Fruit, 2017

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN