Kimileri özenle tüm filmleri inceleyip kendisi için en doğru olan filmi bulmaya çalışır, kimileri sinema salonunun gişesinde anlık kararlar verir, kimisi de vizyondaki hemen hemen tüm filmleri izlemeye çalışır… Hangi gruba dahil olursanız olun, yolunuz sinemadan geçecekse, eninde sonunda cevabını öğreneceğiniz sorudur: “Bu hafta vizyonda ne var?”

Geçtiğimiz hafta olduğu gibi, bu hafta da vizyonda 9 yeni film var. İşte seçeneklerimiz:

Haftanın Filmi: De rouille et d’os (Pas ve Kemik)

Geçtiğimiz ödül sezonu boyunca en çok Marion Cotillard‘ın performansı ile adından söz ettiren “De rouille et d’os” ya da duymuş olabileceğiniz İngilizce ismiyle “Rust & Bone”, tek bir seansta !f Bağımsız Filmler Festivali kapsamında gösterildikten sonra, gecikmeli olarak vizyona konuk oluyor. Birkaç yıl önce “Un prophète” ile harikalar yaratmış Jacques Audiard, son filmi ile Cannes’da Altın Palmiye için yarıştı. En İyi Yabancı Film ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında Altın Küre’ye aday gösterilen film, dramatik bir aşk hikayesi anlatıyor. Film, katil balina eğitmeni Stéphanie ve geçirdiği kaza sonucu kendisini ona adayan Alain olarak Marion Cotillard ve Matthias Schoenaerts’ın uyumunu görmek için bile izlenebilir. Sinema biletinin yanında bonus olarak biraz gözyaşı da olabileceğini hatırlatayım.

Haftanın Aksiyonu: Iron Man 3

İlkini 2008′de izlediğimiz Iron Man filmleri, Robert Downey Jr.‘ın rol için uygunluğundan ukalaca esprilerine, ses ve görsel efektlerdeki başarısına kadar yılın en iyi büyük bütçelilerinden olmuştu. 2010′daki vasat devam filminin ardından Iron Man’i geçtiğimiz sene “Avengers”da izledik. Son beş yıldır neredeyse Iron Man ve Sherlock Holmes olmak dışında göremediğimiz Robert Downey Jr., şimdi de “Iron Man 3” ile karşımızda. Filmde, kötü adam rolünde izleyeceğimiz Ben Kingsley dışında Guy Pearce, Rebecca Hall ve önceki filmlerde olduğu gibi Gwyneth Paltrow ve Don Cheadle da rol alıyor.

Haftanın İhtiyarları: Stand Up Guys (Eski Dostlar)

“Stand Up Guys” filminin adını ilk (ve son) kez Altın Küreler’de duymuştum. Film, Bon Jovi‘nin film için yaptığı “Not Running Anymore” şarkısıyla adaydı. Türkçe adından da anlayabileceğimiz üzere, film yıllar sonra tekrardan bir araya gelen ve eski defterleri açan dostlarla ilgili. Al Pacino‘nun canlandırdığı Val, 28 yılın ardından hapisten çıktıktan sonra Doc (Christopher Walken) ve Hirsch (Alan Arkin) ile bir araya geliyor.

Haftanın Yerlileri: Muhalif Başkan, Bir Hikayem Var ve Bir Gevrek, Bir Boyoz, İki de Kumru

Haftanın üç yerli yapımı sıkı bir muhalif olan Ferhan Şensoy‘un “Muhalif Başkan“ı, oyuncu listesinde Kadir Doğulu‘nun varlığı ile dikkat çeken ve zor şartlar altında filmini çekmeye çalışan bir sinemacının hikayesini anlatan “Bir Hikayem Var” ve son olarak adından İzmir fışkıran “Bir Gevrek, Bir Boyoz, İki de Kumru“.

Haftanın Yabancıları: Bekas (Neredesin Süpermen) ve De l’autre côté du périph (Zoraki İkili)

Geriye kalan son iki seçeneğimiz ise farklı coğrafyalardan farklı türlerde farklı hikayeler: İsveç, Finlandiya ve Irak ortak yapımı olan “Bekas”, 90′ların Saddam yönetimi altındaki Irak’ında iki evsiz erkek kardeşin hikayesini, hayallerini ve umutlarını anlatıyor. Diğer yanda Fransız filmi “De l’autre côté du périph”te geçtiğimiz yılın en fazla gişe yapmış Fransız filmi “Intouchables” ile yıldızı parlayan Omar Sy başrolde. Hollywood’da milyonlarca benzerini izlediğimiz, zıt ortakların maceralarını konu alan polis filmlerinden birini daha izlemeye hazır olun.

Haftanın Animasyonu: Max 3 (Max Maceraları: Dinoterra)

Ticari bir karakterin, dondurma Max’ın Aslan Max‘ının üçüncü sinema filmini izliyoruz. Tayland’daki The Monk Studios’a yaptırılan filmler dondurma satışlarına ne kadar etki ediyor bilemiyorum. Ama çocuklar yeterince seviyor olmalı ki üçüncü kez aynı yolu seçiyorlar. Filmin karakterlerini Hülya Avşar, Kenan Doğulu ve Yekta Kopan seslendiriyor.

Tabii geçtiğimiz haftanın filmleri de halen vizyonda… Seçiminiz ne olursa olsun, iyi seyirler!

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?