Avrupa’nın en önemli üç film festivalinden biri olan ve bu yıl 73. kez düzenlenen Venedik Film Festivali, cumartesi gecesi dağıtılan ödüllerle sona erdi! İ

venedik

Uzakdoğu sinemasının önemli yönetmenleri arasında yer alan Lav Diaz’ın yeni filmi Ang Babaeng Humayo (The Woman Who Left) büyük ödül Altın Aslan ile ödüllendirildiği festivalde öne çıkan, merakla beklediğimiz filmler arasına eklenecek 10 film şöyle:

73. Venedik Film Festivali’nde ana yarışmanın dışındaki Orizzonti bölümünde gösterilen, Reha Erdem imzalı Koca Dünya filminin bu bölüm jürisinin özel ödülüyle festivalden ayrıldığını da hatırlatalım.

koca dunya

Mayıs ayında düzenlenen Cannes Film Festivali’nde öne çıkan filmleri hatırlamak isterseniz 69. Cannes Film Festivali’nde Öne Çıkan 10 Film listemize göz atabilirsiniz…

***

Venedik Film Festivali 2016 Filmleri

Ang babaeng humayo  (The Woman Who Left) | Lav Diaz, Filipinler

8 saat uzunluğundaki bir önceki film kısa bir süre önce Berlin Film Festivali’nde yarışan Filipinli yönetmen Lav Diaz, yeni filmi The Woman Who Left ile 73. Venedik Film Festivali’nin büyük ödülünün sahibi oldu. Film, 30 yıl hapis yatıp tekrar özgürlüğüne kavuştuktan sonra dünya düzeninin hiç değişmediğinin farkına varan, üstelik dünyanın insan ticareti merkezi haline gelmiş ülkesi Filipinler’de yaşamın daha da zorlaştığını fark eden bir kadının hikayesini anlatıyor.

Nocturnal Animals | Tom Ford, ABD

İlk filmi A Single Man ile olağanüstü eleştiriler alan moda tasarımcısı-yönetmen Tom Ford, 7 sene sonra imza attığı ikinci filmi Nocturnal Animals ile ödül sezonuna iddialı bir başlangıç yapmış oldu. Hikaye içinde hikaye formundaki film, bir sanat galerisi sahibi olan Susan Morrow’un 20 yıl önce terk ettiği eski eşinin yazdığı roman ile yüzleşmesini konu alıyor. Oyuncu kadrosunda Amy Adams’tan Jake Gyllenhaal’a, Michael Shannon’dan Laura Linney’e birçok ünlü yıldızı barındıran film, Austin Wright’ın “Tony and Susan” romanının bir uyarlaması.

La région salvaje (The Untamed) | Amat Escalante, Meksika-Danimarka-FRansa-Almanya-Norveç

2013 yılında bir önceki filmi ile Cannes Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödülü ile ayrılan Amat Escalante, bu kez bu ödülü Venedik Film Festivali’nde kazanan iki isimden ilki oldu. Yönetmenin yeni filmi La región salvaje, iki oğullarıyla birlikte küçük bir kasabada yaşayan bir çiftin, gizemli bir yabancının ve ormanın içerisindeki varlığından bahsettiği gizemli bir kulübenin hayatlarına aniden girmesiyle nasıl etkilendiklerini anlatıyor.

Ray (Paradise) | Andrei Konchalovsky, Rusya

Andrei Konchalovsky, 73. Venedik Film Festivali’nin En İyi Yönetmen ödülünü Amat Escalante ile paylaşan isim oldu. Yönetmenin yeni filmi Paradise, II. Dünya Savaşı yıllarında geçiyor ve üç kişinin, Olga, Jules ve Helmut’un politik çıkarlar ve cinsellik ile şekillenen hikayesini anlatıyor.

Jackie | Pablo Larraín, ABD-Şili

Tony Manero, No ve El club gibi filmleriyle tanıdığımız Şilili yönetmen Pablo Larraín’in İngilizce çektiği ilk film, önemli bir biyografi: Jackie, First Lady Jacqueline Kennedy’nin, eşinin suikastinin ardından yaşadıklarını, yas sürecini ve travmasını konu alıyor. Filmin başrolünde Jacqueline Kennedy olarak Natalie Portman yer alırken, ona Peter Sarsgaard, Greta Gerwig ve John Hurt gibi isimler eşlik ediyor. Jackie’nin Pablo Larraín’in bu yılki tek iddialı filmi olmadığını, bir diğer biyografi olan Gael García Bernal’li Neruda’yı da bu yıl izleyeceğimizi hatırlatalım.

The Bad Batch | Ana Lily Amirpour, ABD

A Girl Walks Home Alone at Night adlı ilginç vampir hikayesiyle dikkat çekici bir ilk filme imza atan İran asıllı yönetmen Ana Lily Amirpour’un yeni filmi, Texas’ta geçen ve yamyam bir topluluğun distopik hikayesini anlatan The Bad Batch. Film yalnızca distopik ve fantastik temasıyla değil, iddialı oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor: Keanu Reeves, Jim Carrey, Diego Luna, Jason Momoa ve Giovanni Ribisi, filmde izleyeceğimiz oyunculardan bazıları…

El ciudadano ilustre (The Distinguished Citizen) | Mariano Cohn & Gastón Duprat, Arjantin-İspanya

El ciudadano ilustre, ünlü bir yazarın dünya çapında Nobel Edebiyat Ödülü dahil birçok prestijli ödülü reddettikten sonra doğduğu Arjantin’e geri dönmesini ve burada geçmişiyle yüzleşmesini konu alıyor. Fakat bu dönüşün ve yüzleşmenin çok kötü bir fikir olmasının bir hayli geçerli bir nedeni var: Daniel Montavani’nin eserlerinin hepsinde karakter olarak gerçek insanları kullanmış olması! Filmde yazarı canlandıran Oscar Martínez, performansıyla festivalin En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu.

La La Land | Damien Chazelle, ABD

2016 ödül sezonunun en çok merak edilen filmlerinden, Whiplash’in yönetmeni Damien Chazelle’in imzasını taşıyan müzikal La La Land’in iki yıldızından Emma Stone (diğeri Ryan Gosling) festivalde oyunculuğu ile ödüllendirilen diğer isim oldu. La La Land, Los Angeles’ta yaşayan bir caz piyanisti ve bir aktrisin aşkını konu alıyor.

Akher wahed fina (The Last of Us) | Ala Eddine Slim, Tunus-Katar-BAE-Lübnan

Daha önceki yıllarda “Çoğunluk” ile Seren Yüce, “Küf” ile Ali Aydın gibi çağdaş Türkiyeli yönetmenlerin de kazandığı, Venedik Film Festivali’nde gösterilen bir ilk-filme verilen Geleceğin Aslanı ödülünün bu yılki sahibi, Tunuslu yönetmen Ala Eddine Slim oldu.

Frantz | François Ozon, Fransa-Almanya

Çağımızın en üretken yönetmenlerinden François Ozon’un en yeni filmi Frantz’deki performansıyla, 1995 doğumlu oyuncu Paula Beer, festivalin En İyi Genç Oyuncu ödülüne layık görüldü. Frantz, II. Dünya Savaşı’nın ertesinde, nişanlısını savaşta kaybetmiş genç bir Alman ve mezarlıkta tanıştığı gizemli bir Fransızın hikayesine odaklanıyor.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN