Yeni normalleşme adımları, açık havada tiyatro müjdesini de beraberinde getirdi. Temmuzun da gelmesiyle birlikte, İstanbul’un dört yanındaki parklarda, bahçede, ormanda, kısaca yıldızların altında, büyük ustalarla, yeni oyunlarla ve yine yeniden izlemek istediğimiz hikayelerle tiyatro hasretimiz artık son buluyor.    

Tiyatro
Tiyatro | Fotoğraf: Unsplash/@tamara_photography

Artık beklediğimiz gün geldi! Bir yanda tiyatrolar, diğer yanda sahneler kapanmasın diye desteğini esirgemeyen belediyeler, parklarının, bahçelerinin ve açık hava mekanlarının kapılarını biz tiyatroseverlere açmak için çalışmalarında sona yaklaştı. Oyunlar, aynı göğün altında “ve perde” demek için geri sayıma başladı ve hatta bazıları da yavaş yavaş o perdeyi araladı.  Üst düzeyde Covid-19 önlemleriyle ve sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleşecek etkinliklerde, tiyatrolar ve oyuncular, tıpkı eski günlerdeki gibi sahnede seyircisiyle buluşmak, oyun sonunda alkışları bağrına basmak için bizden çok daha heyecanlı ve sabırsızlar. Bizler de zaten sahne tozunu içimize çekmek için çoktan hazırız. O zaman, hiç vakit kaybetmeyelim, tiyatronun büyüsüne kaldığımız yerden devam edeceğimiz sahnelere birlikte bakalım.

Açık Hava Tiyatroları

KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu, Maçka

KüçükÇiftlik Park’ın yeşil yüzü KüçükÇiftlik Bahçe, birbirinden keyifli oyunlarla tiyatronun iyileştirici gücünü bizlerle buluşturma konusunda dersine herkesten daha çok çalıştı. Sadece yaz akşamlarıyla sınırlı olmayacak keyfimiz. Sonbaharın serinliğinde de alkışlarımız devam edecek. Oyunları ağırlamaya 7 Temmuz’da başlayacak olan KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu, 23 Eylül tarihine kadar da ev sahipliğine devam edecek. Açılış, Erdal Beşikçioğlu’nun nefes kesen performansıyla Bir Delinin Hatıra Defteri’yle yapılıyor. Semaver Kumpanya’dan Cimri, Baba Sahne’den Bir Baba Hamlet, Tiyatro Hemhal’den Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit, DadDas Tiyatro’dan Westend-Batının Sonu, programda yer alan oyunlardan sadece bazıları. Beni en çok heyecanlandıran ise 28 Temmuz’da gerçekleşecek prömiyer! Kumbaracı50’den Cyrano de Bergerac ilk kez izleyicisine merhaba diyecek. Programın detayları, oyunların listesi için Biletix’i şimdiden takibe alalım ve zamanı geldiğinde de Maçka’nın yolunu tutalım.

Selamiçeşme Özgürlük Parkı, Kadıköy

Mağrur Fil Ölüleri
Mağrur Fil Ölüleri | Fotoğraf: Semaver Kumpanya

Yaz aylarının önemli bir geleneğidir Özgürlük Parkı’nda oyun izlemek. Bu yıl da gelenek Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla bozulmuyor. Sahnelerden bu kadar uzun süre uzak kalmamızın acısı, nerdeyse her gün sahnelenecek bir oyunla çıkacağa benziyor. Çok sevdiğimiz, oyunlarını bu dönemde ekrandan takip ettiğimiz ve ustalarına saygıyla eğildiğimiz tiyatrolar, güçlerini amfi tiyatroda birleştirmeye ve yine yeniden “tiyatro iyidir” demeye kararlı. Betül Arım’ın tek kişilik performansı Dışarıda Hiçbir Şey ile keyfimizin yerine geleceği, Einstein’ın İhaneti’yle insanlığı sorgulayacağımız, Babamı Kim Öldürdü ile etik kavramının varlığından şüphe duyacağımız, Celile’yle Nazım Hikmet’i anacağımız, Genco Erkal’a yine hayran olacağımız ve Mağrur Fil Ölüleri’yle de ilişkilere sahne karşısından bakacağımız ‘oyunbaz’ bir deneyim bizi bekliyor. Liste o kadar uzun ki, 5 Temmuz’da başlayacak tiyatro maratonumuz 31 Temmuz’da bitecek ve eminim bitmesini de hiç istemeyeceğiz. Oyun takvimi, Kadıköy Belediyesi’nin web sayfasında, biletler de Biletix’te.

