Deniz ve güneş, iyi bir yaz tatili için beklentilerinizi karşılamaya yeterli olmayabiliyor. İyi, kaliteli müzik ve sizi her şeyden uzaklaştıracak eğlenceli ve rahatlatıcı bir ortam arayışındaysanız, bu yaz tatilinizi müzikle ve festival coşkusuyla birleştirebilmeniz için çok seçenek var!

Bozcaada Caz Festivali | 27-29 Temmuz @ Bozcaada Ayazma Manastırı

Türkiye’de en güzel tatili nerede yapabiliriz diye soran olursa, benim verdiğim cevap daima Bozcaada oluyor. Buz gibi denizi, tertemiz plajları, rüzgar nedeniyle rahatsız etmeyen güneşi ve Türkiye’nin belki de en güzel şarapları… Daha ne isteyelim? Bu hafta sonu Bozcaada’da, ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen Bozcaada Caz Festivali var! Tesadüfen ya da bilinçli bir şekilde bu yazki Bozcaada tatilinizi bu hafta sonuna denk getirdiyseniz, ne mutlu size… 27 – 29 Temmuz hafta sonunda, cuma akşamı Alp  Ersönmez ve Erik Truffaz‘ın Cereyanlı performansıyla başlayacak  festivalde Ceyl’an Ertem‘den FOURinthePOCKET‘a, Nilipek.‘ten Korhan Futacı’ya birçok isim sahneye çıkacak. Konserler sonrasında Kaan Düzarat, Kerem Akdağ ve Harun İzer‘in dj-setlerini de kaçırmamanızı öneririm.

 

Electronica Festival | 22-23 Ağustos @ Fun Beach, Çeşme

Electronica Festival hakkında bir şeyler okuduğunuz her yerde, Türkiye’nin en büyük elektonik müzik buluşması olduğu yazıyor. Doğru! 15 yıldır bizi İstanbul’da ve Çeşme’de farklı mekanlarda elektronik müziğe doyurduğunu söylemek yalan olmaz. Festival 22-23 Ağustos‘ta tarihinde beşinci kez Çeşme‘ye, Fun Beach‘e uğruyacak ve hep birlikte, 30’a yakın ismin performanslarıyla, sabahın ilk saatlerine kadar müzikle ve dansla eğleneceğiz. Ben İzmir biletimi aldım bile!

Çeşme’deki Electonrica Festival için ısınma turlarınızı ise bu hafta İstanbul’da yapabilirsiniz. Electronica Festival İstanbul, 28-29 Temmuz hafta sonunda çok daha kapsamlı bir line-up’la Kilyos’taki Kafes’te olacak.

 

Chill-Out Festival | 11 Ağustos @ Fun Beach, Çeşme

Geçen hafta sonu Bodrum’daki Chill-Out Festival’de miydiniz bilmiyorum ama ben her zamanki gibi çok eğlendim! Chill-out ve lounge müziğin, denize karşı, çimenlerin üzerinde uzanmanın, güneşten yandığımda denize atlamanın ya da buz gibi kokteyllerle serinleme özgürlüğünün tadını çıkardım. Chill-Out Festival, 11 Ağustos‘ta ise Çeşme‘deki Fun Beach‘te olacak. Festivalin Çeşme’deki konukları, Audiofly, Detmolt, Kerala Dust, Matthew Dekay, Stimming ve Viken Arman olacak.

Chill-Out Festival’in Çeşme ayağına da katılamayacak olanlardansanız, yine de üzülmeyin, çünkü festival yılı 15-16 Eylül tarihlerinde İstanbul‘da kapatacak. Henüz line-up ve mekan belli değil ama o hafta sonunu şimdiden takviminizde işaretleyin derim.

