Güneşin güzel yüzünü göstermekle kalmayıp hafiften yakmaya da başladığı haziran ayı, İstanbul’da yaşayanlar için 1973 yılından bu yana bambaşka bir anlam taşıyor. Ülkemiz kültür sanat yaşamında özel bir yerde bulunan ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın amiral gemisi niteliği taşıyan organizasyonu İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 51. yaşını kutluyor. Borusan Holding sponsorluğunda 1-17 Haziran 2023 tarihleri arasında müzikseverlerle buluşmaya hazırlanan 51. İstanbul Müzik Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da dopdolu bir program sunuyor. 51. yılında 25 konserde 60’ın üzerinde ismi ağırlayacak festivaldeki konserler, İstanbul’un farklı noktalarına yayılan 18 farklı mekanda gerçekleştirilecek. Sekiz eserin dünya, dört eserin ise Türkiye prömiyerini gerçekleştireceği festivalde her yaştan müziksevere hitap eden konserler arasından seçim yapmak ise çoğu zaman zor olabiliyor. Ben de bu yazımda festivalin kaçırılmaması gereken beş konserini derleyip nokta atışı adımlarla ilerlemek isteyen müzikseverler için bir liste hazırladım. Keyifli okumalar.

51-i%cc%87stanbul-muzik-festivali-afisi-kare
51. İstanbul Müzik Festivali | Fotoğraf Kaynağı: İKSV

51. İstanbul Müzik Festivali’nden Kaçırılmaması Gereken 5 Konser

Les Vents Français & Éric Le Sage “Fransız Rüzgârları”

les-vents-francais-eric-le-sage
Les Vents Français & Éric Le Sage | Fotoğraf: İKSV

Festivalin hiç kuşku yok ki konserleri kadar mekanları da çok özel. Onlardan biri olan Fransız Sarayı, 183 yıllık tarihi atmosferinde Fransa’nın yetiştirdiği ve günümüzün en büyük piyanistlerinden Éric Le Sage ile ülkenin başarılı nefesli çalgılar beşlisi olan ve “Fransız Rüzgârları” olarak tanınan Les Vents Français topluluğunu ağırlayacak. İstanbul’un tatlı bir haziran akşamında Fransız rüzgârı estirecek konserde müzisyenler; Ibert, Ravel, Saint-Saëns ve Poulenc gibi Fransız bestecilerin yanı sıra Mozart ve Beethoven’dan da eserler seslendirecek. Konser, 7 Haziran 2023 Çarşamba günü saat 20.00’de Fransız Sarayı’nda gerçekleştirilecek.

Fazıl Say & Serenad Bağcan

fazil-say-6
Fazıl Say | Fotoğraf Kaynağı: İKSV

Ülkemizin yetiştirdiği en değerli piyanist ve bestecilerinden biri olan Fazıl Say’ın olmadığı bir İstanbul Müzik Festivali düşünülemez tabii ki. Festivalin bir önceki yılında kendisinin İstanbul Senfonisi’ni dinlemiş bir müziksever olarak bu yılın öneri listesinde kendisini yazmasam olmazdı. Bugüne kadar Türk edebiyatında derin izler bırakan şair ve yazarların eserlerinden esinlenerek bestelediği şarkılarına bu kez kadın şairlerin eserlerini ekleyen Say’ın festivalin siparişi üzerine Türk kadın şairlerden ilhamla bestelediği eserlerden oluşan yeni projesi, festivalde dünya prömiyerini yapacak. Cumhuriyetin, yetenekli ve üretken kadınlarının kaleme aldığı unutulmaz şiirlerden doğan bestelerini, Say ile yıllardır birçok kez aynı sahneyi paylaşan mezzo-soprano Serenad Bağcan seslendirecek. İkiliye kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ferit Odman eşlik edecek. Festival boyunca iki kez sahne alacak Say’ın konserleri 8 Haziran 2023 Perşembe günü saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda, 14 Haziran 2023 Çarşamba günü saat 20.00’de ise Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda olacak.

Anne-Sophie Mutter & Mutter’s Virtuosi

mutters-virtuosi
Mutter’s Virtuosi | Fotoğraf Kaynağı: İKSV

Çağımızın en büyük keman virtüözlerinden olan Anne-Sophie Mutter’in 60. yaşını kutlayan festival, kendisine bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü takdim edecek. 1976 yılında, henüz 13 yaşındayken yeteneğiyle Herbert von Karajan’ın ilgisini çekerek büyük şefle birlikte çalışmaya başlayan Alman diva, kendi adını taşıyan vakfının desteklediği genç müzisyenlerden oluşan Mutter’s Virtuosi yaylı orkestrasıyla birlikte festivalin bu yılki unutulmaz performanslarından birine imza atacak. Müzikseverlerin huzuruna Johann Sebastian Bach’tan André Previn’e uzanan bir repertuvarla çıkacak Mutter ve ekibinin konseri 13 Haziran 2023 Salı günü saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda olacak.

Salzburg Mozarteum Orkestrası & Arabella Steinbacher

salzburg-mozarteum-orkestrasi
Salzburg Mozarteum Orkestrası | İKSV

Klasik müzikle ilgilensin veya ilgilenmesin sanıyorum ki herkesin tanıdığı bir isim olan Wolfgang Amadeus Mozart, kimi müzikseverler için bambaşka bir tutkuyu ifade ediyor. Tam da bu tutkunun peşinde olanları düşünen festival, tüm programı Mozart’ın eserlerinden oluşan günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden Arabella Steinbacher ve dünyanın en iyi klasik müzik topluluklarından, tecrübeli şef Matthew Halls’ın yönetimindeki Salzburg Mozarteum Orkestrası’nı ağırlayacak. Geniş repertuvarında sayısız eser yer alan ve festival seyircisinin karşısına sekiz yıl aranın ardından yeniden çıkacak olan Steinbacher, tamamen Mozart’a adanan unutulmayacak bir akşamla sunacağı konseriyle 16 Haziran 2023 Cuma günü saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda olacak.

Binboğalar Efsanesi

hezarfen-binbogalar-trio
Hezarfen, Binboğalar Trio | Fotoğraf Kaynağı: İKSV

Festivalin kapanışı müzik, edebiyat ve tiyatronun iç içe geçtiği bir tecrübe vadediyor müzikseverlere. Türk edebiyatının büyük yazarı Yaşar Kemal’in destansı romanı Binboğalar Efsanesi’nin müzikli tiyatro uyarlaması, usta yazara hayranlığıyla bilinen Amerikan besteci Michael Ellison’ın önderliğinde sahnede hayat bulacak. Michael Ellison’ın müziğini, metin ve rejide Simon Jones, koreografide Evrim Akyay, videoda NohLab ve Can Okan’ın şefliğindeki Hezarfen Ensemble tamamlayacak. Festivalde dünya prömiyerini yapacak eser, gelenekselliği çağdaş ve klasik bir duyarlılıkla harmanlayan kendine özgü müzikal anlatısı ile 17 Haziran 2023 Cumartesi günü saat 14.00 ve 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda edebiyat ve müzikseverler arasında bir köprü kuracak.

51. İstanbul Müzik Festivali, konserler ve merak ettiğiniz diğer tüm ayrıntılara muzik.iksv.org adresinden ulaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli festivaller.

Kapak Fotoğrafı: aa.com.tr

İlginizi çekebilir: Başak Aydın’dan Aydın Dorsay ile Borusan Sanat ve Müzik Gündemi Üzerine