İKSV’nin en köklü festivali, bu yıl 41. kez düzenleniyor. Bu yıl “Zaman ve Değişim” teması etrafında ve Borusan Holding’in sponsorluğunda 04 – 29 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek İstanbul Müzik Festivali’nin programı açıklandı. Biletler ise 02 Şubat Cumartesi günü satışa çıkıyor.

41. İstanbul Müzik Festivali’nin teması, programı, ödülleri ve detaylarını 30 Ocak Çarşamba sabahı düzenlenen basın toplantısında Bülent Eczacıbaşı, Zeynep Hamedi ve festival direktörü Yeşim Gürer Oymak’tan dinledik. Festival programında bu yıl, çoğunluğu “Zaman ve Değişim” temasına uygun repertuarları ile 22 konser yer alıyor. Bu konserlerde 500’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayacak festivalde iki sipariş eserin prömiyerleri de gerçekleşecek.

Festivalin bu yılki Onur Ödülü, dünyaca ünlü piyano ikilisi Güher ve Süher Pekinel‘e, Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise Polonyalı besteci Krzysztof Penderecki’ye takdim edilecek. Pekineller ödüllerini festivalin 04 Haziran tarihinde gerçekleşecek Açılış Konseri’nde, Penderecki ise 17 Haziran tarihinde gerçekleşecek ve bestecinin UNESCO ödüllü bestesi “52 Yaylı İçin Hiroşima Kurbanlarına Ağıt”ın (1960) Alexander Liebreich yönetimindeki Münih Oda Orkestrası tarafından seslendirileceği konserde alacak.

Festivalin Kâmran İnce‘ye sipariş ettiği “Nasreddin Hoca” eserinin dünya prömiyeri, Berlin Counterpoint Ensemble tarafından 19 Haziran tarihinde Süreyya Operası’nda gerçekleşecek. Letonyalı besteci Peteris Vasks‘a Amsterdam Sinfonietta, Amsterdam Viyolonsel Bienali ve Toronto Senfoni Orkestrası ve festivalin ortak siparişi olan Viyolonsel Konçertosu ise Türkiye’de ilk kez 25 Haziran tarihinde Sol Gabetta ve Amsterdam Sinfonietta tarafından seslendirilecek.

41. İstanbul Müzik Festivali’nin en dikkat çekici yanı, genç sanatçılara her zamankinden daha çok yer vermiş olması. Festivalin Açılış Konseri’nde solist olarak yer alacak 17 yaşındaki Veriko Çumburidze, genç çellistler Sol Gabetta ve Gautier Capuçon, Fransız piyanist David Fray gibi sanatçıların yanı sıra, geçtiğimiz yıl başlayan yarışma ve konser “Festival Genç Solistini Arıyor” da bu yıl devam ediyor. Geçtiğimiz yıl keman dalında düzenlenen ve sonucunda Emre Engin’in solist olarak yer aldığı konser serisi, bu yıl çellistini arıyor. Konser, 10 Haziran tarihinde gerçekleşecek. Ayrıca toplantıda, festival boyunca şehrin farklı yerlerinde genç sanatçılar tarafından ücretsiz konserler verileceği de duyuruldu. Bu konserlerin programı ise Nisan ayında açıklanacak.

Festivalin en ünlü konuk orkestraları iki gece üst üste konser verecek olan Deutsche Kammerphilharmonie Bremen ve “Zaman ve Değişim” temalı programı ile  Münih Oda Orkestrası… Dünyanın en büyük viyola sanatçılarından Kim Kashkashian ve keman virtüözleri Maxim Vengerov ile Vadim Repin de festivalin konukları arasında.

Türk müziğinden Barok müziğe, çağdaş klasik müzikten romantik döneme uzanan programı ve konukları ile İstanbul Müzik Festivali’ni izlemek için şimdiden Haziran gelsin istiyoruz!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN