Alışılmışın dışına çıkmaktan korkmayan eserlerin seyirciyle buluşmasına şans vermesiyle bilinen A24, 2012 yılında kurulmuş bağımsız eğlence şirketi. Bu sıralar çok konuşulan, başrolünde Zendaya’nın olduğu Euphoria dizisinin de yapımcılığını üstlenmiş şirketin Türkiye’de de bilinilirliği gün geçtikçe artıyor. Henüz A24 tarafından dağıtılmış ya da sunulmuş filmlerle tanışmamış olan sinemaseverlerin bir an önce tanışması için  bu yazıda sizlere birkaç öneri ile geldim. 

A24, Euphoria
A24, Euphoria | Fotoğraf: Collider

Spring Breakers

Spring Breakers
Spring Breakers | Fotoğraf: IMDB

Yıl içinde on beş-yirmi film çıkaran şirketin ilk filmlerinden olan Spring Breakers ile başlayalım. 2013 yılında yayımlandığında hem yönetmenin hem de oyuncuların bir takım eleştirilere maruz kaldığı film, üniversitede okuyan dört yakın arkadaşın bahar tatiline çıkmak istemesi üzerine başlarına gelen bir takım karanlık olayları konu alıyor. Çocukluk dönemlerine aşına olduğumuz Disney oyuncularınından Selena Gomez, Vanessa Hudgens gibi isimlerin yanı sıra Ashley Benson, James Franco’yu da kadrosunda barındıran film Harmony Korine tarafından yazılıp yönetiliyor. A24, bu filme kadar çocuk oyuncu ünvanından henüz çıkamamış oyuncuların cesur performanslarını barındıran Spring Breakers’ı yayımlayarak şirket vizyonunu ortaya koyarak, sinema camiasına ilgili mesajını iletiyor. 

The Bling Ring

The Bling Ring
The Bling Ring | Fotoğraf: IMDB

Coppola soyadından çok daha fazlası olduğunu birçok kez kanıtlamış Sofia Coppola’nın yönettiği gerçek hayattan uyarlanmış The Bling Ring Paris Hilton, Lindsay Lohan, Rachel Bilson, Orlando Bloom gibi ünlülerin yaşantılarını takıntı haline getirmiş bir grup gencin bu ünlülerin ve daha fazlasının evlerine düzenledikleri soygunları konu alıyor. Birçok açıdan seyirciyi eğlendiren film Sofia Coppola’nın en beğenilen işi olmasada döneminde çok konuşulmuş olaylar filmde başarıyla işlenmiş.

While We’re Young

While We're Young
While We’re Young | Fotoğraf: MUBI

Başrolde Ben Stiller, Naomi Watts, Adam Driver, ve Amanda Seyfried’ın yer aldığı 2014 yapımı While We’re Young 40’li yaşlarında bir çiftin 20’lerinde olan başka bir çift ile olan arkadaşlığını ele alıyor. Yaş almanın, insan ilişkilerinin ve jenerasyon farklarını işleyen film Marriage Story filminden tanıdığımız Noah Baumbach tarafından yazılıp yönetilmiş.

Amy

img_5978
A14 Yapımları, Amy | Fotoğraf: IMDB

Hayranlarının her gün özlediği, müzik dünyasına çok şey katan Amy Winehouse’un hayatını detaylı işleyen bu belgesel ilk kez 2015 yılında Cannes Film Festivalinde gösterilmiş. Bağımlılığının yanı sıra ünlü sanatçının karakterini fazlaca yansıtan bir içeriğe sahip bu belgeseli tüm Amy Winehouse dinleyicilerine tavsiye ediyorum. 

Room

img_5979-3
A14 Yapımları, Room | Fotoğraf: IMDB

Brie Larson’a “En İyi Kadın Oyuncu” Oscar’ını kazandırmış olan 2015 yapımı Room, yedi yıl önce kaçırılmış yirmi dört  yaşındaki genç kadının beş yaşındaki oğlu ile “Oda” olarak adını verdikleri yerden kaçmasını konu ediniyor. Kaçırıldığı süre boyunca hayatın onsuz da devam ettiğini fark etmesi ile yaşadığı ağır depresyon sürecini anlatan bir karakterin bakış açısıyla yansıtılan film dram türünün başarılı örneklerinden biri olarak görülüyor. 

The Witch

The Witch
The Witch | Fotoğraf: MUBİ

Korku ve gerilim film türüne büyük katkı sağlayan A24’un meşhur filmi The Witch ilk kez 2016 yılında Sundance Film Festivalinde gösterime girmiş. The Queen’s Gambit’deki rolü ile tanınan Anya Taylor-Joy’un ilk kez bir filmde rol aldığı yapımda 17.yüzyılda bir ailenin toplum tarafından ötekileştirilmesini mistik olaylar ile birleştirerek anlatılıyor. Gerilim türü seven sinemaseverlerin izlemeyi atlamaması gerektiğini düşündüğüm film etkileyici sonu ve olay örgüsü ile filmin yönetmeni Robert Eggers’ı akıllara kazınıyor.

The Lobster

The Lobster
The Lobster | Fotoğraf: MUBI

Friends’ın meşhur repliklerinden olan ruh eşini temsilen söylenen “See? He’s her lobster.”  (Gördünüz mü? Onun ıstakozu işte) repliği A24 yapımı filmde romantik dokusundan biraz değişiklik gösteriyor. Birlikteliği olmayan yalnız insanların bir ilişkiye başlamazlarsa 45 gün içerisinde seçtikleri bir hayvana dönüştükleri bir dünyayı konu alan film, uzun süre akıldan çıkmayacak bir etkiyle izleyenleri büyülemeyi başarıyor. Yorgos Lanthimos tarafından yönetilen filmin oyuncu kadrosunda Colin Farrell, Rachel Weisz, Lea Seydoux yer alıyor.

Moonlight

Moonlight
Moonlight | Fotoğraf: IMDB

2017 yılında En İyi Film Dalında Oscar kazanan Moonlight Oscar Ödül töreninin unutulmaz anlarından birini de bizlere yaşattı. La La Land filminin kazandığı açıklandıktan biraz sonra bir yanlış anlaşılma olması sebebiyle “Bu bir şaka değil. En İyi Film Ödülü Moonlight’ın.” şeklinde bir düzeltme ile sahneye çağrılan Moonlight herkesi, büyük şaşkınlığa iteklemişti. Film, ana karakterin hayatındaki üç aşamayı ele alıyor: çocukluğu, ergenliği ve erken yetişkin hayatı. Filmin hem dağıtımından hem yapımcılığından sorumlu A24 izlemeye alışık olmadığımız karakterlerin hayatını sunan bu filmi başarıyla doğru kitlelere ulaştırıyor. 

A Ghost Story

A Ghost Story
A Ghost Story | Fotoğraf: IMDB

Varoluşu duru bir senaryo ile düşündürten, David Lowery tarafından yönetilen 2017 yapımı film ilk kez Sundance Film Festivalinde gösterildi. Benim en sevdiğim filmlerden olan bu filme dair daha fazla yazmayarak izlemenizi umut edeceğim. 

Lady Bird

LadyBird
A14 Yapımları, LadyBird| Fotoğraf: IMDB

En İyi Yönetmen ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında Oscar’a aday gösterilen 2017 yapımı film seyirciyle buluştuğundan itibaren sinemaseverlerin büyük beğenisi topladı. Lisede son senesi olan kendine “Ladybird” olarak hitap edilmesini isteyen karakterin ailesi, arkadaşları ve kendisi ile olan ilişkisine odaklanan film izleyenler üzerinde pozitif duygular bırakıyor. Başrolünde Saoirse Ronan’ un olduğu filmin kadrosunda Laurie Metcalf, Timothee Chalamet ve Beanie Feldstein gibi tanıdık isimler yer alıyor.

