30 Mart Cumartesi günü başlayan 32. İstanbul Film Festivali devam ediyor! Festival, bölümleri ve filmleri hakkında birkaç ilginç bilgiyi derledik:

_32. İstanbul Film Festivali’nde 228 film ve 2 kısa film seçkisi gösteriliyor.

_Festivalin bu yıl en zengin bölümü “Dünya Festivallerinden“: Bu bölümde 5 kıtadan, 15 ülkeden, 23 filmin gösterimi yapılacak.

_Dünya Festivallerinden bölümünde yer alan “Kon-Tiki“, 93 milyon Norveç Kronu (yaklaşık 16.2 Amerikan Doları) bütçesi ile bugüne dek Norveç’te çekilmiş en pahalı filmdir.

_Yılmaz Erdoğan’ın “Kelebeğin Rüyası” ve Aslı Özge’nin “Hayatboyu” filmleri, festivalin hem Uluslararası hem de Ulusal Yarışma bölümlerinde yarışıyor. Bu durum en son 30. İstanbul Film Festivali’nde Seyfi Teoman’ın “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” filminde görülmüştü.

_Geçtiğimiz Şubat ayında düzenlenen 63. Berlin Film Festivali‘nin Uluslararası Yarışma bölümünde dağıtılan 10 ödülün 7′sinin sahibi olan toplam 6 film 32. İstanbul Film Festivali programında yer alıyor: “Pozitia copulului” (Altın Ayı – En İyi Film), “Epizoda u zivotu beraca zelja” (Grand Prix ve En İyi Erkek Oyuncu), “Prince Avalanche” (En İyi Yönetmen), “Pardé” (En İyi Senaryo), “Uroki Garmonii” (En İyi Görüntü Yönetmeni), “Promised Land” (Özel Mansiyon)

_Festival programında En İyi Belgesel Film dalında Oscar sahibi “Searching for Sugar Man” ile Oscar adayları “Kon-Tiki” (En İyi Yabancı Dilde Film) ve “The Gatekeepers” (en İyi Belgesel Film) gösteriliyor.

_Güney Amerika ülkesi Paraguay‘ın (ortak yapımlar dahil) 2010, 2011 ve 2012 yapımı filmlerinin toplam sayısı 10′dur. Festivalde gösterilen “7 cajas“, ülkenin uzun yıllar sonra çeklien ilk ticari filmidir.

_Festivalde gösterilen “Quartet“, 76 yaşındaki ünlü aktör Dustin Hoffman‘ın yönetmen koltuğunda oturduğu ilk filmdir.

_Richard Linklater‘ın kadın-erkek ilişkilerini akıcı senaryolarla anlattığı sevilen filmleri “Before Sunrise” ile “Before Sunset” arasında 9 yıl olduğu gibi, “Before Sunset” ve bu festivalde gösterilen “Before Midnight” arasında da 9 yıl vardır. Bu 9 yıl, filmlerin hem yapım yılları hem de hikayedeki karakterlerin hayatlarında geçen süredir.

_Festivalin Antidepresan bölümünde gösterilen “Queen of Montreuil” adlı Fransa-İzlanda filminin oyuncularından biri bir foktur. Yönetmen Sólveig Anspach, Venedik Film Festivali’nde bir foku yönetmenin kolay olmadığını, sette çok gerildiklerini, çizgi filmlerde oldukça sevimli gösterilen bu hayvanın aslında korkutucu olduğunu söylemiştir. Filmde rol alan fok yaklaşık 100 kg ağırlığında ve bir insan boyundadır.

_Gus van Sant‘ın yönettiği “Promised Land” filminde başrol oynayan Matt Damon, filmin senaristlerinden biridir. Damon’ın başrolünde oynadığı ve senaristleri arasında yer aldığı bir önceki film, kendisine En İyi Orijinal Senaryo dalında Oscar kazandıran ve yine Gus van Sant’ın yönettiği 1997 yapımı “Good Will Hunting”dir.

_Kadın Hikayeleri bölümünde gösterilen, 1960′ların Küba Krizi döneminde geçen “Ginger & Rosa” filminde 17 yaşındaki Ginger’ı canlandıran Elle Fanning, aslında 14 yaşındadır ve Dakota Fanning’in kardeşidir.

_Vampirleri merkezine alan en ünlü filmlerden “Interview with the Vampire”ın yönetmeni Neil Jordan, bu filmden 18 yıl sonra Festival’de gösterimi yapılacak bir başka vampir filmine, “Byzantium“a imza atmıştır.

_Festivalde gösterilen “Starlet“, filminin oyuncularından 1925 doğumlu Besedka Johnson‘ın rol aldığı ilk filmdir. Oyuncu, filmin İstanbul Film Festivali gösteriminden 2 gün önce vefat etmiştir.

_Festivalin Ustalar bölümünde gösterilecek, Hollandalı yönetmen Paul Verhoeven‘in filmi “Steekspel“, tamamen crowdsourcing (kitle fonlaması) yöntemi ile çekilmiştir. Filmin senaryosundaki dönüm noktalarından müziğine kadar tüm yapım süreci halk tarafından belirlenmiştir. 85 dakikalık filmin ilk yarısı bu süreci belgelerken, ikinci yarısı filmin kendisinden oluşmaktadır.

İstanbul Film Festivali filmleriyle ilgili izlenimlerinizi theMagger’da yazabilir, Nisan ayı sonunda yayınlanacak theFilm dergimize katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca Instagram kullanıcıları #festivalruhu ve #themaggerda hashtagleri ile festivalde, fuaye ve film sohbetlerinde çektikleri fotoğraflarını paylaşabilirler.

Festival 14 Nisan’a kadar devam ediyor, herkese iyi seyirler!

Kaynaklar:
http://film.iksv.org, http://berlinale.org/en, http://www.inmagasinet.no, http://tiff.net, http://www.venice-days.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN