Müzikten tarihe, hayatın her alanına dokunan GAİN programları ile keşfetmeye, öğrenmeye devam ediyoruz. GAİN bu kez yepyeni belgeseli “93 Yazı” ile bizi Türkiye’nin unutulmayan bir dönemine ışınlıyor. “93 Yazı”, 1992’de Bryan Adams ile başlayan ve Michael Jackson, Madonna, Metallica, Bon Jovi, Guns’n Roses gibi dev isimlerle devam eden stadyum konserleri dönemini, işin en başındaki isim olan Ahmet San’ı merkezine alarak anlatıyor.

“93 Yazı”

“93 Yazı” GAİN’de!

90’lı yıllarda tüm dünyada liberalleşme rüzgarları esiyordu, hatta bu rüzgar Türkiye’deki kültür-sanat sektörünü de etkisi altına aldı. Öyle ki 12 Eylül darbesinin ardından kendini yeniden toparlamaya çalışan ülkemizde dünyaca ünlü isimlerin efsaneleşen stadyum konserleri ardı ardına gerçekleşti.

1992 yılında Bryan Adams Türkiye’nin gerçek anlamdaki ilk stadyum konserini verirken gazeteler Michael Jackson’ın Türkiye’ye geleceği haberini baş sayfadan duyuruyordu. O yıllarda tecrübeli bir organizatör olan Ahmet San, birbirini ardına yaptığı dev stadyum konserleriyle 1993 yazını Türkiye müzik tarihinin en özel dönemlerinden biri haline getirmişti. 

“93 Yazı”

GAİN’in yeni belgeseli “93 Yazı” işte o unutulmaz dönemi ve Metallica, Guns N’ Roses, Sting, Michael Jackson, Elton John, Bon Jovi, Scorpions ve Madonna konserlerinin perde arkasında yaşananları Ahmet San’ın kendi anlatımıyla izleyiciye aktarıyor. Ünlü müzisyenler, yorumcular, müzik yazarları, gazeteciler gibi müzik dünyasının yakından tanıdığı, o dönemin tanığı olan isimler konserlerin kendilerinde yarattığı heyecanı ve anılarını adeta bugün yeniden yaşıyormuş gibi anlatıyor.  

Teoman, Meltem Cumbul, Murat Abbas, Yasemin Mori, Melis Danişmend, Şafak Ongan, Güven Erkin Erkal, Kanat Atkaya, Özer Sarısakal, Doğu Yücel ve Deniz Toksoy gibi bu özel seneye tanıklık etmiş müzisyen, yorumcu, müzik yazarı ve gazetecilerin aktardığı hatıralar ile o dönem basına yansıyan görüntüler, izleyiciye efsanevi “93 yazının” heyecanını yeniden yaşatıyor.

Korsan radyolar döneminden stadyum önünde sabahlamalara, Akmar Pasajı yıllarından anne babaların metal müzikle imtihanına, Axl Rose’un müthiş sahne performansından Michael Jackson’ın sayısız iddiayı beraberinde getiren son dakika iptaline… Yönetmenliğini Sercan Subaşı’nın, yapımcılığını Ümit Oktay Aymelek’in üstlendiği “93 Yazı”, şimdi GAİN’de.

youtube play youtube play

Yaşayanların asla unutamadığı, görmeyenlerin de “Bunlar gerçekten yaşandı mı?” dediği Michael Jackson’lı, Madonna’lı, Metallica’lı “93 Yazı” belgeselini izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.