212 Fotoğraf Festivali ve Fotoğraf Yarışması, 212 Studio tarafından Leica iş birliği ve Jaguar ana sponsorluğunda düzenlenen, ülkeden, bölgeden ve dünyadan yılın en iddialı yeteneklerini öne çıkaran tamamen bağımsız bir girişim olarak karşımızda!

_MG_1325

Ortak dili ve amacı fotoğraf olan herkese kapısını açan 212 Fotoğraf Festivali, fotoğrafçılık ve kültürel etkileşim tutkusunu desteklemek, farklı fotoğraf sanatçılarını bir araya getirmek ve yeni yeteneklerin kendini gösterebilecekleri bir ortama ışık tutmak amacıyla, güzel bir organizasyonun hayat bulmasına sebep olmuş.

_MG_1245

11-13 Mayıs tarihlerinde ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz festival için adres: bomontiada! Şişli-Feriköy üzerinden ulaşabileceğiniz festival alanı, İstanbul Hilton Bomonti Hotel’in hemen yanında bulunuyor. Festival kapsamında dünyaca ünlü Hollandalı fotoğrafçı Hellen van Meene, perspektif çalışmalarıyla tanınan Alman fotoğrafçı Julia Fullerton-Batten, insan psikolojisini konu alan fotoğraflarıyla tanınan sanatçı İspanyol Alicia Moneva, Doğu Avrupa’nın en başarılı fotoğraf inisiyatifi Eastreet’in sergileri bomontiada’da fotoğrafçılıkla ilgilenen ve takip eden tüm sanatseverlere sunulacak. Ayrıca çeşitli atölyeler, konuşmalar, portfolyo değerlendirmeleri ve film gösterimleri de katılımcıları bekleyen sürprizler arasında yer alıyor.

_MG_1315

Alana girdiğiniz anda sergileri gezip, etrafa bakınmaya başlayabilirsiniz. Festival programını takip edebilmeniz için bastırılmış kartlardan edinerek, atölye ve söyleşilerin saatlerini kaçırmamakta fayda var. Dünyanın en köklü fotoğraf makinesi üreticilerinden olan Alman, Leica markasının içeride satışa sunduğu makine ve aksesuar çeşitlerini görebilir ve dilerseniz satın alabilirsiniz. Giriş katında bulunan Van Menee ve Göz Altı sergilerini gezmeyi bitirdikten sonra asansörü kullanıp doğrudan 4. kata çıkarak diğer sergiler olan Batten, Eastreet 4, Moneva ve Yerli Yetenekler’e göz atmaya devam edebiliyorsunuz. Üst katın daha çok sergiyi barındırdığını da belirtelim. Birbirinden farklı sanatçıların değişik kültürel etkilerle oluşturdukları eserlerini incelerken çok keyifli vakitler geçireceksiniz. Alanda belirli bir süreyi geride bırakıp yorulduktan sonra bomontiada’da dinlenebileceğiniz ve bu sırada içeceğinizi yudumlayabileceğiniz güzel mekanlar bulunuyor.

E-Pace

Bu arada festivalde Alicia Moneva’nın E-Pace ile yaptığı çalışmayı da mutlaka incelemenizi öneririz.

80796730-c19e-431f-9ede-17aa7c4210fa

Bir diğer önemli etkinlik olan, festivalin ev sahipliğini yaptığı “212 Fotoğraf Yarışması” hiçbir sınırlama olmaksızın amatör ve profesyonel herkese açık ve ücretsiz katılım imkanıyla düzenlediği yarışma çerçevesinde 2. Tura kalan son 10 yarışmacının eserlerini, özel jürisinin seçimiyle ödüllendiriyor. Başkanlığını Hellen van Meene’nin üstlendiği yarışmanın jüri üyeleri arasında Julia Fullerton-Batten, Alicia Moneva, Tomasz Kulbowski, Ahmet Elhan, Pia Entenmann, Metin Gürsoy, Oscar Fuchs, Nafiz Karadere ve Çağla Saraç yer alıyor. Yarışmanın kazananını 5000 Euro para ödülü ve Leica fotoğraf makinası bekliyor!

IMG_1265
IMG_1264

Festival alanında görmek istediğiniz tüm eserlerden sonra bomontiada’nın bahçesinde meraklılarına özel olarak sergilenen Jaguar’ın ilk kompakt SUV modeli olan yeni aracı E-PACE’i de görmeyi ve incelemeyi unutmayın!