Kültür ve sanatın merkezi olan Beyoğlu; kitap ve sahaftan bahsetmemenin eksiklik olduğunu vurgulayarak 8. kez eskiye dair meraklıları sevindiren festivali gerçekleştirdi. Festival 7 Ekim’e kadar Tepebaşı’nda ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Bilimseler verilere, tarihteki ve aklımızdaki somut verilere nereden ulaşabiliriz sorusunun cevabına kütüphanlerdir diyecek olsanız bile benim için cevap sahaflardır; bir nevi sarraflardır. Kitaba, bilgiye maddi değer biçmenin haricinde manevi değerine de sahiplerdir. Bazıları takas yoluyla alışveriş sağlar ki onlar en sevdiklerim… İşini ciddi yapanlarla karşılaştıysanız  eğer;size basım tarihi, çevirmeni gibi ek bilgilerle onbinlerce kitap ismi sunabilirler, sorularınıza tatmin edecek cevapları mutlaka sağlarlar.

SONY DSC

Sahaf demek sadece basımı yapılmayan eski dergi, kitap veya plak, kartpostal satıcısı değildir. Günümüzde sadece eskiyi barındırarak kendini sahaf ilan edenlerin yanında; sekizincisi gerçekleşen Beyoğlu Sahaf Festivali sizi gerçeklikle buluşturuyor. 1970’lerin dergileri, günümüzün kitapları, mektuplar, kartpostallar ve Bob Marley’den Paul Anka’ya, her şeyin bulunduğu şahane bir festival; tarih ve huzur kokuyor.

8-beyoglu-sahaf-festivali-2014

7 Ekim’e kadar devam edecek olan festival Beyoğlu Tepebaşı’nda; İstanbul dahil başka illerden 70 sahafın katılıdığını öğrendim. Uzun zamandır aradığım bulamadığım 4 kitap ve ek olarak bu aralar çok tutkunu olduğum Tezer Özlü’nün 1.basım kitabına ulaşma şansını yakaladım. Geçirdiğim 2 saat sonunda hala ziyaret edemediğim sahaflar vardı. Etraftan çalan plaklarlar gözünüze çarpan kartpostallar bu hazzı anlatmanın tarifi yok.

 

Bu muhteşemliğin üstüne sakallı tonton amcaların güleryüzü, ses tonları, doluluğu insanı mutlu kılıyor. Şansınız varsa çay sohbetlerine dahil olabilir ucundan kitap hikayelerini dinleyebilirseniz; ben şanlı olanlardanım lütfen siz de bu fırsatı kaçırmayın.

Her ne kadar biz bu büyülü alanı kendimiz için ziyaret ediyor olsak da; festivalin amaçlarından biri yok pahasına iş yapan sahafları kalkındırmak ve de bu sene açılış gününde yapılan mezatın geliri de maddi durumu yetersiz öğrencilere bağış olarak kullanılacak.

Hem kendinizi tatmin etmek, eskiyi koklamak, aradığınız bilgiye ulaşmak, birkaç saatliğine huzur bulmak ve de ak sakallı amcaları sevindirmek adına bu festivali ziyaret edin; mutlaka kendinize ait bir iz yakalayacaksınız!

selinu.tumblr.com
istanbul.net.tr

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN