Tahmin ediyoruz ki sizin için de yazın en güzel yanlarından biri, sinema keyfini açık havaya taşıyabilmek – yani açık hava sinemaları! Yıldızların altında sevdiğiniz yıldızlarla buluşmak, sezon boyunca en beğendiğiniz filmleri yeniden izlemek ya da adını çok duyup de bir türlü izleme fırsatı bulamadığınız o filmi beyazperdede izleme deneyimini kaçırmamış olmak çok güzel! Sinema keyfinizin yaz boyunca sürebilmesi için İstanbul’da açık hava sinemaları nerelerde ve hangi filmleri programlarında toplamışlar, bir göz atalım istedik:

İstanbul’da Açık Hava Sinemaları

Fişekhane Açık Hava Sineması

açık hava sinemaları - fişekhane
Fişekhane Açık Hava Sineması

Geçtiğimiz yıllarda restore edilerek İstanbul’un kültür ve sanat yaşamına kazandırılan, Zeytinburnu’ndaki fişek fabrikası, namıdiğer Fişekhane, yaz ayları boyunca tarihi atmosferini sinemanın büyüsüyle buluşturuyor. Sezon boyunca açık ve kapalı alanlarında konser, tiyatro oyunları, sergiler ve etkinliklere yer veren programı nedeniyle sık sık uğradığımız Fişekhane, Başka Sinema iş birliğiyle, çarşamba, cuma ve cumartesi geceleri gerçekleştirdiği gösterimlerde Bergman Island, Drive My Car, The Lost Daughter, Belle ve Zuhal gibi sezonun öne çıkan yerli ve yabancı yapımlarına yer veriyor.

Detaylı bilgi…

Açık Havada Popcorn Kokusu Var, Sultan Park

açık hava sinemaları - swissotel
swissôtel The Bosphorus – Sultan Park Açık Hava Sineması

İstanbul’un en merkezi yerinde özenle korunan yeşil alanlarından biri, swissôtel The Bosphorus‘un ağaçlarla çevrili cenneti Sultan Park. Bu yaz film izleyebileceğiniz yerlerden biri de işte burası… Sultan Park‘ta ağaçların arasında kurulan perdede şezlonglara yayılıp film izleme keyfi yaz boyunca her pazartesi gecesi, son yılların en popüler filmleriyle devam edecek. Sezon programında Tenet, Spider-Man: No Way Home ve Eternals gibi aksiyon filmleri ile West Side Story ve Whiplash gibi ödüllü filmler var. Etkinlik biletleri Mobilet üzerinden satın alınabiliyor.

Detaylı bilgi…

Hillside Etiler Açık Hava Sineması

açık hava sinemaları - etiler
Hillside Etiler Açık Hava Sineması

Spor ve iyi yaşam kulübü Hillside City Club Etiler, Başka Sinema iş birliğiyle yaz boyunca her salı ve perşembe gecesi, şehrin merkezinde bir açık hava sinemasına dönüşüyor. Parallel Mothers, After Yang, The Worst Person in the World, C’mon C’mon ve The Lost Daughter gibi sezonun ilgiyle izlenen ödüllü yapımlarının yanı sıra O Brother Where Art Thou? ve The Straight Story gibi yakın dönem klasikleri de programda.

Detaylı bilgi…

İstanbul Yelken Kulübü Açık Hava Sineması

Yaz akşamlarının Anadolu yakasındaki vazgeçilmez duraklarından olan yeşil ve serin Fenerbahçe Parkı’nın yanı başındaki İstanbul Yelken Kulübü, gecenizi daha da güzelleştirmek için açık hava sinemaları arasına dahil olanlardan. Birkaç sezondur tekrarlanan etkinliğin, Bir Film iş birliğiyle gerçekleşen bu seneki edisyonunun programında C’mon C’mon, Everything Everywhere All at Once ve The Worst Person in the World gibi yılın popüler yapımları var. Biletler Biletinial üzerinden temin edilebiliyor.

Detaylı bilgi…

Kalamış Yaz Festivali

açık hava sinemaları - kalamış
Kalamış Yaz Festivali

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Kalamış Yaz Festivali kapsamında, Yıldızlar Altında Sinema gösterim serisi de Anadolu yakasında yaşayanlar için yaz akşamlarını güzelleştiren etkinliklerden olacak. Sinematek/Sinema Evi iş birliğiyle hazırlanan programda Some Like It Hot, The Roman Holiday, The Wizard of Oz, Vertigo ve Singin’ in the Rain gibi klasiklerin yanı sıra canlı orkestra müziğiyle izlenebilecek Charlie Chaplin imzalı The Circus dikkat çekiyor. West Side Story, E.T. The Extra-Terrestrial, Spirited Away ve Chungking Express gibi daha yakın dönemli yapımlar, Arabesk ve Selamsız Bandosu gibi yerli filmler ve Altın Ayı ödüllü Alcarràs gibi filmler de programda…

Bir Yaz Gecesi Sineması, Kundura Sinema

açık hava sinemaları - beykoz kundrua
Beykoz Kundura – Bir Yaz Gecesi Sineması

İstanbul’un en ilgi çekici ve popüler mekanlarından Beykoz Kundura, yaz aylarında bir başka güzel oluyor. Bunun en önemli nedeni de öncelikle açık hava festivallerine kapılarını açması, ardından da 2017’de ilkini düzenlediği açık hava sineması gösterimleri. Artık İstanbul’un açık hava sinemaları arasında akla ilk gelenler arasında yer alan, Kundura Sinema‘nın Bir Yaz Gecesi Sineması programı, bu yıl 29 Temmuz – 13 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek. Hepimizin dört gözle beklediği bu etkinlikte klasik filmlerden oluşan bir seçki, Boğaz manzarası ve özel ikramlar var. Bazı film gösterimlerinin Múm ve BaBa ZuLa gibi grupların canlı müzikleri eşliğnde gösterileceğini de ekleyelim.

Detaylı bilgi…

Ve diğerleri…

açık hava sinemaları - uniq
UNIQ Istanbul

Henüz bu yılki programları açıklanmamış olsa da, önceki yıllarda açık hava sinema programlarıyla dikkat çeken mekanlar da çok yakında bu sene benzer etkinliklerin duyurularını yapabilir: Maçka’daki KüçükÇiftlik Park, Maslak’taki UNIQ Istanbul, Şişli’deki bomontiada, Kadıköy’deki Müze Gazhane, Beşiktaş’taki Zorlu PSM ve Yeniköy’deki Sait Halim Paşa Yalısı bunlardan sadece birkaçı.

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri