Şu an ister evde tek başınıza isterseniz de dışarıda bir kafeden bu yazıyı okuyor olun. Sizden ricamız birkaç saniyeliğine etrafınıza bakmanız. Eminimiz ki çok hızlı bir şekilde gözünüz yakınınızda bulunan zihinsel veya bedensel sağlık üzerine bir kitaba denk gelecektir. Hem sohbetlerimizde hem kitap raflarımızda Dr. Ayşegül Çoruhlu’dan Giulia Enders’a kadar sağlık üzerine yazarlar ve yazdıkları yer edinmişken son dönemin yükselen trendi airfryer’dan bahsetmeden geçmek mümkün değil. Zira kendisi okuduklarımızı ve konuştuklarımızı tabağa yansıtmamız için mutfaktaki yeni nesil yardımcımız.

Airfryer

Yeni nesil çözüm yolu: Airfryer

Kalabalık bir sofrada sevdiklerimizle anılarımızı paylaşmak ne kadar keyifli ve kolay ise herkesin hemfikir olduğu ortak bir yemek seçmek de o kadar zor. Kimimiz vegan bir yaşam tarzını seçerken kimimiz kendimize daha iyi geleceğine inandığımız ketojenik diyetten paleo diyete kadar farklı beslenme şekillerini tercih ediyoruz. Çünkü artık bizim için yemeğimizin sadece lezzetli olması karnımızı doyurmuyor. Tabağımızdaki ürünün hayat görüşlerimize uymasını ve sağlıklı olmasını da bekliyoruz. Yemek hazırlamak için her gün değişen kısıtlı süremizi de göz önüne alınca her isteğe uyum sağlayacak pratik ve minimal bir ürün olan airfryer karşımıza çıkıyor. Peki, Hailey Bieber’dan Drew Barrymore’a kadar seveninin bol olduğu bu mutfak aleti tam olarak nedir?

Fotoğraf: Unsplash | Clark Douglas

Airfryer, Türkçeleşmiş ismiyle hava fritözü, aslında tezgâh üstü bir fırını anımsatıyor. Farkı ısıtıcı elementi olan güçlü fanlarını aletin üst konumuna yerleştirmiş olması. Bu sayede yağ kullanma ihtiyacı olmadan kızarmış bir yemeğin kıtırlığına ulaşabiliyoruz. Kızarmış yağların sebep olabileceği birçok rahatsızlığı düşününce kızartma tadında sağlıklı bir yemek hazırlamamız artık mümkün görünüyor diyebiliriz. Sebze yemeklerinden et ürünlerine, pizzalardan peynir çubuklarına kadar neredeyse her ürün için kullanabileceğimiz airfryer; farklı beslenme şekillerine hitap ederek ön plana çıkıyor. Hızlı pişirme süresi ve ön hazırlık yapma ihtiyacı olmamasını da dikkate aldığımızda birçok mutfak aletine göre ekolojik olarak daha sürdürülebilir.

Sadece yemek hazırlamanın keyfi!

Fotoğraf: Unsplash | Egor Myznik

Amerikan yazar Judith Jones, yemek yapmayı bir şükretme ve ibadet şekli olarak gördüğünden bahseder. Eminim çoğumuz da sevdiklerimize veya kendimize güzel bir yemek hazırlarken tatlı bir meditatif hale bürünürüz. Fakat yemek hazırlığı bittiğinde o hafif tatlı meditatif halimiz, dağılan mutfağı toplamak için aceleci ve canı sıkkın bir karaktere dönüşür. Bu meditatif hali korumanın, yemek yapmaktan zevk alırken dağınıklığı dert etmemenin bir çaresi var. Çünkü airfryer sadece yemeği hazırlarken süreden kazandırmakla kalmıyor; çıkarılabilir hazneleri ile temizliğini de kolay bir hale getiriyor. Donuk ürünü dahi pişirebilen airfryer sayesinde yemek hazırlama sırasında farklı mutfak aletlerine olan ihtiyacımız minimuma düşüyor. Ayrıca yemek hazırlamanın keyfini çocuklarla paylaşmak isteyen kişiler için ise en güvenli yemek pişirme yöntemlerinden biri olduğunu söylemekte fayda var. Yağ fışkırtma ihtimali olmayan bu ürün; ebeveynler, eğitim kuruluşları için de eğlenceli bir alternatif.

Tam bir tavuğun sığabileceği boyuttan tezgâhta az yer kaplayacak şekilde farklı boyutlara sahip airfryer, her mutfak tipine ve ihtiyacına göre seçenekler sunuyor. İlk 2010 senesinde Philips tarafından tanıtılan bu mutfak aletine şu an Arçelik, Xiaomi, Tefal, Schafer gibi markalardan ulaşmak da mümkün.

Tik Tok’ta farklı tariflerin bulunduğu eğlenceli videolarla karşılaştığımız airfryer, birçok probleme verdiği pratik cevaplar ile hayatımızda bir süre daha yerini koruyacak gibi duruyor. En iyisi buzlukta bir süredir kullanmadığımız bir ürünü artık çıkartıp güzel bir akşam yemeği ile kendimizi ödüllendirmek.

İlginizi çekebilir: Kolektif Bilince Yönelik Projeler