30 Mart – 14 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan 32. İstanbul Film Festivali’nin programı, yarışmaları, etkinlikleri ve konukları açıklandı! Her festival yazısında seçim yapmanın zorluğundan bahsediyorum, ama bu sefer gerçekten öyle: Programda 200’e yakın film bulunduğunu söylesem, sanırım işin boyutunu anlamış olursunuz. Program biletler alınana dek detaylıca incelenecek, kitap gibi okunacak. Öncesinde önemli bazı bilgiler vermek ve ilk bakışta bile göze çarpan birkaç filmi kaçırmamanızı garantilemek istedim:

Önemli Bilgiler:

32. İstanbul Film Festivali gösterimleri Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi, Nişantaşı City’s, Ortaköy Feriye ve Kadıköy Rexx sinemalarında 11:00, 13:30, 16:00, 19:00 ve 21:30 seanslarında yapılacak. Biletler hafta içi gündüz 5 TL, diğer seanslarda tam 15 TL, öğrenci 10 TL olarak değişecek.

Festivalde Altın Lale Uluslararası Yarışma, Altın Lale Ulusal Yarışma, FIPRESCI, Radikal Gazetesi Halk Ödülü, Sinemada İnsan Hakları: Avrupa Konseyi Sinema Ödülü FACE olmak üzere birçok farklı yarışmada ödüller dağıtılacak. Ulusal Yarışma jüri başkanı Tayfun Pirselimoğlu, Uluslararası Yarışma jüri başkanı ise Peter Weir olacak.

En anlamlı ödül ise bu yıl ilk kez verilecek olan Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü. Ödül, yarışma ya da yarışma dışı gösterimi yapılan Türkiye yapımı bir ilk filme verilecek. CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla önümüzdeki 5 yıl boyunca bu ödüle 30.000′er TL’lik katkı sağlayan Cem Yılmaz, “Sinemamızın değerli ismi Seyfi Teoman’ın adını yıllar boyunca anacak olmanın sevincini yaşadığını” belirtmiş.

Festivalin Onur Ödülleri oyuncu Lale Belkıs, görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı, oyuncu Ahmet Mekin ve senarist Ayşe Şasa‘ya, Yaşam Boyu Başarı Ödülü festivalin konukları arasında bulunan Costa-Gavras‘a, Sinema Onur Ödülü ise Peter Weir‘e takdim edilecek.

Program:

Uluslararası Yarışma‘da bu yıl 2 yerli yapım yarışıyor: Yılmaz Erdoğan’ın “Kelebeğin Rüyası” ve Aslı Özge’nin “Hayatboyu” filmleri. Yarışmanın diğer filmleri arasında Laurent Cantet’in “Foxfire“ı, Cafer Panahi’nin “Parde“si ve Juliette Binoche’un heykeltıraş Camille Claudel’i canlandırdığı “Camille Claude, 1915” öne çıkıyor.

Ulusal Yarışma‘da yarışacak 10 filmden 6′sı dünya, 2′si Türkiye prömiyerlerini İstanbul Film Festivali’nde yapıyor. Filmler arasında Derviş Zaim (Devir), Uğur Yücel (Soğuk) ve Onur Ünlü’nün (Sen Aydınlatırsın Geceyi) yeni filmleri de var. Yarışma filmleri dışında Yarışma Dışı 2 film, Yeni Türkiye Sineması bölümünde 6 film ve 13 yerli belgesel de festival programında. Sinemada İnsan Hakları Yarışması’nda yarışan iki yerli yapım ise “F Tipi Film” ve “Küf”.

Festivalin yeni bölümleri, kadınları merkezine alan “Kadın Hikayeleri” ve edebiyat uyarlamalarına yer veren “Edebiyattan Beyazperdeye”. Bu bölümlerde ilk göze çarpanlar Sally Potter’ın “Ginger & Rosa“sı ile Lasse Hallström imzalı “Hypnotisören“. İki bölüm dışında ayrıca yönetmenin son filmi “Post Tenebras Lux” dahil olmak üzere tüm filmlerinin gösterileceği “Gerçek Mucizedir: Carlos Reygadas” adında bir bölüm de mevcut.

Bazılarının adları değişse de, festivalin geleneksel bölümleri de varlığını sürdürüyor: “Ustalar”, “Yeni Bir Bakış”, “Dünya Festivallerinden”, “Mayınlı Bölge”, “Antidepresan” ve “NTV Belgesel Kuşağı”. Bu bölümlerde ilk göze çarpanlar En İyi Yabancı Film dalında Oscar adayı “Kon-Tiki“, En İyi Belgesel Oscar’ı kazanan “Searching for Sugar Man“, Ulrich Seidl’in “Cennet” üçlemesi, yılın en komik bağımsızları arasında gösterilen “Sightseers” ve Penn Badgley’nin Jeff Buckley’i canlandırdığı “Greetings from Tim Buckley“.

Ve Akbank Galaları… Bu yıl 13 filmden oluşan bomba filmlerimiz arasında “Before Sunrise” ile “Before Sunset “hayranlarının merakla beklediği “Before Midnight“, Almodovar’ın yeni filmi “Los amantes pasajeros“, Susanne Bier’den “Den skaldede frisør“, yeni bir Derek Cianfrance-Ryan Gosling işbirliği “Place Beyond the Pines“, yılın en sevimli roman uyarlamalarından “Perks of Being a Wallflower“, Neil Jordan’dan yıllar sonra yeni bir vampir hikayesi “Byzantium“, Gus van Sant’ın Berlin’de gösterilen “Promised Land“i, festivalin vazgeçilmezi François Ozon’dan “Dans la maison” ve Park Chan-wook’un ilk İngilizce filmi Nicole Kidman ve Mia Wasikowska’lı “Stoker“var!

Benim merak katsayıma göre sıraladığım Top10 listem şöyle:

1. Perks of Being a Wallflower (Stephen Chobsky, ABD)

2. Before Midnight (Richard Linklater, ABD)

3. Los amantes pasajeros (Pedro Almodovar, İspanya)

4. Den skaldede frisør (Susanne Bier, Danimarka)

5. Searching for Sugar Man (Malik Bendjelloul, İngiltere)

6. Kon-Tiki (Joachim Rønning & Espen Sandberg, Norveç)

7. Ginger & Rosa (Sally Potter, İngiltere)

8. Después de Lucía (Michel Franco, Meksika)

9. Hypnotisören (Lasse Hallström, İsveç)

10. Stoker (Park Chan-wook, ABD)

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Before Midnight’ın da festivalde olduğunu görünce kalbimin atış seslerinden arkadaki müzik sesini duyamaz oldum!!! Bu festival cidden süper geçeceğe benziyor.

  2. Kesin gidilmesi gereken film listesi pek kabarık duruyor. Bu sene umarım “hmm bu da ilginç duruyor, bakalım neymiş..” diye programıma film eklemeye yer olur. Ayrıca kemik festival izleyicisi dışındakileri de çeken “Before Midnight”a bilet bulma savaşlarını şimdiden hayal edebiliyorum!