İç anadolu’nun ayazında asimile olmuş hip hop tınılarını, iç gıcıklayan soul ruhu ve goblinleri zıplatan rock sounduyla harmanlayan Agabando bebeleri geçtiğimiz cuma akşamı PeyoteNevizade’deydi!

6
AgaBando!

Kaç yıldır müzik yaptığını bilmiyorum ve Google’a bakmak zorunda hissetmiyorum fakat ille de info ise 2010‘ların filanında Uçamayan Süper Kahraman şarkısıyla duydular Aga B‘yi.  Kahraman uçamadığı yerde kalsa da Aga B müzikalite olarak her zaman uçtu, koptu, gitti ve bir öncekinin üstüne çıkmayı her defasında başardı. Bu serüveni izlemek- bir şekilde başından beri tanık olmak bir dinleyiciye verilecek en güzel hediye olsa gerek.

2
AgaBando!

Aga B ya da AgaBando çok şahsına münhasır bir müziğin adı. Bu adamlar, birbirinden çok farklı gibi görünen şeylerin az öte kayıp anlaşması halinde latife şinas ve kem gözsüz bir dünyanın mümkün olabileceğini hatırlatıyor. Bunu cazla, hip hopla, soul, reggae ve kendi özgün- temiz kafalarıyla yapıyorlar.

1
AgaBando!

Konser boyunca etrafıma bakamadım, çünkü sahnede gerçekten iyi müzik vardı. Dinleyicinin neyi almak isterse sahneden çekip çıkarıp eğlenmesine imkan tanıyan bir müzik. Salondakilere hafif uzaktan baktığınızda bile bunu görmek mümkündü. Öndeki gençler sahne önünde kendi Hip Hop’larını yaparak coşarken arkalara doğru Soul’a kaptıran, Funk’la salınan, Caz’ı seyreden insanları görmek mümkündü ve bir araya gelmesi pek kolay olmayan şeyleri birleştiren şey ise AgaBando‘nun hepsiydi. Ekipte zaten boş yok, bateriden gitara, bastan vokallere hayret-i mucip müzisyenlere sahipler.

4
AgaBando!

Aslında yukarıdakilerin hepsi ve hiçbiri. Aga B bir albüm yaptı, sanırım geçen sene, ismi Al, Bum. Salondakilerin çoğu hasbelkader bu albümü yalayıp yutmuş, iyi bir AgaBando dinleyicisi olmanın gururuyla salınırken AgaBando böylesi kendinden emin bir seyirciye bile hareketleriyle sanki “albümü unutun, bakın biraz böyle bir şeyler yapacağız.” diyerek kendi yarattığı kabul edilmiş melodilerin ezberini bozuyor ve ortaya yine herkesin bildiği, mutabık olabileceği yeni şeyler koyuyor. Kimse kırılmıyor, hatta herkes daha fazla eğleniyor. Sahnedeki abiler ise bir şeyi tekrar etmek yerine yeni şeyler yaratmanın keyfiyle daha da ısıtıyor oraları.

2
AgaBando!

AgaBando’nun bu gittiğim ilk konseri değil Ankara ve İstanbul’da birkaç kez dinlemişliğim var, her defasında değişimlerine hayran kalmışlığım da çok. Çoğu zaman konseri izlerken sanki bir tiyatronun oyunun müzikli bir bölümünü izliyormuş hissine kapılmak da bana ayrı keyif veriyor.  Onu dinleyen çoğu insanın cümleye “Ben rap sevmem ama…” diye başlaması da benim omuzlarıma masaj etkisi yapıyor.