Tahmin ediyoruz ki sizin için de yazın en güzel yanlarından biri, sinema keyfini açık havaya taşıyabilmek – yani açık hava sinemaları! Yıldızların altında sevdiğiniz yıldızlarla buluşmak, sezon boyunca en beğendiğiniz filmleri yeniden izlemek ya da adını çok duyup de bir türlü izleme fırsatı bulamadığınız o filmi beyazperdede izleme deneyimini kaçırmamış olmak çok güzel. Sinema keyfinizin yaz boyunca sürebilmesi için İstanbul’da açık hava sinemaları nerelerde ve hangi filmleri programlarında toplamışlar, bir göz atalım istedik:

İstanbul’da Açık Hava Sinemaları

Fişekhane Açık Hava Sineması

açık hava sinemaları - fişekhane
Fişekhane Açık Hava Sineması

Geçtiğimiz yıllarda restore edilerek İstanbul’un kültür ve sanat yaşamına kazandırılan, Zeytinburnu’ndaki fişek fabrikası, namıdiğer Fişekhane, yaz ayları boyunca tarihi atmosferini sinemanın büyüsüyle buluşturuyor. Sezon boyunca açık ve kapalı alanlarında konser, tiyatro oyunları, sergiler ve etkinliklere yer veren programı nedeniyle sık sık uğradığımız Fişekhane, Başka Sinema işbirliğiyle, çarşamba, cuma ve cumartesi geceleri gerçekleştirdiği gösterimlerde The Teachers’ Lounge, Anatomy of a Fall, Robot Dreams, The Zone of Interest ve May December gibi sezonun öne çıkan yapımlarının yanı sıra Parasite, Vicky Cristina Barcelona ve The King’s Speech gibi son yılların önemli filmlerine de yer veriyor. Etkinlik biletleri Biletinial üzerinden satın alınabiliyor.

Detaylı bilgi…

Açık Havada Popcorn Kokusu Var, Sultan Park

açık hava sinemaları - swissotel
swissôtel The Bosphorus – Sultan Park Açık Hava Sineması

İstanbul’un en merkezi yerinde özenle korunan yeşil alanlarından biri, swissôtel The Bosphorus‘un ağaçlarla çevrili cenneti Sultan Park. Bu yaz film izleyebileceğiniz yerlerden biri de işte burası… Sultan Park‘ta ağaçların arasında kurulan perdede şezlonglara yayılıp film izleme keyfi yaz boyunca iki haftada bir pazartesi geceleri, son yılların en popüler filmleriyle devam edecek. Sezon programında Parasite, The Great Gatsby, Casablanca, Whiplash, La La Land, The Whale ve The Menu gibi farklı tür ve dönemlerden filmler var. Etkinlik biletleri Eventix üzerinden satın alınabiliyor.

Detaylı bilgi…

Hillside Etiler Açık Hava Sineması

açık hava sinemaları - etiler
Hillside Etiler Açık Hava Sineması

Spor ve iyi yaşam kulübü Hillside City Club Etiler, Başka Sinema işbirliğiyle yaz boyunca her salı ve perşembe gecesi, şehrin merkezinde bir açık hava sinemasına dönüşüyor. Back to Black, Wonka, The Teachers’ Lounge, May December, Dream Scenario ve The Holdovers gibi sezonun ilgiyle izlenen bağımsızları, bol ödüllü yapımları ve popüler gişe filmleri programda dikkat çekiyor. Etkinlik biletleri Cinecity websitesi üzerinden alınabiliyor.

Detaylı bilgi…

Üçgen Teras’ta Yaz Gecesi Etkinlikleri

açık hava sinemaları - akmerkez
Akmerkez Üçgen Teras

İstanbul’un en eski alışveriş merkezlerinden olan Etiler’deki Akmerkez, yaz aylarında Üçgen Teras’ını bir açık hava sinemasına çeviriyor. Bu yaz sadece sinema tutkusu değil futbol heyecanı da Üçgen Teras’taki perdeye yansıyor: Euro 2024 Çeyrek Final, Yarı Final ve Final maçlarını açık hava sineması ortamında izleme fırsatı sunan Akmerkez’in temmuz ayı film seçkisinde ise Everything Everywhere All at Once, Up ve Top Gun: Maverick var. Bazı geceler ise Friends, 90’lar filmleri ve Harry Potter temalı quiz geceleriyle keyifli vakit geçirebileceğinizi hatırlatalım. Etkinliklere katılım, Akmerkez mobil uygulaması üzerinden alınacak kod ile ücretsiz gerçekleşiyor.

