Türkiye’de güneye indikçe palmiyeler ve turunç ağaçlarıyla kucaklaşmayı çok seviyorum. Özellikle bahar aylarında havalar yeni yeni ısınmışken gidince rahatça tadını çıkarabiliyoruz bu şehirlerin. Adana’ya işte tam da böyle bir zamanda, mart ayında gittim. Tabii bu seyahatteki temel amacım Adana mutfağıydı. Dolu dolu 2 gün kaldığım Adana’da hem şehri güzelce gezdim hem de birçok lezzeti tatma fırsatı buldum. Adana’da neyi nerede yedim hepsi burada!

IMG_9612
Adana

Adana Kebap

– Kebapçı Mesut Konum

– Ciğerci Birbiçer Konum

IMG_9768
Kebapçı Mesut

Tabii ki Adana denince akla gelen ilk şey ismini verdiği Adana Kebabı. Kebapçı Mesut, ünlülerin Adana’daki uğrak noktası. Seyahatinizin bir akşamını uzun sohbetlerle yeme içmeye ayırmak istiyorsanız burası doğru adres. Kebabın porsiyonu bir tık küçük. İkram olarak gelen tahinli salatasına bayılacaksınız! Ciğerci Birbiçer’in Adana kebabı daha acı, oldukça lezzetli ve porsiyonu daha büyük. Fiyatları Kebapçı Mesut’a göre daha makul.

Ciğer – Ciğerci Mahmut Konum

IMG_9527
Ciğerci Mahmut

Adana’da kahvaltıda ciğer yeniyor. Buna başta inanamasam da 10:30’da kahvaltı için Ciğerci Mahmut’a gittiğimizde kalabalığı görünce tamamen ikna oldum. Adana’da serpme kahvaltı mezelerle dolu bir ciğer sofrası demek. Denediğimiz iki ciğerci arasında favorim Birbiçer oldu.

Şırdan – Şırdancı Bedo Konum

Şırdan bir gece yarısı kaçamağı. Görünüşünü bir yana bırakırsanız, tadını seveceksiniz. Bizim adresimiz Şırdancı Bedo oldu, gece bile fazlasıyla kalabalıktı.

Kaburga – Kaburgacı Yaşar Usta Konum

Şehrin karşı tarafında, sanayi mahallesinde bulunan Yaşar Usta geldiğiniz yola değecek nitelikte. Mezeleri, şalgamı ve tabii ki kaburgasıyla her şey muazzamdı!

Muzlu Süt – Kazım Büfe Konum

IMG_9811
Kazım Büfe

Keçi sütü ve dondurulmuş muzun blendırdan geçirilmesi ile yapılıyor Kazım Büfe’nin muzlu sütü. Şekerli içecekleri sevmiyorsanız şekersiz istediğinizi belirtin, aksi takdirde tam 5 kaşık şeker atıyorlar bir blendıra! Muzlu sütün gayet taze ve serinletici bir tadı var. Sade ve fıstıklı denedim, ikisi de enfesti. 1 porsiyondan 3 büyük bardak çıktığını hatırlatalım! Muzlu süt ve yengen Adana’da kahvaltı için muhteşem seçenekler.

Börek – Levent Börekçilik Konum

IMG_9798
Levent börekçilik, Adana

Hayatınızda yiyeceğiniz en lezzetli kaşarlı börek için buraya. Beklediğiniz sıraya değecek.

Kaymaklı Kadayıf – Doğan Kaymaklı Kadayıf Konum

Yemeğin üstüne en iyisi bir tatlı. Beklediğimden çok daha hafif, tadından yenmez bir lezzet için Doğan’a!

Yolunuzun Adana’ya düşmesini beklemeyin, bu lezzetler için yolunuzu Adana’ya düşürün. Afiyet olsun!