Tahmin ediyoruz ki sizin için de yazın en güzel yanlarından biri, sinema keyfini açık havaya taşıyabilmek – yani açık hava sinemaları! Yıldızların altında sevdiğiniz yıldızlarla buluşmak, sezon boyunca en beğendiğiniz filmleri yeniden izlemek ya da adını çok duyup de bir türlü izleme fırsatı bulamadığınız o filmi beyazperdede izleme deneyimini kaçırmamış olmak çok güzel! Sinema keyfinizin yaz boyunca sürebilmesi için İstanbul’da açık hava sinemaları nerelerde ve hangi filmleri programlarında toplamışlar, bir göz atalım istedik:

İstanbul’da Açık Hava Sinemaları

UNIQ Açıkhava Film Festivali, UNIQ İstanbul

UNIQ Açıkhava Film Festivali, UNIQ İstanbul
UNIQ Açıkhava Film Festivali, UNIQ İstanbul

Artık yazın vazgeçilmezlerinden biri olmaya başlamış, uzun soluklu bir etkinliğe dönüşmüş ve gerçekten yaz boyunca süren bir festival UNIQ Açıkhava Film Festivali. Başka Sinema işbirliğiyle yine çok beğenilen, festivallerde ilgiyle izlenen, geçtiğimiz yılın en iyileri arasında sayılmış ya da şimdiden bu yılın en iyileri arasında sayılmaya başlamış filmlerden oluşan seçkisiyle dikkat çeken festivalde, minderlerin üzerine uzanıp film izlemenin keyfi gerçekten bambaşka oluyor. 12 Haziran – 15 Eylül tarihleri arasında haftada dört gece gerçekleşen gösterimlerde, yaz boyunca toplam 60 film izleme şansınız var! Bu filmlerin hepsini sıralamayacağız, fakat öne çıkanlardan bazılarını önerecek olursak, İstanbul Film Festivali’nin bu yılki en ilgi gören filmlerinden, Claire Denis’in uzayda geçen draması High Life (7 Temmuz), geçtiğimiz yıl izleyenleri şaşırtan Gaspar Noé imzalı Climax (12 Temmuz), geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Agnès Varda’nın JR ile birlikte çektiği belgesel Faces Places (25 Temmuz), Tarkovski klasiklerinden The Mirror (2 Ağustos), bu yazın merakla beklenen korku filmlerinden Midsommar (3 Eylül) ve Elton John biyografisi Rocketman‘i (15 Eylül) ajandanıza ekleyin deriz. Festival biletlerine Biletix‘ten ulaşabiliyorsunuz.

Bir Yaz Gecesi Sineması, Kundura Sinema

Bir Yaz Gecesi Sineması, Kundura Sinema
Bir Yaz Gecesi Sineması, Kundura Sinema

İstanbul’un en ilgi çekici ve popüler mekanlarından Beykoz Kundura, yaz aylarında bir başka güzel oluyor. Bunun en önemli nedeni de öncelikle açık hava festivallerine kapılarını açması, ardından da 2017’de ilkini düzenlediği açık hava sineması gösterimleri. Artık İstanbul’un açık hava sinemaları arasında akla ilk gelenler arasında yer alan, Kundura Sinema‘nın Bir Yaz Gecesi Sineması programı, bu yıl 11-14 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek. Hepimizin dört gözle beklediği bu etkinlikte klasik filmlerden oluşan bir seçki, Boğaz manzarası ve özel ikramlar var. Bazı film gösterimlerinin ardından geceye dj performanslarıyla devam edebileceğinizi de ekleyelim. Program, detaylar ve bilet bilgileri çok yakında duyurulacak, ama biz tarihleri şimdiden not aldık bile!