Hereditary

img_6172-1
Hereditary | Fotoğraf: IMDB

Trajik bir kaza sonrası bir ailede yaşananların mistik bir geçmişle birleşmesi işlenen Hereditary dağıtım ve yapımını üstlenen A24 şirketine büyük bir mali galibiyet kazandırdı. 10 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilen film 80 milyon dolardan fazla getirisi ile A24’ün dünya çapında en çok hasılat yapan filmi unvanına sahip. İlk izleyişte fark edilmeyecek detaylarla dolu filmi izleyeceklere YouTube’da bulunan Türk ya da yabancı sinemaseverlerin yapmış oldukları analiz içeren videolara göz atmalarını öneririm. 

Hot Summer Nights

img_6168
Hot Summer Nights | Fotoğraf: IMDB

2018’de çekilen bir 90’lar filmi… Elijah Bynum tarafından yazılıp yönetilen Hot Summer Nights’ın başrolünde Timothee Chalamet, bir yaz tatilinde kasabanın uyuşturucu ticareti işlerine karışmış bir genci canlandırıyor. Havaların ısınması ile beraber izlenecekler listenize koyabileceğiniz kafanızı dağıtıcak bu filmin müziklerinden playlistinize ekleyeceğiniz parçalar çıkacağına eminim. 

Climax

Climax
Climax | Fotoğraf: Filmloverss

Tartışmalı filmleri ile ünlü Gasper Noe’nin 2019 yapımı bir grup dansçının LSD kullandıkları bir partiyi işleyen filmi Climax çoğu eleştirmen tarafından sinematografisi olsun müzikleri olsun iyi yorumlar aldı. Montajı (editing) ile yine dikkat çeken bu filmi yoğun olmadığınız bir dönemde rahat bir kafa ile izlemenizi tavsiye ediyorum.

Midsommar

Midsommar
Midsommar | Fotoğraf: IMDB

Folk korku film türünün en yeni ve güçlü örneklerinden olan 2019’da seyirci ile buluşan Midsommar başarılı kurgusu ve sinematografisi ile sadece korku film severlerin değil, izleyicilerin büyük beğenisi topladı. A24 tarafından dağıtımı ve yapımı üstlenilen film Ari Aster tarafından yazılıp yönetiliyor. Florence Pugh’ın başarılı performansını izlediğimiz bu film yönetmenin diğer filmi olan Hereditary gibi içinde çok fazla gizli detay barındırıyor.

The Lighthouse

The Lighthouse
The Lighthouse | Fotoğraf: IMDB

72. Cannes Film Festivalinde ilk kez gösterilen, 2019 yılında A24 tarafından dağıtımı ve yapımı üstlenilen içinde bolca psikolojik gerilim ve karakter çalışmasına açık kapı bırakan The Lighthouse Willem Dafoe ve Robert Pattinson’ın tüm filmi dolduran mükemmel performanslarını barındırarak sinemaseverlerin akıllarına kazınıyor. The Witch ile akıllara kazınan Robert Eggers tarafından yönetilen film, yönetmenin gelecekteki tüm filmlerinin takibe alınması gerektiğinin en büyük kanıtlarından biri.

Minari

Minari
Minari | Fotoğraf: IMDB

1980’lerde Güney Kore’den Amerika’ya taşınan bir ailenin hikayesini hayatın en gerçek formuyla bize sunan film ilk kez 2020 yılında Sundance Film Festivalinde seyirci ile buluştu. Aile ilişkilerini, geçim dertlerini ve ortama adapte olmayı işleyen bu film izleyen üzerinde empatik bir bakış açısı yaratıyor. 

C’mon C’mon

img_6170
C’mon C’mon | Fotoğraf: IMDB

2021 tarihinde gösterime giren, 94. Akademi Ödüllerinde herhangi bir dalda adaylığı bulunmamasıyla bizleri şaşrıtan C’mon C’mon kısa süreliğine yeğeninin sorumluluğu almış bir habercinin yaşadıklarını konu ediniyor. Başrolünde Joaquin Phoenix’in oynadığı film varolmanın ve yaşamın sıradanlığı ile özünü bizlere hatırlatırken izleyi üzerinde tatlı bir hüzün bırakıyor. 

Kapak Fotoğrafı: Complex                         

İlginizi çekebilir: İrem Toprak’tan Bağımsız Sinema ve Ana Akım Sinema