Detaylı bilgi…

Boğaz’da Açık Hava Sineması

açık hava sinemaları - boğaz
The Four Seasons Hotel Bosphorus Açık Hava Sineması

Beşiktaş’taki Four Seasons Hotel Bosphorus, yıllardır bir klasik haline gelen açık hava sinemasının gösterimlerini bu yaz sezonunda da Boğaz kıyısında gerçekleştiriyor. Temmuz ve ağustos boyunca sürecek gösterimlerde Barbie, Wonka ve Gran Turismo gibi geçen yılın popüler yapımlarının yanı sıra The Grand Budapest Hotel, The Great Gatsby, Amélie ve Skyfall gibi düşünmeden tekrar izlemek isteyeceğiniz yapımlar da var. Biletler Passo‘dan alınabiliyor.

Detaylı bilgi…

İstanbul Yelken Kulübü Açık Hava Sineması

Yaz akşamlarının Anadolu yakasındaki vazgeçilmez duraklarından olan yeşil ve serin Fenerbahçe Parkı’nın yanı başındaki İstanbul Yelken Kulübü, gecenizi daha da güzelleştirmek için açık hava sinemaları arasına dahil olanlardan. Birkaç sezondur tekrarlanan etkinliğin, Bir Film işbirliğiyle gerçekleşen bu seneki edisyonunun programında The Iron Claw, Perfect Days, Oppenheimer, Poor Things ve May December gibi yılın popüler yapımları var. Biletler Biletinial üzerinden temin edilebiliyor.

Detaylı bilgi…

bomontiada Açık Hava Sineması

bomontiada Açık Hava Sineması

Etrafını saran mekanlarda yaz akşamlarını geçirmekten keyif aldığımız bomontiada da açık hava sineması rüzgarına kapılanlardan. 9 Temmuz – 27 Ağustos tarihleri arasında TV+ sponsorluğunda, açık havada ve nostaljik bir ambiyansta gerçekeleşecek gösterimlerde The Holdovers, Anatomy of a Fall, The Teachers’ Lounge gibi geçen sezonunun öne çıkan yapımlarının yanı sıra The Intern, La La Land ve Top Gun: Maverick gibi hit filmleri izlemek de mümkün olacak. Biletler mobilet‘te.

Detaylı bilgi…

Zorlu PSM Sinema Günleri

açık hava sinemaları - zorlu psm
Zorlu PSM Sinema Günleri

Açık hava sineması keyfini yaşamak için her zaman bilet almak zorunda değilsiniz: Zorlu PSM’nin Pazartesi, Cuma ve Pazar geceleri Vestel Amfi’de ücretsiz olarak gerçekleştirdiği Sinema Günleri‘ne katılmak için sadece kurumun sitesindeki rezervasyon formunu doldurmanız yeterli. Yazın ilk gösterimleri arasında Death on the Nile, The Zone of Interest, Whiplash ve Sick of Myself gibi son yılların popüler yapımları var.

Detaylı bilgi…

Kalamış Yaz Festivali

açık hava sinemaları - kalamış
Kalamış Yaz Festivali

Kadıköy Belediyesi’nin birkaç yıldır düzenlediği Kalamış Yaz Festivali kapsamında, Sinematek/Sinema Evi işbirliğiyle hazırlanan Yıldızlar Altında Sinema gösterim serisi de Anadolu yakasında yaşayanlar için yaz akşamlarını güzelleştiren etkinliklerden biri. Henüz bu seneki programı açıklanmayan festivali iple çekiyoruz.

Bir Yaz Gecesi Sineması, Kundura Sinema

açık hava sinemaları - beykoz kundrua
Beykoz Kundura – Bir Yaz Gecesi Sineması

İstanbul’un en ilgi çekici ve popüler mekanlarından Beykoz Kundura, yaz aylarında bir başka güzel oluyor. Bunun en önemli nedeni de öncelikle açık hava festivallerine kapılarını açması, ardından da 2017’de ilkini düzenlediği açık hava sineması gösterimleri. Artık İstanbul’un açık hava sinemaları arasında akla ilk gelenler arasında yer alan, bazı sessiz film gösterimlerine canlı müziğin eşlik ettiği Kundura Sinema‘nın Bir Yaz Gecesi Sineması‘nın bu seneki tarihleri ve programı henüz açıklanmadı.

Detaylı bilgi…

Ve diğerleri…

açık hava sinemaları - uniq
UNIQ Istanbul

Henüz bu yılki programları açıklanmamış olsa da, önceki yıllarda açık hava sinema programlarıyla dikkat çeken mekanlar da çok yakında bu sene benzer etkinliklerin duyurularını yapabilir: Maçka’daki KüçükÇiftlik Park, Dolmabahçe’deki The Ritz-Carlton Istanbul, Maslak’taki UNIQ Istanbul, Şişli’deki bomontiada ve Kadıköy’deki Müze Gazhane bunlardan sadece birkaçı.

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri