En son ne zaman tüm aile birlikte bir seyahate çıktınız? Siz birbirinize zaman ayırıp hep birlikte yeni keşiflere yelken açtıkça, aranızdaki bağ güçlenecek. Arka koltuktan çocukların kıkırdamaları duyulurken samimi sohbetlerin sonu gelmeyecek, Ford Kuga sizi keyifle dilediğiniz yere götürecek.

Ailece Yola Çıkın: Doğanın İçinden Sıcacık Seyahat Önerileri
Ailece Yola Çıkın: Doğanın İçinden Sıcacık Seyahat Önerileri

Herkes hazırlansın, yolculuk vakti! Tüm aile tatile hazır bir şekilde Kuga’ya doluştuktan sonra, “Ya sonra? Nereye gidiyoruz?” diye düşünmenize gerek yok, biz orayı sizin için düşündük. Sevdiklerinizle doğaya doyduğunuz birkaç keyifli gün geçirmek için, mutlaka listenizde olsun diyeceğimiz noktalardan biri, özellikle de İstanbul’dan fazla uzaklaşmak istemeyenler için ideal olduğunu düşündüğümüz Kulindağ Dağ Evi. Riva’ya doğru giderken karşınıza çıkan Mahmut Şevket Paşa Köyü ayrımından rahatça ulaşabileceğiniz bu yeşillikler içindeki dağ evi, ormanlık bir vadinin yamacına kurulu. Çocuklarla birlikte yeşile doyabileceğiniz, kitap okuyup, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz ve birbirinden iç açıcı manzaralar izleyebileceğiniz Kulindağ’ın kahvaltısı da ayrı güzel. Doğanın ortasında ettiğiniz kahvaltıda, özellikle ev yapımı ekmek ve reçellerini denemeyi unutmayın. Burayı ister günübirlik ziyaret edebilir, ister bungalovlarda konaklayabilirsiniz. Ancak konaklama için yalnızca 9 yaş ve üzeri misafir kabul ettiklerini ekleyelim.

Şehrin kalabalığından uzaklaşarak, doğaya dönmek isteyen ailelere bir diğer alternatif rotamız ise, Kocaeli’nin ekolojik oteli ve aynı zamanda organik çiftliği, Narköy! Burası; kendi bahçesinde yetiştirilen organik ürünlerle hazırlanan, çiftlik yemeklerinin piştiği restoranı ve organik tarım çiftliğinin yanında, yalnızca muhteşem doğasıyla bile sizi büyüleyen bir atmosfere sahip. Narköy’e geldiniz, peki ya sonra? Burada, ailece sizi eşsiz deneyimler bekliyor: süt sağımı, sebze ve meyve hasadı, aromatik bitkiler toplama ve bitki çayları hazırlama, mevsimine göre fındık, kestane, ıhlamur, böğürtlen, mantar toplama, peynir ve ekmek yapımı atölyeleri ve çok daha fazlası. Narköy’ün yalnızca doğal ve geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen odaları bile, onun uğraşılmamış güzelliğini ve sadeliğin, basitliğin, sürdürülebilirliğin farkını ortaya koyar niteliğe sahip. Öyleyse, sevdikleriyle doğanın kalbinde bir tatil geçirmek isteyenleri Narköy’e alalım.

Ailece Yola Çıkın: Doğanın İçinden Sıcacık Seyahat Önerileri
Ailece Yola Çıkın: Doğanın İçinden Sıcacık Seyahat Önerileri

Şimdi de rotanızı Bozcaada’ya doğru çevirmeye ne dersiniz? Babalarından kalan eski bir Rum çiftliğindeki bağ evlerini, doğal halini koruyarak restore eden Ahmet ve Arzu Aral çiftinin oteli, Aral Tatil Çiftliği, ailesiyle Bozcaada’nın eşsiz doğasında huzur dolu bir seyahat geçirmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Dört yanı bağlarla kaplı olan çiftliğin sebze bahçesinde, domates, biber, patlıcan, börülce, kavun ve karpuz gibi meyvelere ek olarak; armut, incir, badem, zeytin, nar, kiraz, şeftali ağaçları da bulunuyor. Bahçe, aynı zamanda tavus kuşlarından ördek ve kazlara, keçilerden hindilere, çok sayıda minik dosta ev sahipliği yapıyor. Siz de Aral Tatil Çiftliği’nin çam ağaçlarından oluşan küçük korusundaki hamaklarda ailece keyif yapabilir, çiftliğin tam ortasında yer alan büyük su kuyusunu inceleyebilir, gün boyunca doğa yürüyüşlerinden bisiklete, voleyboldan masa tenisine çok sayıda aktivite yapabilirsiniz. Aral Tatil Çiftliği’nde çocuklar için bir oyun parkının ve ata binme imkanının da olduğunu söyleyelim.

Ailece Yola Çıkın: Doğanın İçinden Sıcacık Seyahat Önerileri
Ailece Yola Çıkın: Doğanın İçinden Sıcacık Seyahat Önerileri

Peki ya, tüm aile Kuga ile uzun bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Bu kez rotanızı biraz güneye çeviriyor ve sizleri Antalya’da bir doğal yaşam oteline, HavaSuPark Bungalows‘a davet ediyoruz. Burası, siz ve çocuklarınızın her nefes aldığında doğayı iliklerine kadar hissetmesini amaçlayarak tamamen doğayla uyumlu şekilde oluşturulmuş bir yaşam alanı. “Ne zaman toprağa bassak, bir çiçeği dalında koklasak rahatladığımızı hissederiz” diyerek yola çıkan ve bu rahatlamayı misafirlerine derinden hissettirmek isteyen HavaSuPark Bungalows’da orman içi yürüyüş yollarını takip edebilir, Gagai ve Melanippe Likya antik kentlerini gezebilir, Korsan koyu, Kazanova, Kargılıdere koyları gibi bakir koyları keşfe çıkabilirsiniz. Çocuklarıyla spor aktiviteleri yapmak isteyen aileler için, burada masa tenisi, voleybol ve badminton imkanı mevcut. Eğer sanat dolu bir seyahat geçirmek isterseniz, Nur Sağlamer eşliğinde gerçekleştirilen resim, takı ve amatör müzik çalışmalarında siz de hep birlikte yerinizi alabilirsiniz.

Gelin, rotamızı çok da değiştirmeden, yine Antalya’da yer alan Akdeniz Bahçesi‘ne adım atalım. Burası, aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarının yuvalama alanı olan, tertemiz ve sakin Çıralı sahiline sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Özellikle geniş ailelerin rahatlıkla konaklaması için özenle düzenlenmiş taş evlerin yer aldığı Akdeniz Bahçesi’nde, ekolojik tarım yöntemleri kullanarak yetiştirilen, tamamen doğal ve lezzetli meyvelerin tadına bakmayı unutmayın. Aynı zamanda, bahçenin büyük bir bölümünün çocuklar için düzenlenmiş olduğunu da ekleyelim. Salıncaklar, kum havuzu, bisikletler ve çok sayıda oyuncağın bulunduğu minik çocuk parkının hemen yanında ise aktivite alanı yer alıyor. Burada çocuklarınızla el işi, taş boyama, takı yapımı gibi eğlenceli aktiviteler yapabilirsiniz!

Doğayla iç içe bir tatilden söz ediyorsak, yolumuzu Fethiye’ye düşürmeden olmaz. Uzun araba yolculuğunuzu tamamladıktan sonra ise Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği, tüm doğal güzelliği ile sizleri bekliyor. Ekolojik mimari yaklaşımıyla tasarlanan evlerinde konaklayabileceğiniz çiftlik, Fethiye’nin Yanıklar Köyü’nde, çam ormanlarıyla çevrili bir vadinin ortasında yer alıyor. Yoga çalışmaları, dans, terapi ve meditasyon kampları, çeşitli kişisel gelişim seminerlerinin yanı sıra, ailelerin de katıldığı çocuk kamplarına ev sahipliği yapan Pastoral Vadi’de keçi, koyun, tavuk, örnek gibi çiftlik hayvanlarıyla bir arada, doğanın içinde birkaç gün geçirebilirsiniz.

youtube play youtube play