Dotormanda, Kemerburgaz Kent Ormanı

DOT Tiyatro, Komşum Gökyüzü diyerek, ay ışığında ve yıldızların altında tiyatroyla buluşmak için çimlere serilmiş örtüler ve katlanır sandalyelerle boş bir alanı büyülü bir sahneye dönüştürüyor, ağaçların ortasında kocaman bir oyun alanı sunuyor. Sezonun açılışını, 7 Temmuz’da Moda Sahnesi’den Ormanlardan Hemen Önceki Gece ile yapabileceğiniz gibi, 9 veya 10 Temmuz’da Kumbaracı50’nin çiçeği burnunda oyunu Muamma’yı izlemeyi seçebilirsiniz.  Şahsen, programda hazırlıklarım bu oyunla hızlanmış durumda. Sahnelenecek oyunlar, ağustos ayında ivme kazanıyor. Pandemi öncesindeki sezonun bana göre en iyilerinden Sesin Resmi ve Kader Can, takvimimizde mutlaka işaretlenecekler arasında. Program, biletler, aklınıza gelecek tüm sorular için web sayfalarını takip etmeniz yeterli. Ormandan şehre yayılan bu güçlü enerjiye ve sanat hareketine ortak olmalısınız. DOT’un sanat üretimine destek olmak isterseniz de, DOT Ormanı’na bağışlayacağınız fidanla hem tiyatroda hem de ormanda dikili bir ağacınız olacak. 

Yoğurtçu Parkı, Kadıköy

Kıyıya Oturmanın Böylesi
Kıyıya Oturmanın Böylesi | Fotoğraf: cumhuriyet.com.tr

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sahnelerden uzak kalan tiyatro sanatçılarını seyircisiyle buluşturmak amacıyla “İstanbul’da Perdeler Kapanmasın” projesini başlattı. Bu kapsamda, 10-11 Temmuz’da Yoğurtçu Parkı’nda oyunlar ard arda sahne alacak. 10 Temmuz’da saat 19:00’da tek kişilik oyun Karahindiba ve saat 21:00’de, izleyenlerden tam not alan çello tınısıyla Begonviller Yaza Açar mı? ile harika bir cumartesi akşamı geçireceksiniz. Pazar günü ise saat 19:00’da Kayhan Berkin’in hayat verdiği ve kendisine yine hayran kaldığım Kreutzer Sonat, saat 21:30’da Merve Engin’le özdeşleştirdiğim ve tebessümle hatırladığım Kıyıya Oturmanın Böylesi, parka sabahtan yerleşmenize sebep. Kısaca, Yoğurtçu Parkı’nda tiyatroya doyacağımız bir hafta sonu için şimdiden kemerlerinizi bağlayın. Oyunların ücretsiz olduğunu ve bu projeyi mümkün kılan herkese teşekkürlerimi de sırası gelmişken hemen belirteyim.

Uniq Açıkhava, Maslak

zengin
Zengin Mutfağı | Fotoğraf: DasDas Tiyatro

Yaz etkinliklerinde adından söz ettireceklerden Uniq Açıkhava. Konser ve tiyatronun iç içe geçtiği programı izleyicilerinin beğenisine 14 Temmuz’da sunuyor. Tiyatro oyunlarında açılış ise en muhteşemi. 17 Temmuz’da Zengin Mutfağı ile Şener Şen’i izlemeye ve ayakta alkışlamaya hazır olun! Semaver Kumpanya’dan Cimri, Yasemin Sakallıoğlu’ndan Doğru Koca Nasıl Seçilir?, büyük usta Genco Erkal’ın Tülay Günal’la birlikte sahneleyeceği Yaşamaya Dair,  Süheyl ve Behzat Uygur’dan asabi komedi Süt Kardeşler, sıcak yaz akşamlarında ruhumuza çok ama çok iyi gelecek. Gelin, hep birlikte, oyunlarla ilgili bilgi ve sınırlı sayıda biletler için Biletix’i şimdiden açılış sayfası yapalım.

Gördüğünüz gibi, yaz akşamlarında her yer sahne, her yer tiyatro. Alacağınız her bilet, sadece oyun izlemenizi sağlamayacak, pandeminin etkilerini en derinden yaşayan tiyatrolara ve tiyatro emekçilerine de can suyu olacak bu desteğiniz. Alkışlarımızın yıldızlara ulaşacağı  açık hava oyunlarında buluşmak ve hep beraber tiyatroya sarılarak yaralarımızı sarmak dileğiyle. Şimdiden iyi seyirler!      

Kapak Fotoğrafı: dotormanda.com

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Celile