11-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 69. Cannes Film Festivali’nde ödül kazanan filmler, dün geceki törenle sahiplerini buldu. Sinema dünyasının en önemli ödülü kabul edilen Altın Palmiye, Ken Loach’un oldu!

cannes 2016 - ken loach 2

Asghar Farhadi’den Park Chan-wook’a, Pedro Almodóvar’dan Paul Verhoeven’e dünya sinemasının büyük ustalarının Altın Palmiye için yarıştığı 69. Cannes Film Festivali’nde kazanan, 2006’da da The Wind That Shakes the Barley ile ödülü kucaklayan Ken Loach oldu.

cannes 2016 - xavier dolan

Yılın dikkat çekici ödüllerinden biri de, genç yaşına rağmen dört filmi Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan, 2014’te Mommy ile Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olan Xavier Dolan’ın kazandığı Grand Prix (Jüri Büyük Ödülü) oldu. İşte, yılın öne çıkan ödülleri ve kazanan filmlerden bazıları:

 ***

Cannes Film Festivali 2016 Filmleri

I, Daniel Blake | Ken Loach, İngiltere

İkinci kez Altın Palmiye ile ödüllendirilen Ken Loach, her zamanki gibi, işçi sınıfının dertlerini ele aldığı bir yapımla yarışıyordu Cannes’da… Hayatının büyük bir kısmını Newcastle’da işçi olarak çalışarak geçirmiş 59 yaşındaki Daniel Blake’in bir kalp krizi geçirmesiyle başlayan film, hayatında ilk kez devletin yardımına ihtiyaç duyan bu adamın mücadelesini ele alıyor. Daniel’in sağlık sistemiyle olan mücadelesinde ona eşlik eden isim ise iki çocuklu bir bekar anne, Daisy.

Juste la fin du monde (It’s Only the End of the World) | Xavier Dolan, Kanada-Fransa

İlk filmi J’ai tué ma mère’den (I Killed My Mother) itibaren kalburüstü filmlerle eleştirmenlerin ve izleyicinin gönlünü fetheden Xavier Dolan, Cannes basamaklarını da sağlam adımlarla çıkmaya devam ediyor. Bir önceki filmi Mommy Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Dolan, bu yıl da Grand Prix’nin sahibi oldu. Fransız sinemasının en ünlü yüzlerini (Nathalie Baye, Vincent Cassel, Marion Cotillard, Léa Seydoux, Gaspard Ulliel) bir araya getiren filmde, 12 yıl sonra ölmek üzere olduğunu açıklamak üzere evine dönen bir yazarın ailesi ve çevresi ile yüzleşmesi anlatılıyor.

Bacalaureat (Graduation) | Cristian Mungiu, Romanya

Orta yaşlı doktor Romeo Aldea, kızını 18 yaşına geldiği anda yurt dışında eğitim görmeye yollamak üzere büyütmüş, bunun hayaliyle yaşamış bir baba… İyi bir öğrenci olan kızı Eliza, planlandığı gibi burslu bir şekilde İngiltere’de eğitim görmek üzere kabul almış olsa da, filmde ikilinin yaşamı Eliza’nın liseden mezun olmak için geçmesi gereken ilk sınavından bir gün önce uğradığı saldırı ile değişiyor. Hayaller ve prensiplerin çatıştığı bir noktada insan doğasını iyi analiz eden bir film izleyeceğiz gibi duruyor, Altın Palmiye’nin 2007’deki sahibi Romanyalı yönetmen Cristian Mungiu’dan. Yönetmen, En İyi Yönetmen ödülünü Olivier Assayas ile paylaştı.

Personal Shopper | Olivier Assayas, Fransa

Modanın kirli yüzünü gösteren Personal Shopper, Olivier Assayas’ı oldukça iyi eleştiriler alan Clouds of Sils Maria’nın ardından bir kez daha Kristen Stewart ile buluşturuyor. Filmin ana kahramanı Maureen, nefret ettiği işiyle, bir ünlünün gardrobunu yönetmekle uğraşmanın yanı sıra bir de kısa süre önce ölen ikiz erkek kardeşinin yasını tutmakta. Yönetmen, En İyi Yönetmen ödülünü Cristian Mungiu ile paylaştı.

