Önce Gezi’de Haziran ayını geçirdik. Belki yazamadım, çizemedim ancak edebiyat hep orada bizimle birlikteydi. Asıl edebiyat olayı orada dönüyordu. İhtiyaç listelerinde, duvar yazılarında, forumlarda, kütüphanesinde … Tatil tatlı geldi bünyeye. Temmuz ayı biraz Haziran’ın peşine takıldı, biraz da yaz rehavetine kapıldı. Takvimlerimiz Ağustos’u gösteriyor sonunda. Ve yine maaş günü gelmemişse şayet buyurun not defterimden edebiyat ve Ağustos.

ağustos edebiyat olayları - leyla erbil

Leyla ERBİL ( 1931 – 2013 ) 

Türk Edebiyatı, kendisini var eden bir mimarını daha ebediyete uğurladı. Ben ve benim ardımdan gelecek olan kuşaklar onun eserleri ile büyüme şansını; edebiyat tutkunları, her bir sayfasında Erbil’in Türk diline kazandığı kıvraklığa şaşıp da kendinden geçmenin sarhoşluğunu; okurları onun yeni bir kitabını beklemenin tarifsiz hazzını ve hepimiz Türk Edebiyatı’nın isyan çığlığını kaybettik.

Leyla Erbil “Hallaç” ile başladığı serüvenini “Tuhaf Bir Erkek” ile tamamladı. Yol belki buraya kadar. Ancak bundan sonra ardında bıraktığı eserler edebiyatımızda kökleşmeye devam edecek. Yazınımıza kazandırdığı konuları ve inatla dillendirdiği başkaldırı ile Leyla Erbil, yıl ne olursa olsun okurlarına hep aynı “ilk defa okuma lezzetini” miras olarak bırakmaya devam edecektir.

Nur içinde yatsın …

 

ağustos edebiyat olayları - kadıköy kaymakamlığı

Ayın Hediyesi : Tarihi Kadıköy Şehremanetinin Restorasyonu

Kadıköy Belediyesi’ne ait olan ve belediye hizmetleri için kullanılan tarihi şehremaneti binasının restorasyon çalışmaları başladı. Tarihinde İstanbul işgaline, halk ayaklanmalarına, Hayri Bey’in Halide Edip’in balkon konuşmalarına tanıklık etmiş 100 yıllık bina; restorasyon bittiğinde bir kent kütüphanesi ve kültür merkezi olarak kullanılacak. Kütüphanenin koleksiyonunu ağırlı olarak tarih, edebiyat ve sanat alanları oluşturacak. Bu da bizlere yaz aylarının en güzel hediyelerinden biri olsun. Böylelikle bir mekan daha kazanacak İstanbul. Edebiyat haritasına bir nokta daha !

ağustos edebiyat olayları - kitap fuari

Ayın Haberi : 32. İstanbul Kitap Fuarı

Aylardan Kasım geldiğinde, yapraklar sararıp da yollara döküldüğünde İstanbul’da odasında kitap olan herkesin aklında Fuar vardır herhalde. (Umarım bu his konusunda yalnız değilimdir.) Uzak diyarlara göçüyor hissi veren yolu, söyleşileri, imza kuyrukları, yayınevleri ziyaretleri, imzasını aldığınız yazarı bir kenara sıkıştırıp kopardığınız üç beş dakikalık söyleşiler, Notos standında Semih Gümüş’ü görecek olmanın emin rahatlığı ve çok daha fazlası demek İstanbul Kitap Fuarı.

Bugünlerde fuar organizasyonunun tüm bu duyguları canlandıracak haberleri var bizlere… Bu yıl 32. kez düzenlenecek fuarın teması, onur konuğu yazarı ve ülkesi belli oldu.

ağustos edebiyat olayları - kitap fuarı

İşte ayrıntılar:

– 32.İstanbul Kitap Fuarı bu yıl 2-10 Kasım tarihleri arasında ve yine her zamanki yerinde, Büyükçekmece’de.

– Festivalin bu yılki teması “Tarih: Geçmişteki Gelecek” olarak belirlendi. İlerleyen günlerde festivalin söyleşi ve yan etkinliklerine konuk olacak yazarlar da bu tema etrafında şekillenecek. İsimler ayrıca açıklanacak.

