İtiraf etmeliyim ki, Adriano Antique Cafe Medcezir dizisini izlerken dikkatimi çekip ‘buraya gitmeliyim mutlaka’ deyip, Tuzla yoluna düştüğüm bir mekan oldu. Tuzla’da olması ilk başta benim için dezavantajken, gittiğim andan itibaren ön yargılarımı kırıp avantaja dönüştürüverdi. Yıllardır İstanbul’da yaşamama rağmen, bu zamana kadar Tuzla’ya bir kere dahi gitmişliğim yoktu. Sanırım hep aklımda olan, orada gezilecek bir yer yoktur düşüncesiyle, hiç araştırma yapmaya gerek bile duymadım. Bu kafeyle aslında ne kadar da yanıldığımı anlamış oldum. 

-Bu yazı Kasım 2018’de güncellenmiştir.-

IMG_0050_1

Tuzla; sahil şeridi olmasıyla, ortamıyla, tam bir sahil kasabasını anımsatıyor. İç kısımları hakkında pek bir fikrim yok ama sahil tarafı tam bir sahil kasabası. Sakinliğiyle, deniz havasıyla, palmiyeleriyle, huzuruyla, bende Ege’ye gitmişim gibi bir his uyandırdı. Adriano’nun olduğu kısımsa, sahil merkezinden biraz daha uzak. Tuzla’nın Manastır koyunda yer alan cafe, ‘gürültüden uzak, biraz kafamı dinleyeyim, biraz da deniz havası alayım’ diyenler için mutlaka gidip görülmesi gereken bir yer.

IMG_0046

Cafenin isminden de anlayacağınız üzere mekanın içi de dışı da antika eşyalarla dolup taşıyor. Adriano ismi de mekan sahibinin torununun ismiymiş. İkisini de birleştirince bu şirin mi şirin, huzur dolu Adriano Antique Cafe ortaya çıkıvermiş. Tam deniz kenarında olması ve havanın da biraz rüzgarlı olması sebebiyle biz içeride oturmayı tercih ettik. Dışarının göze hitabı kadar içerisi de ayrı bir büyüleyici. İçeri girdiğiniz andan itibaren kendinizi Yeşilçam filmlerinde gibi hissetmemeniz mümkün değil.

IMG_0041_1

Her köşesinde ayrı bir atmosfer var. Her dekoru sizi ayrı ayrı hayran bırakıyor. Fonda çalan eski şarkılar, geçmişe doğru yolculuğa çıkmış gibi hissettiriyor insanı.

Mekan güzel olduğu kadar, yemekleri de enfes. Kahvaltısının ününü duymama rağmen gittiğimiz saatten dolayı, biz daha aperatif bir şeyler almayı tercih ettik. Kendilerine özgü Adriano omlet denemeye değer. Ama benim favorim, kesinlikle kıymalı gözlemesi oldu. Bu zamana kadar yediklerimin içinde en iyisiydi sanırım.

IMG_0030_1

Ayrıca çalışanların güler yüzlülüğü de burası için gözümde ayrı bir artı. Hem dışarı kısımda oturup denizi izleyememiş hem de kahvaltısını deneyememiş olmamızı bahane ederek en yakın zamanda arkadaşımla tekrar gitmeye karar verdik.

IMG_0042_1

Eğer siz de kalabalıktan bunalıp hem nostaljik hem de sakin ve huzurlu bir yer ararsanız, mutlaka rotanızı Adriano Antique Cafe’ye çevirmelisiniz! 🙂

Adriano Antique Cafe Adres: Postane Mah. Caferbey Sok. No:43 Tuzla / İstanbul

İlginizi çekebilir: Yakınlarda Bir Yere Gidelim – Günübirlik İstanbul Kaçamakları