Farklı kültürleri bir araya getiren Pera, tarihi, benzersiz ruhu, binaları, hanları ve daha nicesiyle ruhumuza dokunmaya devam ediyor. Şimdilerde çoğu tarihi bina her ne kadar otel ve restoran olarak kullanılsa da hâlâ var olduklarını bilmek bile çok değerli… İşte Meşrutiyet Caddesi üzerinde konumlanan Adahan DeCamondo Pera, Autograph Collection da 150 yıllık tarihiyle bize bu muhite dair pek çok şey söylüyor.

Adahan DeCamondo Pera, Autograph Collection, Béatrice | Fotoğraf: decamondo.com

Beyoğlu ya da bilinen ilk adıyla Pera ve çevresinde vakit geçirmek adeta tarihe yolculuk yapmak gibi… Pera’nın tam anlamıyla keyfini ise burada güne erken başlayarak çıkarabilirsiniz. Pera Bakery veya Noir Pit’te bir kahve içip Pera Müzesi’ne doğru yürüdükten sonra İstiklal’in kalabalığına karışabilirsiniz.

Adahan DeCamondo Pera, Autograph Collection | Fotoğraf: decamondo.com

Pera bugüne dek pek çok farklı kültürden kişi ve ailelere ev sahipliği yapsa da bu bölgenin tanınmış ailesi denildiğinde akla ilk olarak Kamondo ailesi geliyor. Şehrin ve bu bölgenin modernleşmesinde çok önemli katkıları olan Kamondo ailesi, İstanbul’da yaşamış olan Sefarad Yahudilerinden bankacı bir aileydi. Kamondo ailesi, Pera ve çevresinde bulunan ve şehre damgasını vuran sayısız yapıya da imza atmış. Örneğin Kasımpaşa’daki Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Galata Résidence, Serdar-ı Ekrem Sokak’taki Kamondo Hanı, Meşrutiyet Caddesi’ndeki Büyükada Han, Karaköy’de Saatçi Han, Latif Han, Lacivert Han, Yakut Han, Kuyumcular Han, Lüleci Han ve Gül Han bunlardan sadece birkaçı.

Adahan DeCamondo Pera, Autograph Collection, Béatrice | Fotoğraf: decamondo.com

Geçtiğimiz günlerde Meşrutiyet Caddesi üzerinde bulunan etrafı sarmaşıklarla çevrili Adahan DeCamondo Pera, Autograph Collectionı ziyaret ettim. Adahan, tarihi dokusu ve özelliklerini korumak için yaklaşık 2 sene süren bir restorasyon çalışmasının ardından 50 odalı bir butik otel olarak hizmet vermeye başladı. Pandemi öncesine kadar Adahan’ın terasında bulunan Cachi Bar da Béatrice ismiyle ferah ve Parizyen bir konsepte dönüşmüş. Béatrice adını Moïse Kamondo’nun kızı Béatrice’den alıyor. Bu arada terasa çıkmadan önce otel girişindeki merdivenlerde sizi Kamondo ailesinin portreleri karşılıyor. Otelin çoğu noktasında bu portreleri ve eski Pera fotoğraflarını görebilirsiniz. Ardından lobi ve konukların kullanımına açık olan toplantı ve dinlenme odaları mevcut. Bu odaların duvarları o kadar güzel ki, her odanın ayrı bi havası ve dokusu var. Konuklara kendilerini evlerindeymiş gibi hissettirme amacıyla dizayn edilen odalar gerçekten de keyifli gözüküyordu. Bu odalarda 150 yıllık tarihi, eski süslemeleri görmeniz ve hatta belki de hissetmeniz bile mümkün.

Kamondo Ailesi Soy Ağacı | Fotoğraf: decamondo.com

Adahan DeCamondo Pera’ya ek olarak; DeCamondo Collection grubunun bir diğer oteli olan DeCamondo Galata, Galata ve Karaköy’de konumlanan 2 binasında da farklı restoran seçenekleri sunuyor. Moise Karaköy, ocakbaşı, Vigneron Wine House şarap evi ve Nissim ise balık lezzetlerine odaklanıyor.

 

Yazımı sonlandırırken Pera’daki tarihi binaların içine girip gezmenin ve hatta konaklamanın inanılmaz bir deneyim olduğunu söyleyebilirim. Umarım isteyen herkes bir gün Pera’da konaklayabilir. Hatta İstanbul’da yaşayıp bir gününüzü turist gibi geçirmek isterseniz burada konaklayarak başlayabilirsiniz…

Kapak Fotoğrafı: M. Serdar Kılıç (Instagram)

İlginizi çekebilir: Istanbul Flaneur’den Pera