Yeryüzünde pek az bulunan şehir-devletlerden biri olan Singapur; Hintlilerden Malaylara, Çinlilerden Endonezyalılara kadar çok sayıda millete ev sahipliği yapan, dünyanın en stratejik limanlarından biri. İstanbul ile kıyasladığımızda pek mini kalan bu ada ülkesi, çoğumuz için uzun bir tatil rotası olmaktan çok, aslında önce bir aktarma merkezi. Bu nedenle, Uzakdoğu ve Avustralya’daki tatillerin öncesinde uçaklar arası sürenizi biraz uzatarak, Singapur’da soluklanıp ışıltılı bir molaya kendinizi bırakabilirsiniz. Görebileceğiniz her yeri sonradan elle yapılmış olan adada, mutlaka görülmesi gereken 5 yeri theMagger için yazdım.

5  Maddede Mini Singapur Rehberi
5 Maddede Mini Singapur Rehberi

Marina Bay Sands: 

Asya’nın bu çok ışıklı, pek havalı adasında ilk istikamet; binlerce mil öteden insana Singapur’a gitme hayali kurduran Marina Bay Sands oteli ve çevresi. Ülkenin simgelerinden biri olan oteli  etkileyici mimarisi ve sonsuzluk havuzuyla mutlaka daha önceden duymuşsunuzdur. Marina Bay Sands; 3 büyük kuleden, büyük bir alışveriş merkezinden ve şans oyunlarını sevenler için yapılmış dev bir kumarhaneden oluşuyor. Burası, Asyalıların çoğunlukta olduğu yoğun bir turist populasyonunun direkt adresi, Singapur’un ise en güzel manzaralarını sunan, lüks ve ihtişam bölgesi.

2
Marina Bay Sands

Gitmeyi planlayanlar için mini bir not; ünlü sonsuzluk havuzuna girip gökdelen manzarasına karşı yüzebilmek için otelde en az 1 gece konaklamanız şart. Alışveriş merkezi ve tesis içindeki gurme restoranlar ise herkese açık.

Marina Bay Sands – Sonsuzluk Havuzu – Infinity Pool
 Marina Bay Sands – Skypark & Sonsuzluk Havuzu

Gardens by the Bay: 

Marina Bay Sands tesisi haricinde sizi bu bölgede bekleyen muhteşem de bir parklar bütünü var; Gardens by the Bay. Asya’nın en yeşil ükesi olmak hedefi ve ‘bahçe içinde şehir’ vizyonuyla başlanan Gardens by the Bay, 101 hektardan oluşan o kadar büyük bir alanı kaplıyor ki buraya birkaç saat ayırmak az bile. Üç büyük parktan oluşan bu yeşili bitmeyen yerde size Dragonfly ve Kingfisher Gölleri, çok çeşitli bitki örnekleri, sanat eserleri, eğlenceli aktiviteler, gözlem noktaları ve galeriler eşlik edecek.

Gardens by the Bay – The Supertree Grove
Gardens by the Bay

Gardens by the Bay’de yapabileceklerinizi şöyle listeleyelim:

– Singapur Flyer ile tepeden manzara keyfi sürmek,

– Flyer sonrası park içindeki iç bahçeleri keşfetmek,

5  Maddede Mini Singapur Rehberi
Flower Dome, Gardens by the Bay

– Parktaki gözlem noktalarını ve galerileri gezmek: Parktaki bitkilerin fotosentez, gölge gibi ihtiyaçlarına yardım ettiği için ‘süper ağaçlar’ olarak adlandırılan, parkın sembolü The Supertree Grove, yerden 22 metre yükseklikten izleyeceğiniz manzara yolu için OCBC Skyway, Akdeniz ikliminde yetişen bitki türleri başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden getirilmiş çiçeklerin sergilendiği Flower Dome, deniz seviyesinin 3000 metre yükseğinde yetişen tropik ve dağlık bitkilerin galerisi Cloud Forest,

– Saat 19.30 olduğunda, nehir kenarına yerleşip 20.00’de başlayacak olan 15 dakikalık Wonder Full ışık şovunu izlemek.