– Festival, Çin Halk Cumhuriyeti‘ni uluslararası salonunda 2-5 Kasım tarihleri arasında ağırlayacak. Çin’den yayınevleri, telif ajanslarının ve yayıncı birliklerinin de orada olacağı günlerde son yılın Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Mo Yan’ın kendi ülkelerinden çıkması sebebiyle Nobel ve Çin Edebiyatı üzerine güzel buluşmaların olacağını şimdiden belli.

ağustos edebiyat olayları - taner timur

– Bu yılın onur yazarı ise tarihçi Taner Timur. Timur, özellikle Türk devrim tarihi üzerine yazdığı kitaplarla tanınıyor.

ağustos edebiyat olayları - kitaplık 168Ayın Dergisi : kitap-lık 168

İki aylık edebiyat dergisi kitap-lık Temmuz – Ağustos sayısında kendi içinde iki dosya ile okurun karşısına çıkıyor. Bunlardan ilki “Blog : Yeni bir yazın türü mü ?” dosyası ile iyiden iyiye yazın dünyamızda ismi geçen, hem bir araç hem de bir tür olma yolunda ilerleyen blogları ele alıyor. Yazarların (ya da adaylarının) önündeki engelleri büyük bir oranda kaldıran internet, aynı zamanda edebiyatta kendi kurallarını oluşturması sebebiyle bu yolla üretilen eserlerin de ayrı bir yazın türü olarak adlandırılabilir mi sorusunu akla getiriyor. Şenay Çınar ve Armağan Ekici bu konuda kapsamlı bir yazı ele almışlar. Ayrıca dergide yazarların takıldığı bloglar ve web adresleri listesini de bulabilirsiniz.

Bununla birlikte ikinci dosya olarak bir yazar adına hem bir gereklilik hem de yazar adayları ve tüm hevesliler adına popüler dünyanın tüketim nesnesi olan “yaratıcı yazarlık” meselesine de el atmış dergi. Selim İleri’nin son kitabı Mel’un üzerine yazılar da Babil Kulesi bölümünde meraklı okuyucusunu bekliyor.

ağustos edebiyat olayları - dönüşAyın Popisi : Dönüş  (Ayşe Kulin)

Ayşe Kulin ne hayranlarını ne yayınevini ne de çok satar listeleri şaşırttı son romanı “Dönüş” ile. Kitap “Gizli Anların Yolcusu” ve “Bora’nın Kitabı”  adlı çok sevilen ve bir o kadar da eleştirilen iki kitabı ile geliştirdiği bir meselenin bir anlamda devamı, farklı bir evresi. Kitap (önceki kitapları okumuş olanların hatırlayacağı üzere) Derya’nın üzerine odaklanıyor. Önceki kitaplarda yaşanılanlar bir de Derya cephesinden okuyucunun önüne sunuluyor 296 sayfada.  Türkiye’nin en çok kazanan yazarı Ayşe Kulin 150.000′lik ilk baskısı ile ünvanını bir kez daha hatırlatacak gibi.

ağustos edebiyat olayları - öteki renklerAyın Yenisi : Öteki Renkler – Seçme Yazılar ve Bir Hikaye (Orhan Pamuk)

Yazarların yayınevleri arasındaki transferleri meyvelerini vermeye başladı bile. Bir haber de Orhan Pamuk ve yeni yayınevi YKY’den… “Pamuk Pencere’den Bakmak” isimli hikayesi ile çeşitli yazılarını, notlarını, anılarını ve çok daha fazla konuda yazılarını topluyor bu kitap. Orhan Pamuk’un düşünüş biçimine, onun dünyasına bir adım daha yaklaşabileceğiniz Öteki Renkler, ‘Pamuk’un dünyasına iyi bir giriş sayılabilecek’ bir eser.

ağustos edebiyat olayları - alper kamu: cehennem çiçeğiAyın Berisi : Alper Kamu Cehennem Çiçeği (Alper Canıgüz)

“Dünyanın en küçük dedektifi geri döndü. Alper Kamu 9 yıl sonra, hâlâ 5 yaşında.”

Evvelki kitapları ile bizi kendine bağlayan afacan dedektif Alper Kamu, cehennem çiçekleri ile özlediğimiz Alper’i bizlere hediye ediyor. Beş yaşında olduğunu zaman zaman unutturan bazen de yaptıklarına kılıf yapan Canıgüz sonuçta yine benzersiz üslubuyla kitaplıkta kendine bir yer açıyor. Önceki kitaplarını okumamışsanız size tavsiyem sırası ile okumanız. Zira kitaptaki atıfları anlamlandırmak kitaptan alınan zevki ziyadesi ile arttırıyor.

theMagger’dan Ağustos için alternatif okuma listesi…

theMagger’dan Bu yaz okuyabileeğiniz 10 kitap…

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?