İliada destanında “Gargaros”olarak adı geçen bölgede yer alan eski bir Rum köyü: Adatepe. Adatepe’ye Akliman’daki evimizden ayrılıp İstanbul’a dönerken uğradık. Dönüş yolunda gezerek eve varmayı çok seviyorum ve itiraf etmeliyim ki Adatepe’ye bu denli hayran olacağımı tahmin etmiyordum. Bugün size biraz bu umulmadık keşfimden söz etmek istiyorum.

Adatepe Köyü
Adatepe Köyü | Fotoğraf: Pinterest

Yaklaşık bir buçuk saat sonunda Adatepe’ye vardık. Arabamızı köyün girişinde bırakıp yürümeyi tercih ettik çünkü Ege denizini kucaklayan bu köy aynı zamanda oksijen yüksekliğiyle de biliniyor. Durum böyle olunca bu fırsatı kaçırmak istemedik. Köye vardığınızda içinizi inanılmaz bir huzur kaplıyor, buna inanabilirsiniz. Tepeye doğru tırmandıkça bu huzur yerini hayranlığa bırakıyor. Arnavut kaldırımlar, Anıtlar Kurulu izni olmadan bir çivi bile çakamayacağınız 800 yıllık taş evler, dağlardan toplanan adaçayı kokusu (bundan ayrıca bahsedeceğim), zeytinyağından üretilen lezzetler, keçi sütünden yapılan enfes dondurmalar, bahçelerde bulunan meyve ağaçları ve en çokta eşsiz doğası sizi kendine hayran bırakıyor.

Adatepe Köyü
Adatepe Köyü | Fotoğraf: Vikipedi

Şimdi gelelim meşhur adaçayına, Adatepe bizlere sunduğu bu görsel şölenin yanında birde şifalı otlarıyla gönlümüzü çeliyor. Merkezdeki otantik dükkanların önünden geçerken mis gibi adaçayı ve kekik kokusu sizi inzivaya davet ediyor. Bu duruma kayıtsız kalamadım ve dükkanlardan birine daldım. Burada satılan adaçayı İstanbul’da bulunan adaçaylarına pek benzemiyor. Bir diğer adı ise ‘Sideris trojana‘ ve faydaları saymakla bitmiyor. Tabii ki tüm aileye yetecek ve bütün kışı bizi soğuk algınlığından koruyacak kadar aldım:) Maalesef elimdekiler bittiğinde İstanbul’da birçok yerde aramama rağmen aynısını bulamadım.

Sanırım uzun zamandır yaşamadığım birçok duyguyu Kaz Dağları (İda) yamacında bulunan bu köyde yaşadım. Elim telefona gitmedi, fotoğraf çekmeye dalmadım, manzaranın tadını çıkardım ve kendimi bu tarihi antik köyün ruhuna bıraktım. Biliyor musunuz? Adatepe Köyünün ev sahipliği yaptığı Zeus Altarı hakkında söylenenlere göre Zeus ile Hera burada aşık olmuş. Kim bilir belki de çapkın Zeus ile evlilik tanrıçası Hera’nın ölümsüz aşkları, Zeus’un bir yaz günü mavi pencereli taş evinde hava almak için balkona çıkması ve dağlardan kekik toplayan dünyalar güzeli Hera’yı görmesiyle başlamıştır. Happily Ever After…

Kapak Fotoğrafı: Daily Sabah

İlginizi çekebilir: Işık Biğrengel’den Hafta Sonu Tatiline Özel Rotalar