1970’ler Hollywood stüdyoları için değişimin ve yeniliklerin on yılıydı.Büyük stüdyoların gereklilikleri dışında yer alan, dolaylı da olsa çalkantılı 60’ları yansıtan, bağımsız filmler ilk defa bu yıllarda ortaya çıktı. Francis Ford Coppola, William Friedkin, Hal Ashby, Bob Rafelson, Martin Scorsese, Dennis Hopper ve Peter Bogdanovich gibi yönetmenler Hollywood sinemasını etkileri bugün de devam edecek şekilde değiştirdiler. O yıllardan bugün klasik özelliği kazanmış beş filme göz atalım:

Easy Rider (1969)

EASYRIDER-SPTI-14.tif

Amerika’nın küçük kentlerindeki hoşgörüsüzlüğü yansıtan bu film Dr. Strangelove ve Barbarella’nın da yazarı olan Terry Southern, Peter Fonda ve Dennis Hopper tarafından yazıldı. Hopper’ın yönetmenliğini de yaptığı film Los Angeles’dan New Orleans’a motorsikletle yolculuk yapan iki uyumsuzun hikayesini anlatıyordu. Yapım Cannes’da en iyi ilk film ödülünü aldı.

The Conversation (1974)

MV5BMmUxM2RiNWEtYjcwMS00MjYzLTlkZmQtMmUyMDFkZTBkYWQ1XkEyXkFqcGdeQXVyNjUwNzk3NDc@._V1_

Francis Ford Coppola’nın Baba’dan sonra çektiği ilk film… Bir dinleme uzmanının genç bir çiftin konuşmalarını dinledikten sonra çiftin öldürülecekleri şüphesiyle gerçeği aramasını anlatıyor. San Francisco’da yaşayan ve caz hayranı olan Harry Caul’un hayatı işinden ibarettir ve işinin niteliği zamanla en yakınlarından bile uzaklaşmasına yol açar. Yapımcılığını da Coppola’nın film şirketi ve stüdyosu Zoetrope’un üstlendiği filmin bütçesi 1,6 milyon dolardı.

Five Easy Pieces (1970)

g7A95eV

Yönetmenliğini Bob Rafelson’un yaptığı filmin baş rolündeki Jack Nicholson’ı burjuva bir aileden gelen ve piyanistlik kariyerini geride bırakarak işçi olarak petrol havzalarında çalışan Robert Dupea olarak izliyoruz. Bir barda garson olan sevgilisi ile kalp krizi geçirmiş babasını görmek için aile evine giden Robert piyanist kardeşi ve ailesiyle yüzleşmek zorunda kalır. Yönetmen Rafelson The Monkees müzik grubunun da kurucularından birisi.

Paper Moon (1973)

pm-c-3

Joe Davis Brown’un Addie Prey romanından hareketle çekilen filmde Love Story’deki rolüyle bilinen Ryan O’Neal oynuyor. 20’lerdeki Büyük Buhran zamanında 10 yaşındaki bir kızla Orta Batı’da arabasıyla İncil satan bir üçkağıtçıyı anlatan film, en iyi baba-kız filmlerden biri kabul ediliyor. Küçük kız rolündeki Tatum O’Neal en iyi yardımcı oyuncu Oscar’ını kazanan en genç aktris olmuştu.

Coming Home (1978)

static1.squarespace

Hal Ashby’nin başrollerinde Jane Fonda, Bruce Dern ve Jon Voight’in rol aldığı filmi bir Vietnam dramı. Müzikal zenginliğiyle dikkat çeken filmde Bob Dylan, Rolling Stones, Tim Buckley, Neil Young, Beatles, Aretha Franklin ve Jefferson Airplane’den şarkılar duymak mümkün.