Wonder Full – Marina Bay 1
Wonder Full, Marina Bay

Orchard Road: 

Singapur gerçek anlamda bir alışveriş cenneti! Ünlü Orchard Caddesi’nde yan yana sıralanan alışveriş merkezleri, lüks markaların amiral mağazaları ve butikler ile alışverişin Singapurluların ulusal sporu olduğunu tahmin etmek çok da zor değil. Orchard; moda ve lüksün bir araya toplandığı, adanın bu alandaki ününü haklı şekilde kanıtlayan ışıltılı bir cadde. Burada ION Orchard Mall, [email protected], Takashimaya ve Paragon’a gidip eğlenceli bir sabah geçirebilirsiniz.

5  Maddede Mini Singapur Rehberi
Emerald Hill, Orchard Road

Orchard Caddesi’nde görmeniz gereken yerlerden biri de Emerald Hill. Barok-Çin stilindeki evleriyle, önceleri Peranakan toplumunun zengin kesimine hitap eden cadde; şimdi trend kafe ve barların bölgesi. Singapur, müze müze gezeceğiniz bir yer değil; sokakları kendisini ve kozmopolitliğini daha iyi anlatıyor.

Little India:

Şehir planamasında en üst noktaya ulaşan Singapur çok milletin birlikte yaşadığı mini bir ada; merkezde yaşayan Singapurluların yerini biraz uzaklarda nüfusu yoğun milletlerin mahalleleri alıyor. Milletleri iç içe yaşamaktan ayırıp, özel sınırlar koymak konusunda çok olumlu düşüncelerim yok; ama bu çözümün Singapur açısından renkli sonuçlar doğurduğu kesin! Örneğin; Hint mahallesi Little India.

Little India 2
Little India

Little India’ya girdiğiniz an Hindistan’a gelmiş gibi hissediyorsunuz. Havada baharatlı Hint yemekleri kokusu, sokaklarda Singapur standartlarının çok uzağında Hint dükkanları ve rengarenk evleriyle ayrı bir dünya burası. Hindistan’a ait yerel tatların, kıyafetlerin satıldığı Tekka Centre ile kalabalığı hiç bitmeyen en eski tapınaklardan Sri Veeramakaliamman, Little India’nın mutlaka görülmesi gereken noktalarından. Kalan zamanı buradaki renkli evleri bulup, önünde fotoğraf çekmekle harcayın! Şiddetle tavsiye!

3
Sri Veeramakaliamman Tapınağı, Little India

Kampong Glam ve Haji Lane: 

Little India bölgesinin hemen yanındaki Kampong Glam ise Singapur’da Arap kültürüne giden en kısa yol. Başta Malay ve Arap göçmenlerin yaşadığı bölgede Müslüman adetleri ve mimarisi hemen kendini hissettiriyor. Tekstilciler, kumaşçılar ve halıcılarla dolu sokaklara Arap restoranları eşlik ediyor, hatta çok özlediyseniz bir Türk kahvesi içmek için Derwish Turkish Restaurant’ta mola bile verebilirsiniz.

5  Maddede Mini Singapur Rehberi
Haji Lane

Tamam, kabul ediyorum; Kampong Glam buraya kadar çok çekici değil. Bu yüzden, yazıyı bitirmeden Singapur’la ilgili en büyük favorimi açıklıyorum: Haji Lane.

Haji Lane – Kampong Glam 1
Haji Lane

Haji Lane; sadece Kampong Glam’in değil, bence Singapur’un da en canlı sokağı. Haji Lane’ye gidin, sokaktaki tasarım butikleriyle konsept kafeleri keşfedin. Saatler harcanır, ev döşenir, çok net söylüyorum. Burası Singapur’da en çok seveceğiniz yerlerden biri olacak. Gördüğünüz gibi, benim de öyle.

5  Maddede Mini Singapur Rehberi
 Haji Lane