Açık Havada Başka Sinema, Bomontiada

Açık Havada Başka Sinema, Bomontiada
Açık Havada Başka Sinema, Bomontiada

Şehrin en güzel toplanma ve sosyalleşme mekanlarından biri olan bomontiada son yıllarda yaz geceleri bir başka güzel oluyor; bunun nedeni de yıl boyunca film festivalleri ve Başka Sinema gösterimlerinde karşımıza çıkmış kaliteli yapımların açık havada bizimle buluşuyor olması. Film gösterimleri, bu yıl 12 Haziran – 18 Eylül tarihleri arasında her Çarşamba ücretsiz olarak gerçekleşiyor. 12 Haziran’da Shoplifters ile başlayan programda, 19 Haziran’dan itibaren gösterilecek filmler sırasıyla şöyle: Capernaüm, The Old Man and the Gun, Solaris, Double Lives, Three Faces, Arctic, Sunset, White Crow, Colette, Yuli, A Faithful Man, Adopt a Daddy ve Little White Lies. Dünya sinemasının başyapıtlarından Andrei Tarkovski imzalı Solaris‘i izlemediyseniz kaçırmamanızı (3 Temmuz) ve özellikle dans filmlerini seviyorsanız ilham verici bale ve dans hikayleri anlatan White Crow (7 Ağustos) ya da Yuli‘nin (28 Ağustos) gösterimlerinde ön sıralardan yer kapmanızı öneriyoruz.

Açık Havada Popcorn Kokusu Var, Sultan Park

Açık Havada Popcorn Kokusu Var, Sultan Park
Açık Havada Popcorn Kokusu Var, Sultan Park

İstanbul’un en merkezi yerinde özenle korunan yeşil alanlarından biri, swissôtel The Bosphorus‘un ağaçlarla çevrili cenneti Sultan Park. Bu yaz film izleyebileceğiniz yerlerden biri de işte burası… Sultan Park‘ta ağaçların arasında kurulan perdede şezlonglara yayılıp film izlemek keyfi 17 Haziran’da La La Land ile başladı bile – ve ta eylüle kadar her Pazartesi gecesi devam edecek! İzleyebileceğiniz filmler 24 Haziran’dan başlayarak sırasıyla şöyle: Captain Marvel, A Star Is Born, Mary Poppins Returns, Bizim İçin Şampiyon, Kingsman: The Golden Circle, Hedefim Sensin, Mamma Mia! Here We Go Again, Avengers: Endgame, Bohemian Rhapsody ve Aile Arasında. Önerimiz, yerli sinemanın geçtiğimiz yılki en başarılı örneklerinden Bizim İçin Şampiyon (22 Temmuz) ve Aile Arasında‘yı (9 Eylül) kaçırmamanız. Etkinliğin biletlerine Biletix‘ten ulaşabiliyorsunuz.

Boğaz’da Sinema Keyfi, Sait Halim Paşa Yalısı

Boğaz'da Sinema Keyfi, Sait Halim Paşa Yalısı
Boğaz’da Sinema Keyfi, Sait Halim Paşa Yalısı

Yeniköy, İstanbul Boğazı kenarındaki semtler arasında en güzel manzaraya sahip, deniz kenarında oturduğunuzda size en fazla huzur verecek olan belki de… Yeniköy’ün yalıları arasında en ünlüsü ise, kuşkusuz 19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en görkemli örneklerinden olan Sait Halim Paşa yalısı. 2000’lerin başında atlattığı yangının ardından uzun süreli bir restorasyonla eski görkemine kavuşan Sait Halim Paşa Yalısı, bu yaz bir kez daha açık havada sinema keyfini, yaz gecelerinde Boğaz keyfiyle birleştiriyor. Temmuz ayı boyunca bazı Salı, Çarşamba ve Perşembe gecelerinize renk katacak programda altı film yer alıyor: Geçen yılın Oscar ödüllü popüler müzikal ve müzik filmleri A Star Is Born (2 Temmuz) ile Bohemian Rhapsody (17 Temmuz), En İyi Film Oscar’ının sahibi Green Book (18 Temmuz) ve süper kahraman filmleri Aquaman (25 Temmuz) ile Shazam!. Fakat bizim önerimiz, özellikle klasikleri izlemeyi sevenler için Breakfast at Tiffany‘s (9 Temmuz) olacak. Etkinlik biletlerine Biletix’ten ulaşabiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri