Aşkın bir başka olduğu bu ayı arkamızda bırakırken hafta sonu için etkileyici ve romantik bir film önerisinde bulunmak istedim sizlere. Hep beraber About Time ile Kasım’a veda edelim bu hafta sonu!

maxresdefault

Richard Curtis’in yazıp yönettiği About Time filmi, aşk üzerine çekilmiş sayısız filmden yalnızca biri fakat senaryosu ve samimiyeti ile kendini birçoğundan ayırmayı başarıyor. Filmi izlemeye başladığımız ilk andan itibaren Tim’in iyi niyetli fakat aynı zamanda sakar ve çekingen olmasının ilişkileri üzerinde pek iyi etkileri olmadığını görüyoruz. İşte zamanda yolculuk fikri de Tim’in bu sakarlıkları ve yalnızlığından kurtulma ihtiyacı üzerine işleniyor. Tim 21 yaşına geldiğinde babası ona ailesindeki tüm erkekler gibi zamanda yolculuk yeteneğine sahip olduğundan bahsediyor ama geleceğe gitmeleri veya kendi kişisel geçmişi dışında zamanda yolculuk yapmaları mümkün değil. Bu yeteneği zenginlik için harcayan mutsuz amcası veya yalnızca daha çok okumak için kullanan babasının aksine Tim, bu yeteneğini mutlu olmak ve öncelikle de hayatının aşkını elde etmek adına kullanmaya karar vererek bizi hoş bir hikayeye dahil ediyor. Bu yolculuklarda ilk denemelerinde başarısız da olsa, sonraları yaptığı hatalardan dersler çıkararak ne yapması gerektiğini öğreniyor kahramanımız. Ancak öğrendiği başka şeyler de oluyor; herkesi her zaman memnun edemeyeceği ve bazen hayatın akışına müdahale etmemenin verdiği huzur gibi.

DI-About-Time-1

Filmin belki de bahsedilecek tek kusuru, kurgudaki minik eksikler dolayısıyla oluşan zaman yolculuğu ve etkileri hakkında bazı sorular. Fakat bunlar filmin akışında göze çarpan ve rahatsızlık veren mantıksızlıklar oluşturmuyor. Kurgudaki fantastik yapının gerçek dünyayla olan sağlam ilişkisiyle filmde zaman yolculuğu yapılmadığı zamanlar filmin fantastik bir yapım olduğu da unutuluyor. Tadında ve akıcı senaryomuza eşlik eden harika şarkılar da filmin seyrini oldukça keyifli kılıyor. Bu neşeli akışa eşlik eden başarılı oyunculukları da atlamamak gerekiyor ancak karakterlerin sıradanlığı ve oyuncularımızın bununla başa çıkabilmiş olması filmdeki doğallığın başarı olarak algılanmasını engelliyor.

About Time

Zamanda yolculuk yapmanın kendi kaderini çizmeyi temsil ettiği filmde, kaderin tamamen insan kontrolünde olmadığı vurgusu gözümüzden kaçmıyor ve film boyunca Tim’in sahip olduğu yeteneğe başvurduğu anların giderek azalmaya başlaması da bizi düşündürüyor. About Time zaman yolculuğu temalı romantik komediden fazlası oluyor ve bize sorular sorup beklemediğimiz cevaplar veriyor. Hayatınızı değiştirecek soruları bulmanıza yardımcı olacak bir film beklemeyin ama neşe, hüzün, heyecan gibi tüm duyguları size doğal ve keyif dolu bir akış içinde sunan bu filmi kaçırmayın!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10