Geçtiğimiz yıl okuduğunuz en etkileyici kitap hangisiydi? Murakami sözlüğünden Britney Spears ve Amy Winehouse biyografilerine 2023 pek çok sansasyonel kitabı ağırladı. 2023’ün edebiyat gündemine dönüp baktığımızda aklımızda kalanlar arasında: Ülkesinin en çok sahnelenen tiyatro yazarlarından biri olan, 40’a yakın oyunun yanı sıra romanları, kısa öyküleri, çocuk kitapları, denemeleri ve şiirleriyle de tanınan Jon Fosse‘nin Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan dördüncü Norveçli yazar oluşu, BookTok’un önlenemez yükselişiyle önce kitapçıların ardından kütüphanelerin seçkilerine sızışı ve elbette ChatGPT’nin edebiyat dünyasındaki yerine dair bitmek bilmez tartışmalar var. O halde gelin yeni bir yıla başlarken Time’a göre 2024 yılının en çok beklenen kitapları arasında yer alanlara birlikte göz atalım.

Fotoğraf: unsplash.com/@syinq

2024’ün Beklenen Kitapları

Come and Get It, Kiley Reid | 30 Ocak

Kiley Reid’in 2019’da Booker Ödülü için uzun listeye alınan ilk romanı Such a Fun Age, bir bebek bakıcısı ile zengin işvereni arasındaki ilişkiye odaklanıyordu. Yeni kitabında da benzer bir tema işleniyor. Geçimini sağlamaya çalışan ve daha fazla kaynağa sahip yaşlı bir kadına güvenen genç bir kadının hikayesini anlatan “Come and Get It” sınıf ve güçle ilgili gözlemlerle dolu bir anlatı içeriyor.

Supercommunicators, Charles Duhigg | 20 Şubat

Alışkanlığın Gücü kitabının Pulitzer ödüllü yazarı Charles Duhigg, derinlemesine raporlama ve bilimsel araştırma yoluyla, herhangi bir senaryoda etkili bir şekilde iletişim kurma becerisine sahip, diğer bir deyişle “süper iletişimci” olarak bilinen biri olmak için gerekli araçları ayrıntılarıyla anlatıyor.

The House of Hidden Meanings, RuPaul | 5 Mart

Popüler reality şovu RuPaul’s Drag Race’in yıldızı RuPaul, dördüncü otobiyografik kitabında siyahi ve eşcinsel bir babayla büyümenin zorluklarını ve kocası George LeBar’la aşkı ve aileyi nasıl bulduğunu ayrıntılarıyla anlatıyor.

Until August, Gabriel García Márquez | 12 Mart 

Nobel Ödülü sahibi Gabriel García Márquez’in ölümünden neredeyse on yıl sonra ortaya çıkan, yakın zamanda yeniden keşfedilen romanı 27 yıllık evli bir kadının, annesinin mezarını her ziyaretinde yeni bir sevgili edindiği Karayipler’de geçiyor.

Knife, Salman Rushdie | 16 Nisan

Ağustos 2022’de bir gözünün görme yetisini kaybettiği bir bıçaklanma olayından sağ kurtulan Booker Ödülü sahibi Salman Rushdie, son kitabında travmatik saldırının ardından kendi iyileşme deneyiminden yararlanıyor.

Sizin hevesle bekledikleriniz arasında hangi kitaplar var?