Şimdi sizlere bahsedeceğim Abbot Kinney, aralık başı üçüncü kez gittiğim Los Angeles’ı çok daha fazla sevmemin nedeni oldu. Tarzını biraz Karaköy’e, biraz Paris’te Le Marais’e benzettiğim, Venice Beach’te yer alan bu sokağı, theMagger’a yazmak benim için büyük keyif!

Konum

Abbot Kinney
Abbot Kinney

Bazı sokakların ruhu vardır ya, Abbot Kinney de öyle bir sokak işte. Girdiğiniz anda pozitif enerjisini hissettiğiniz bu sokakta modadan tasarıma, restoranlardan barlara birçok alternatif mekan sizi bekliyor. Şimdi, Abbot Kinney favorilerime beraber göz atalım:

Öncelikle modadan başlayalım. Abbot Kinney’de yol üzerinde birçok butik giyim mağazası ile karşılaşıyorsunuz: IRO, rag and bone, Junk Food Clothing, All Things Fabulous, Satine’e girmeniz tavsiyedir. Bence şimdiden not alın. 🙂

Abbot Kinney’e illa alışveriş yapmak için gitmek zorunda değilsiniz; üçüncü dalga kahve mekanları, şık restoranlar, küçük cafeler de bu sokakta yer alıyor. Üstelik her birinin dekoru da birbirinden orijinal!

Gjelina Konum

Abbot Kinney’in şüphesiz en popüler mekanı Gjelina’ya, lokal tanıdıklarımızın tavsiyeleri üzerine gittik ve gerçekten çok keyifli bir ortamla karşılaştık. Yüksek tavanı, şık dekorasyonu, genç (ve kendini genç hisseden) kitlesi ile Gjelina, güzel yemek yemek, lokallerle sosyalleşmek, şarap veya başarılı kokteyllerle mükemmel bir gece geçirmek için birebir. Biz gittiğimizde ortaya pizza ve peynir tabağı aldık; (ve tabi ki 🙂 bol bol şarap içtik.

Not: Gjelina’yı bulmak için adresi (veya müziği!) takip etmeniz gerekiyor, çünkü kapısında ismi yazmıyor.

gta-1
GTA (Gjelina Take Away)

Gjelina’nın, hızlı ve sağlıklı yemek tercih edenler için GTA (Gjelina Take Away) diye bir mekanı daha var. Mekandaki yemekler o kadar taze ve lezzetli duruyor ki aç değilseniz bile birkaç çeşitten denemek istiyorsunuz.

gta
GTA (Gjelina Take Away)

The Other Room Konum

THE OTHER ROOM
The Otheroom

Gjelina dışında bir Abbot Kinney gecesinde bira-şarap içebileceğiniz en “cool” yerlerden biri ise, The Other Room. Karanlık ortamı ve paslanmış demirlerle yapılan dekorasyonu ile dışarıdan geçerken hızlıca ilginizi çekiyor burası. The Other Room, 25-40 yaş aralığındaki LA’lilerin sosyalleştiği en ünlü mekanlardan. Ortamı deneyimlenizi kesinlikle öneriyorum.

Vaktim olmadığı için gidemediğim ama bize çok tavsiye edilen birkaç mekan ise: Sushi yemek isteyenler için Wabi Sabi – Los Angeles’ın bu aralar en popüler sushi restoranlarındanmış. Bir de GTA gibi yine hızlı yemek isteyenler için Lemonade çok önerildi, aklınızda bulunsun.

lemonade
Lemonade

TOMS Konum

toms
TOMS

Yukarıdakilerin dışında Abbot Kinney’de en çok beğendiğim mekan, hepimizde en az bir çift olan TOMS espadrillerinin cafe’siydi. Buradaki TOMS’a gözlük ve ayakkabı bakmak için girdik ve içeride bizi çok güzel bir sürpriz karşıladı. Abbot Kinney’deki bu dükkanın arkasında, rahatça kahvenizi içebileceğiniz, laptopunuzu açıp çalışabileceğiniz, ayaklarınızı uzatıp keyif yapabileceğiniz, güzel insanlar görebileceğiniz sakin bir bahçesi var.

Tom’s
TOMS

Abbot Kinney’de Tasarım Dükkanları!

Ev dekorasyonu ve tasarım ile ilginiz varsa Abbot Kinney sizin sokağınız! Çünkü inanılmaz dükkanlar var; tam ev döşerken oraya gitmek maddi anlamda benim (ve Tuna 🙂 için iyi olmadı! Şimdiden uyarmalıyım; fiyatlar ne yazık ki biraz el yakıyor.

The Piece Collective
The Piece Collective

Öncelikle The Piece Collective’e kesinlikle uğramalısınız. Yastıklar, odundan kaseler, dekoratif tabaklar, ofis malzemeleri satın alabileceğiniz bu dükkandan çıkmak istemeyeceksiniz.

Chariots-ext
Chariots-ext

Chariots on Fire da Piece Collective gibi dekoratif ürünler bulabileceğiniz bir mağaza, burada tasarım takılara da rastlıyorsunuz. Ah kolyeler ne güzeldi!

A+R
A+R

Benim en çok sevdiğim, tüm dükkanı İstanbul’a taşımak istediğim mağaza ise A+R’dı. Mobilyadan mutfak malzemelerine, dekoratif ürünlerden aydınlatmalara kadar çeşit çeşit ürün bulabileceğiniz A+R’ye kendi web-sitelerinden de ulaşabiliyorsunuz. Bizim LA’de olduğumuz dönemde Hanuka yaklaştığından, LA’de birçok yerde Menorah satılıyordu. Biz de yeni evimizin Menorah’sını A+R’den seçtik. Yaklaşık 6 kilo ağırlığında dökme demir bir şamdanı üşenmedik, İstanbul’a taşıdık.

Los Angeles o kadar büyük bir şehir ki, turist olarak gittiğinizde kendinizi kaybolmuş hissediyorsunuz. Abbot Kinney, sıcak insanları ve az yerde bulabileceğiniz sempatik ortamı ile sizi adeta Los Angeles’tan çıkartıyor… Kısacası, burası LA yolcularına en büyük tavsiyedir!

Not: Pek yakında Los Angeles’ın en güzel kahvaltı mekanlarını yazacağım, takipte kalın! Sevgiler…