Forushande (The Salesman) | Asghar Farhadi, Fransa-İran

Jodaeiye Nader az Simin’in (A Separation) Oscar ödüllü yönetmeni Asghar Farhadi, günümüz İran sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olarak bu yıl da iki ödülle Cannes’a damgasını vuranlardan. Tahran’da yaşadıkları evden taşınmak zorunda kalan Emad ve Rana’nın yeni evlerinin eski kiracası nedeniyle başlarına gelen olaylara odaklanan film, senarist olarak da harikalar yaratan yönetmen Farhadi tarafından Arthur Miller’ın tiyatro oyunundan İran’a ve sinemaya uyarlanmış durumda. Filmdeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Shahab Hosseini’ye Taraneh Alidoosti eşlik ediyor.

American Honey | Andrea Arnold, İngiltere

Red Road ve Fish Tank gibi filmleriyle büyük beğeni toplayan İngiliz Bağımsız Sineması’nın önemli yönetmenlerinden Andrea Arnold’ın yeni filminde başrolleri Sasha Lane, Shia LaBeouf ve Riley Kenough paylaşıyor. American Honey, evinden kaçan Star adlı bir genç kızın ABD’nin ortabatısında kapıdan kapıya gezerek dergi aboneliği satmaya çalışan bir grup gence takılarak çılgın geceler ve hareketli günler geçirmesine odaklanıyor.

Ma’Rosa | Brillante Mendoza, Filipinler

Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülü ise Filipinler’e, dört çocuğu olan ve filme adını veren Ma’Rosa karakterini canlandıran Jaclyn Jose’nin oldu. Film, yoksul bir mahallede bir dükkan işleten, herkes tarafından sevilen ve fakat aynı zamanda el altından uyuşturucu satan Ma’Rosa’nın bir gün tutuklanmasını ve hapisten kurtulmak için kendinin ve çocuklarının feda edebileceklerini konu alıyor..

Ah-ga-ssi (The Handmaiden) | Park Chan-Wook, Güney Kore

Cannes Film Festivali’nin yaklaşık on yıldır bir filmdeki sanatsal ya da teknik başarısı nedeniyle ekipten bir sanatçıya verilen ödülü Vulcain Ödülü’nün bu yılki sahibi Mademoiselle filminin sanat yönetimindeki başarısıyla Seong-Hie Ryu’a layık görüldü. Kore sinemasının ustalarından Park Chan-Wook’un yeni filmi, 1930’ların Kore’sindeki bir cariyenin entrikalarına odaklanıyor.

Hymyileva mies (The Happiest Day in the Life of Olli Mäki) | Juho Kuosmanen, Finlandiya-Almanya-İsveç

Cannes Film Festivali’nde ana yarışma dışında olmasına rağmen en ilham verici filmlerin çıktığı, bizi yeni yönetmenlerle tanıştıran bölümü Un certain regard’ın bu yılki büyük ödülü Finlandiya’ya gitti. Film, 1962’de Finlandiya adına dünya tüysiklet boks şampiyonasında yarışan, başarılı boksör Olli Mäki’nin yaşamına odaklanıyor. Biraz kilo kaybetmesi ve konsantre olması yıldızlaşması için yeterli olacak olan sporcuyu bekleyen ufak bir sorun karşımıza çıkıyor: Aşk.

Divines | Houda Benyamina, Fransa

Cannes Film Festivali’nin bir ilk filme verilen Altın Kamera ödülü ise bu yıl ülke dışına çıkmayan ödüllerden. Houda Benyamina’nın ilk filmi, bir Fransız banliyösünde, iki genç kızın suç dünyasıyla yolalrı kesişen büyüme hikayesini anlatıyor.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN