Geçtiğimiz ay, Karaköy’de Moda Haftası süresince göz önünde olan bir aktivite daha vardı: Souq Karaköy. Souq, Arapça’da “pazar yeri” demekmiş ama bence Mart ayında yapılan Souq, bunun bir adım ötesine geçti ve birkaç günlük bir “habitat” sundu ziyaretçilerine.

IMG_7737

İlk aktivitenin başarısından, verdiği heyecandan ve tadının damaklarda kalmışlığından yola çıkarak, konseptin yaratıcısı Yaprak Aras tarafından Souq artık süreklilik kazanacak bir aktiviteye dönüştürülüyor. Bu kararın ardından da ilk Souq, önümüzdeki hafta sonu yani 26-27 Nisan tarihlerinde yine Karaköy Külah’ta gerçekleştirilecek.

IMG_7727

Önümüzdeki hafta gerçekleşecek Souq ile detaylara paylaşmadan önce, biraz geçen ayki ilk Souq’tan bahsedeyim istiyorum.

Karaköy Külah’ta gerçekleştirilen ilk Souq adeta bir panayır havasında geçti. İlk Souq’ta neler yoktu ki? Ece Sükan’dan vintage seçemeleri, ikinci el kıyafetlerin satıldığı “corner”lar, Karaköy Junk’ın muhteşem dekoru, çeşitli tasarımcılar ve markaların standları, M.A.C’in düzenlediği makyaj workshopları, Müz’ün birbirinden güzel tasarım bitkileri, Analog Kültür’ün hazırladığı müzikler ve plakları, Marble&Co’nun gömlekleri, Mehry Mu’nun çantaları, Komodor’un hazırladığı birbirinden güzel atıştırmalık ve kahveler, Sade İstanbul, Kıymetli Evrak’ın eğlenceli kırtasiye ürünleri… Hepsi önce heyecanla hayal edilmiş, sonra düşünülmüş, üzerlerinde titizlikle çalışılmış ve birlikte uyumlu bir şekilde sergilendiklerinden emin olunmuş bir ortamda biraradalardı. Souq Karaköy, işte tam da bu yüzden ilginç, yaratıcı ve sizi de yaratıcı olmaya iten bir alışveriş deneyimi.

IMG_7735

Bundan sonra Souq yoluna çeşitli temalarla düzenli olarak devam edecek. Bunların ilki de 26-27 Nisan’da bizlerle buluşacak. Peki bu Souq’ta kimler olacak? Ece Sükan yine vintage ürünleri ile bizleri karşılayacak. Karaköy Junk, mekanı yine dekore edecek, bu sefer 70’ler İskandinav tarzı bir dekor düşünüldüğünü duydum. Souq Karaköy’de, genç modacı Ece Gözen’in bir standı olacak. Bunun dışında, mekana yine Müz’ün eli değecek. Beni çok heyecanlandıran bir haber, Wonsmous’un ahşap kaykayları görücüye çıkacak. Mehry Mu çantaları ve Made in Love, etkinlikte markalardan. Müziksiz Souq olmaz; kulaklıklar Marley’den, müzikler yine Analog Kültür’den. Analog Kültür’ün 19 Nisan’da Galata’da plakçı dükkanını açtığını dip not olarak geçmem gerek. Beymen Club and Superga da etkinliğin ünlü konukları. Bunca isimden sonra, benim payıma sadece büyük bir merak düşüyor.

IMG_7861

Bu Souq’ta workshop olarak da 3D baskı workshop’i duzenlenecek. Çok heyecanlı değil mi? Katılımcılar, bagaj etiketi gibi birtakım kişisel ürünleri çalışacaklar workshopta.

Sözü daha fazla uzatmadan, Souq’un üreten, imece usulü oluşturulan bir etkinlik olması sebebi ile beni bu denli heyecanlandırdığını belirtmek istiyorum. Önümüzdeki hafta sonu Souq için vakit ayırmayı ve Souq’u ziyaret etmeyi unutmayım derim!

souk03

Bilgiler ve görseller için Yaprak Aras’a çok teşekkürler!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?