 

Milyonfest | 2-5 Ağustos @ Dalaman Kayacık Sahili

Kilyos’taki Milyon Beach, birçok etkinliğe de ev sahipliği yapan, İstanbullular olarak sevdiğimiz bir kaçış noktası. Buranın etkinlikleri, bu yaz Kilyos’un dışına taşıyor. Dalaman‘ın Kayacık Sahili‘nde, 2-5 Ağustos tarihleri arasında 4 gün sürecek olan Milyon Fest‘te Hey! Douglas‘tan Athena‘ya, MFÖ‘den mor ve ötesi’ne Türkiye’nin çok sevilen sanatçı ve grupları sahneye çıkacak. Kısacası Çeşme, Bozcaada ve Bodrum gibi popüler tatil destinasyonlarına alternatif arıyor ama aynı zamanda festival coşkusundan da uzak kalmak istemiyorsanız, gözünüzü ve rotanızı Dalaman’a çevirebilirsiniz.

Dalaman’daki bu festivale zaman ayıramayacaksanız, Milyonfest’in 13 – 16 Eylül tarihleri arasında, 4 gün boyunca İstanbul’da, Kilyos‘taki Milyon Beach‘e de uğrayacağının müjdesini vereyim. İstanbul’daki festivalin detayları çok yakında açıklanacakmış.

 

Zeytinli Rock Festivali | 29 Ağustos – 2 Eylül @ Zeytinli Dalyan Sahili

Zeytinli Rock Festivali, Rock’n Coke’un yokluğuna ilaç gibi gelen, kamp deneyimini müzik ziyafetiyle buluşturan o eşsiz festival günlerini geri getiren bir kurtarıcı olmuştu dört yıl önce. Festival Türkiye’deki en güzel şeylerden biri ve bu yıl da devam ediyor. Zeytinli Dalyan Sahili‘nde çadırlarınızı kurabilir ve beş gün boyunca Türk rock müziğinin geçit töreni diyebileceğimiz bir line-up eşliğinde, binlerce müzikseverle bir araya gelebilirsiniz. Sanatçı ve grup henüz tam olarak belli değil ama 29 Ağustos – 2 Eylül tarihleri için şimdiden yolculuğunuzu planlayın!

 

Solarado Solar Eclipse Celebration | 10 – 13 Ağustos @ Köyceğiz Kaptan Dinlenme Tesisleri

Son olarak, gerçekten farklı ve cezbedici bir festivalden bahsedeyim. Dünya üzerinde tanık olabileceğiniz en büyüleyici deneyimlerden biri olan parçalı güneş tutulması, bu yıl 11 Ağustos’ta gerçekleşiyor. Grönland ve İzlanda’da bulunmadığınız sürece, bu yılki güneş tutulmasını gözlemlemeniz ne yazık ki mümkün olmayacak. Fakat bu, bu büyüleyici doğa olayını bir festivale dönüştürmek için engel olmamış: Solarado Güneş Tutulması Kutlaması, güneş tutulmasını perküsyon ve didgeridoo seremonileriyle kutlamak, tutulmanın hemen ardından 12-13 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek Perseid Meteor Yağmuru’nu gözlemlemek ve tabii müzikle buluşmak için 10-13 Ağustos‘ta 4 günlük bir festivale dönüştürülmüş. Fethiye, Köyceğiz’in biraz dışındaki Kaptan Dinlenme Tesisleri‘nde dinleyebileceğiniz isimlerden bazıları şunlar: Metrix, Z3NKAI, Jaratah, Xa’ Poff’, Absolem, Alienyzer, Aruman, Kalevra, ERFi Carlos Cu, Saki, Electic, Mhakavaya, Gypsydelic’s, Midi Jukies, Diff Jung, Latcho Groove, Deli Köpek. Meteor Yağmuru’nu izlemek için yurt dışından geleceklerin katılımıyla ortaya çıkacak uluslararası bir sosyalleşme ortamı ve her şeyden uzakta, yıldızların altında müzik dinlemenin tadını çıkarma deneyimi için bile gidilesi…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN